| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt motivele pentru care ateii nu cred in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| YourDailyApple a răspuns:

1. Lipsa dovezilor empirice
2. Problema existentei raului
3. Nu sunt o persoana credula
Randul tau! Care sunt motivele pentru care persoanele religioase cred in dumnezeu?

40 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Ar trebui sa scriu o carte foarte mare ca sa intelegi, dar nici atunci nu ar fi sigur, deoarece intelegem universul diverit.
Crestinii s-au bagat in seama sa explice, sau mai bine zis sa atace ateul, dar cat stie un crestin despre cum gandesc eu? Foarte foarte putin, din cateva raspunsuri pe TPU...

Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca de 2000 ani nu a mai aparut o dovada concreta a existentei Domnului! iar lumea a inceput sa isi puna intrebari! :. incep sa se descopere secrete ascunse de biserica : evanghelia dupa Iuda, Isus si Maria Magdalena! :. mai multe, iar lumea a ajuns la concluzia ca biserica nu este asa de incredere daca a asuns secrete fata de oameni! chiar daca unele secrete ar trebui sa ramana ascunse! Chiar si Ioana Darc a fost omorata de biserica, pentru ca 500 de ani mai tarziu aceeasi biserica sa o faca sfanta!;,, deci multe controverse! dar principalul motiv este lipsa dovezilor, tot mai cerute in ziua de azi! Probabil ca Dumnezeu exista si el ne-a creat, dar exista si anumite absurditati in bibilie pe care oamenii de rand le interpreteaza ca eronate si absurde! eu sunt de acord cu chestia asta, unele informatii din biblie ar trebui sa fie considerate simbolice si nu urmate pas cu pas! trebuie sa ne gandim ca si biblia a fost scrisa acum 2000 de ani, si sunt anumite expresii care pe atunci aveau o alta insemnatate! Oricum numarul ateilor va creste pe zi ce trece! Deoarece stiinta face progrese si dezluseste multe mistere, in timp ce religia a ramas in acelasi stadiu! Eu nu sunt ateu dar nici un religios impatimit! cred ca lumea a fost creata de o fiinta superioara care ne-a lasat sa facem ce vrem si sa evoluam cum vrem! pana la urma sunt sute de religii pe lumea asta! de unde sa stii ca a ta este cea buna? toata chestia asta este simbolica, daca este ca Dumnezeu sa existe, atunci este peste imaginatia noastra si conceptile noastre despre divinitate sunt probabil incuiate! totul fiind mult mai complex in realitate!

| Razvan a răspuns:

Citind raspunsurile imi dau seama de trei lucruri:
>Nu se cunoaste semnificatia cuvantului "ateu"
>Pentru acest cuvant a carei semnificatie nu se cunoaste exista insa sinonime:prosti, satanisti, tampiti, idioti(adica un fel de combinatie dintre rockeri si manelisti)laughing
>Motivele sunt complexe, in general predomina aspectul clasic:Te rogi x timp si vezi ca nu-ti raspunde nimeni, asa ca pui mana si faci tu treaba aia care asteptai sa-ti pice din cerwinking

| PhaseMorphXR a răspuns:

Ink "eu simt ca exista. "

Fiecare simte si va simtii ceea ce vrea sa simta...

| PhaseMorphXR a răspuns:

@erik
"Majoritatea ateilor sunt implicati in cercetari stiintifice ce au ca fundament inexistenta lui Dumnezeu."

Fundamental gresit, cercetarea stiintifica are ca fundament cautarea, pe cale rationala-empirica, a ADEVARULUI, indiferent daca acest lucru conduce sau nu spre acceptarea unei idei de "entitati absolute-creatoare".

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Probabil ca inca din copilarie, in familie, nu le este insuflata iubirea de Dumnezeu, cunosc 2 atei, iar ei sunt asa de cand se stiu, nu a fost ceva de genul "hai ca am crezut pana azi si de maine incolo nu mai cred". Chestiune de valori.
@Ink, ce mama naibii, tu astepti doar raspunsuri care iti convin tie? Pe site e vorba sa-si exprime fiecare parerea, nu sa transformam raspunsurile in vendette personale.
Hai, MrSmith, da-l "dreacu'" de cerc... e lumea rea.

| DorelSudoru a răspuns:

Motive(cel putin personale)
1:E ilogic sa cred intr-un zeu(nu suntem primitivi)
2big grina prefer varianta stintifica
3:Ca sa cred imi trebuie dovezi ca el exista

| Dumnezău a răspuns:

