| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt motivele pentru care ateii nu cred in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| YourDailyApple a răspuns:

1. Lipsa dovezilor empirice
2. Problema existentei raului
3. Nu sunt o persoana credula
Randul tau! Care sunt motivele pentru care persoanele religioase cred in dumnezeu?

40 răspunsuri:
| AndY_8355 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ndea-si-l/

Acesta este un raspuns bun la intrebare

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Probabil ca inca din copilarie, in familie, nu le este insuflata iubirea de Dumnezeu, cunosc 2 atei, iar ei sunt asa de cand se stiu, nu a fost ceva de genul "hai ca am crezut pana azi si de maine incolo nu mai cred". Chestiune de valori.
@Ink, ce mama naibii, tu astepti doar raspunsuri care iti convin tie? Pe site e vorba sa-si exprime fiecare parerea, nu sa transformam raspunsurile in vendette personale.
Hai, MrSmith, da-l "dreacu'" de cerc... e lumea rea.

| anna7_4794 a răspuns:

Fiecare are motivele lui.

| Marius151 a răspuns:

Pai nu cred într-o carte cu animale vorbitoare, magi, vrăjitoare, demoni, beţe care se transformă în şerpi, mâncare care cade din cer, oameni care merg pe apă şi toate felurile de poveşti magice, absurde şi primitive. Si in plus religia a fost întotdeauna anti-umană, anti-femei, anti-viaţă, anti-pace, anti-raţiune şi anti-ştiinţă. Cat despre dumnezeu nu există nicio dovadă că ar exista:nicio dovadă, nicio credinţă.

| xSoaked a răspuns:

Lipsa dovezilor.

| Dumnezău a răspuns:

Deci @apache:Bine ca mi-ai spus tu ca ne-a creat o fiinta superioara.Incepi sa aberezi.Am mai vazut undeva cum ca ne-au creat extraterestrii si o sa se intoarca mai devreme sau mai tarziu sa culeaga roadele: oameni din astia super-dotati si aflati in progres mintal. Aha, deci noi suntem plantatia extraterestra. Good point laughing
@Ink:Ateii au mai multe motive, dar in principal teoria evolutionista. Dar aici mai intervin si multe cautari interioare pentru a-l gasi pe Dumnezeu, care s-au terminat fara rost.
Eu inca mai pendulez intre crestinism si ateism.Cand suntem mici toata lumea ne invata:,, cine face aia-aia si aia nu mai ajunge la Doamne-Doamne''. Dar nu imi convine nici sa merg duminica de duminica la biserica.Nu e nevoie nici sa fii fanatic ca sa te creada lumea credincios.Cred ca cea mai buna dovada pentru existenta lui Dumnezeu e proverbul acela:,, Domnul iti da, dar nu-ti baga si in traista.'' In unele treburi, pot spune ca dupa niste,, convirbiri'' mai speciale cu el mi-a facut 50 % din treaba si m-a lasat pe mine sa fac restul.
Uneori in viata, toti suferim dezamagiri mai mari sau mai mici.Si atunci tindem sa spunem ca nu exista Dumnezeu si sa renegam totul.Aici depinde de noi daca stim sa rezistam psihic, dar cei care au ajuns la ateism s-au crezut egali lui Dumnezeu si au vazut ca nu e asa. Cel mai bine ne putem lamuri daca exista sau nu un Dumnezeu pentru noi daca scoatem acea rugaminte din buzunar:,, Vreau sa vad un miracol si apoi o sa stiu ce-am de facut''
Cateodata Dumnezeu vrea sa vada daca noi putem sa facem prin propria noastra forta un miracol.
Si ca fapt divers, mereu credintele au fost intemeiate de o persoana/un grup de persoane super-influente. Budismul-Buddha si discipolii lui.Islamismul-Mahomed.Crestinismul-ei bine, la noi e mai complicat.Nu prea se poate numi crestinism pentru ca ne bazam pe iudaism si pe Biblie, care e de fapt cartea sfanta a israelienilor, Tora.Credinta in Dumnezeu a fost raspandita de profeti cu puteri supranaturale(sic) vezi aici Ilie care aruncat in groapa cu lei nu a patit nimic. Dar ca orice religie care porneste initial ca una facuta pentru o singura taratongueoporul lui Israel. Spre exemplu, mai bine n-am crede in basmele pe care ni le baga Vechiul Testament pe gat.Sa zicem ca ne invadeaza uriasul de 20 de metri-Goliat si noi suntem Davizi.Nu putem sa doboram uriasul cu o banala prastie. Tu esti credincioasa din ce am vazut
Crezi in Chivotul Legamantului, pe care doar daca il atingeai te ardeai la propriu? Crezi in Sfantul Graal, arma super-puternica a lui Dumnezeu-care nici nu exista-dupa care alearga arheologii de sute de ani.Crezi ca poti sa saturi mii de oameni(Moise si israelitii care au fugit din Egipt spre Canaan) cu hrana cazuta din cer? Crezi ca poti sa faci apa, vin?
Pe scurt, cred in Dumnezeu, dar nu cred in Hristos, sau cel putin in originea lui divina.
Pot sa par absurd, dar daca ai cauta pe site-uri de specialitate si la oameni informati/pasionati, vei vedea ca se spune(cred ca asa si va fi) ca oameni vor descoperi in viitor...ghici lucruri care le faceau Iisus si baietii lui apostoli:levitatie, vindecare doar prin atingere, putere de inviere chiar(vezi Lazar). Daca Iisus si toata sleahta lui de apostoli sunt doar niste oameni veniti dintr-un alt viitor din jurul anului 4000 si ceva? Sa zicem ca ei aveau o lume acolo care nu le convenea si nu se stia despre Dumnezeu si toate cele crestinesti. Daca prin forta lor futuristica ar fi putut sa manipuleze, mii, milioane de oameni mai putin dezvoltati, precum cei de acum 2000 de ani? Sa presupunem ca s-au intors in trecut si au creat un viitor propice pentru ei si sectanti asemenea lor in care noi suntem niste cobai, doar manipulati de o forta superioara(vezi francmasoneria si clubul Bloomberg care ne decide soarta)Ar fi plauzibil sau sunt doar un lunatic?
Dumnezeu exista, e ceva peste puterea de intelegere a multora.Si el este tot un fel de om, numai ca super-evoluat psihic.