Deci @apache:Bine ca mi-ai spus tu ca ne-a creat o fiinta superioara.Incepi sa aberezi.Am mai vazut undeva cum ca ne-au creat extraterestrii si o sa se intoarca mai devreme sau mai tarziu sa culeaga roadele: oameni din astia super-dotati si aflati in progres mintal. Aha, deci noi suntem plantatia extraterestra. Good point laughing
@Ink:Ateii au mai multe motive, dar in principal teoria evolutionista. Dar aici mai intervin si multe cautari interioare pentru a-l gasi pe Dumnezeu, care s-au terminat fara rost.
Eu inca mai pendulez intre crestinism si ateism.Cand suntem mici toata lumea ne invata:,, cine face aia-aia si aia nu mai ajunge la Doamne-Doamne''. Dar nu imi convine nici sa merg duminica de duminica la biserica.Nu e nevoie nici sa fii fanatic ca sa te creada lumea credincios.Cred ca cea mai buna dovada pentru existenta lui Dumnezeu e proverbul acela:,, Domnul iti da, dar nu-ti baga si in traista.'' In unele treburi, pot spune ca dupa niste,, convirbiri'' mai speciale cu el mi-a facut 50 % din treaba si m-a lasat pe mine sa fac restul.
Uneori in viata, toti suferim dezamagiri mai mari sau mai mici.Si atunci tindem sa spunem ca nu exista Dumnezeu si sa renegam totul.Aici depinde de noi daca stim sa rezistam psihic, dar cei care au ajuns la ateism s-au crezut egali lui Dumnezeu si au vazut ca nu e asa. Cel mai bine ne putem lamuri daca exista sau nu un Dumnezeu pentru noi daca scoatem acea rugaminte din buzunar:,, Vreau sa vad un miracol si apoi o sa stiu ce-am de facut''
Cateodata Dumnezeu vrea sa vada daca noi putem sa facem prin propria noastra forta un miracol.
Si ca fapt divers, mereu credintele au fost intemeiate de o persoana/un grup de persoane super-influente. Budismul-Buddha si discipolii lui.Islamismul-Mahomed.Crestinismul-ei bine, la noi e mai complicat.Nu prea se poate numi crestinism pentru ca ne bazam pe iudaism si pe Biblie, care e de fapt cartea sfanta a israelienilor, Tora.Credinta in Dumnezeu a fost raspandita de profeti cu puteri supranaturale(sic) vezi aici Ilie care aruncat in groapa cu lei nu a patit nimic. Dar ca orice religie care porneste initial ca una facuta pentru o singura taratongueoporul lui Israel. Spre exemplu, mai bine n-am crede in basmele pe care ni le baga Vechiul Testament pe gat.Sa zicem ca ne invadeaza uriasul de 20 de metri-Goliat si noi suntem Davizi.Nu putem sa doboram uriasul cu o banala prastie. Tu esti credincioasa din ce am vazut
Crezi in Chivotul Legamantului, pe care doar daca il atingeai te ardeai la propriu? Crezi in Sfantul Graal, arma super-puternica a lui Dumnezeu-care nici nu exista-dupa care alearga arheologii de sute de ani.Crezi ca poti sa saturi mii de oameni(Moise si israelitii care au fugit din Egipt spre Canaan) cu hrana cazuta din cer? Crezi ca poti sa faci apa, vin?
Pe scurt, cred in Dumnezeu, dar nu cred in Hristos, sau cel putin in originea lui divina.
Pot sa par absurd, dar daca ai cauta pe site-uri de specialitate si la oameni informati/pasionati, vei vedea ca se spune(cred ca asa si va fi) ca oameni vor descoperi in viitor...ghici lucruri care le faceau Iisus si baietii lui apostoli:levitatie, vindecare doar prin atingere, putere de inviere chiar(vezi Lazar). Daca Iisus si toata sleahta lui de apostoli sunt doar niste oameni veniti dintr-un alt viitor din jurul anului 4000 si ceva? Sa zicem ca ei aveau o lume acolo care nu le convenea si nu se stia despre Dumnezeu si toate cele crestinesti. Daca prin forta lor futuristica ar fi putut sa manipuleze, mii, milioane de oameni mai putin dezvoltati, precum cei de acum 2000 de ani? Sa presupunem ca s-au intors in trecut si au creat un viitor propice pentru ei si sectanti asemenea lor in care noi suntem niste cobai, doar manipulati de o forta superioara(vezi francmasoneria si clubul Bloomberg care ne decide soarta)Ar fi plauzibil sau sunt doar un lunatic?
Dumnezeu exista, e ceva peste puterea de intelegere a multora.Si el este tot un fel de om, numai ca super-evoluat psihic.

| Minks a răspuns:

Lipsa dovezilor in general.

| yoo23 a răspuns:

Sunt incuiati la cap, ei cred doar in ceea ce vad, plus ca au vazut ei prea multe documentare. Iar unii isi pun intrebari de genul: daca exista Dumnezeu, nu se mai intamplau atatea necazuri pe lume. Noi insine ne facem necazuri prin fapte, iar daca vrei sa te ajute Domnul atunci roaga-te si ai o viata mai putin rebela...