| DarlYnG a răspuns:

Pentru. ca se indoiesc de existenta lui din lipsa de dovezi...de asta s-a creat si proverbul ce-i in mana nu-i minciuna laughing)

| EuCaAsaSpunEu a răspuns:

Cum sa crezi in cineva pe care nu l-ai vazut nici o data. Si daca ar fi chiar asa frumos in rai de ce nu ne omoram toti ca doar "Dumnezeu " ne iarta pacatele si ne ducem in rai.

| DarwinCharles a răspuns:

Daca vei cauta raspunsuri aici, iti garantez ca nu le vei gasi. Nu vezi ca aici apar baietei care se cred destepti si afirma ca toti ateii sunt prosti, idioti si multe alte jigniri?

Aha... sa intelegem ca mari oameni de stiinta care au citit mii de carti de-a lungul vietii sunt incuiati, iar acestei baietei, probabil niste manelisti, care n-au citit nici macar biblia(singura dovada a crestinismului) se cred mai destepti decat oamenii de stiinta.

Vrei sa afli motivele unui ateu? Citeste biblia! Dar nu o fa cu indiferenta si plictiseala. Citeste-o cu foarte mare atentie si cantareste foarte bine informatiile din ea! Cand vei vedea la cate crime, razboaie, orori, violuri, indeamna ea, vei deveni ateu. Daca inca mai crezi intr-un zeu, desi biblia (cuvantul domnului) te indeamna sa omori, sa violezi, si multe altele, atunci citeste carti de-ale lui Charles Darwin, Stephen Hawking, Richard Dawkins, si te vei convinge si are dreptate mai mare.

Ceea ce nu inteleg eu, este urmatorul lucru. De ce niciun ateu nu jigneste crestinii, dar toti crestinii jignesc ateii? Daca nu credem in ce credeti voi, inseamna ca suntem prosti? Pai nici musulmanii nu cred in ce credeti voi, si ei sunt prosti? Baptistii, si ei sunt prosti? Adventistii, pentincostalii, martorii lui iehova, budhistii, sunt si ei prosti? Nici ei nu cred in ce credeti voi. Toata lumea e proasta, doar crestinii sunt destepti? Cati crestini au citit biblia? Nici 5% din ei. Iti garantez ca foarte multi atei au citit biblia, si totusi au ramas atei sau biblia i-a facut sa devina atei, ca si in cazul meu. Eram sceptic, nu stiam in ce sa cred, si m-am pus sa citesc biblia, cand am vazut in ce carte diabolica cred crestinii, cate indemnuri la crime si violuri sunt in ea, cate contraziceri, m-am declarat ateu convins!