| deeeeeebora a răspuns:

Ateii sunt acele persoane care nu vor sa recunoasca sau sa stie de un om deasupra lor... cei care nu vor sa fie supusi unor reguli sau mai stiu eu ce...sunt "mai baturi in cap" pentru ca ei procedeaza cam asa:
cand vad o falcara spun ca daca iti pui mana prin ea nu doare... dar, daca pun un deget simt ca ii arde, dar poate fi prea tarziu
in concluzie, sunt sigura ca si Dumnezeu ii iubeste pe atei asa ca trebuie sa ii iubim si noi
ei, saracii, sunt niste oameni orbi(orbiti de satana pentru ca de aceea exista) care vor muri si se vor scuza stiidar eu asteptam dovezi fara sa stie ca in Biblie este scriebig grinACA MA VETI CAUTA DIN TOATA INIMA MA VETI GASI"
numai bine, dragoste multa
pa, pa

| otilia88 a răspuns:

Nu cred ca exista atei, mai degraba gnostici; stand de vorba cu un preot si zicandu-i ca nu simt credinta mi-a raspuns ca nu o pot simti, trebuie pur si simplu sa cred. stiu ca in acel moment am fost dezamagita, pana atunci credeam ca toti acei oameni pe care ii vedeam cu fata senina, simt ceva mai profund, ceva diferit. eu personal am o atitudine rezervata, mi-e teama sa cred ce nu pot intelege, mi-e teama de asemenea ca ar fi posibil ca intr-adevar in acea bucata de paine sa fie mantuirea noastra.

| thepunusher a răspuns:

Un ateu este cineva care speră că Domnul nu va face nimic pentru a-i tulbura necredinţa.

| Gicone a răspuns:

Ei au religia lor. de exemplu noi (crestinii) nu credem in Alah care este la turci. Asta-i faza, fiecare cu religia lor!

| Gicone a răspuns:

Plus ca ei nu sunt de acord cu nici o religie nici crestinismul nici musulmana nici alta

| CapitanuSemafor a răspuns:

Pentru ca sunt atei...asa fac ei, ce mare lucru

| watchmen a răspuns:

1.Religia,alaturi de tv(si nu numai) este este un instrument de control al maselor.
2. O justificare a esecului personal(Asa a vrut Dumnezeu)
Ar mai fi cateva argumente dar cred ca am suparat suficienti oameni doar cu astea happy

| Marius151 a răspuns:

Pai nu cred într-o carte cu animale vorbitoare, magi, vrăjitoare, demoni, beţe care se transformă în şerpi, mâncare care cade din cer, oameni care merg pe apă şi toate felurile de poveşti magice, absurde şi primitive. Si in plus religia a fost întotdeauna anti-umană, anti-femei, anti-viaţă, anti-pace, anti-raţiune şi anti-ştiinţă. Cat despre dumnezeu nu există nicio dovadă că ar exista:nicio dovadă, nicio credinţă.

| xSoaked a răspuns:

Lipsa dovezilor.

| Chrristina a răspuns:

Ateii il cauta afara pe D-zeu, nu in launtrul lor.Nu au incredere in propriile lor trairi, poate ca le e frica, poate sunt orgoliosi.
Cand vine vorba de posibilitatea existentei lui Dumnezeu, Biblia spune ca unii oameni au vazut suficiente dovezi, dar ca aleg sa inabuse adevarul despre Dumnezeu. Pe de alta parte, acelora care vor sa stie daca exista Dumnezeu, Dumnezeu Insusi le spune: „Ma veti cauta si Ma veti gasi; daca Ma veti cauta cu tot dinadinsul, Ma voi lasa gasit."Daca nu credem ca exista Dumnezeu, atunci nu ne ramane decat sa credem alternativa: ca tot ceea ce exista in jurul nostru a aparut la intamplare, din cauze naturale.

| anna7_4794 a răspuns:

Fiecare are motivele lui.

| Alex20_8915 a răspuns:

Majoritatea prefera varianta stiintifica pentru toate lucrurile.

| erik a răspuns:

Majoritatea ateilor sunt implicati in cercetari stiintifice ce au ca fundament inexistenta lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Nicotine, eu simt ca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acelasi pentru care tu crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateii incuiati la cap? looooooooool cea mai mare tampenie de care am auzit si zau persoana care a postat trebuie sa fie si mai si.baaaai yoo23 daca ti-as spune ca exista un monstru spaghetti care zboara, l-ai crede pentru ca nu nu il poti vedea? Ce fapte face mamaia de la tara, care merge la biserica in fiecare duminica, respecta sarbatorile, ajuta saracii din sat, etc...etc... si apoi se trezeste cu casa luata de ape, hmm?

Sunt curios cum a putut sta preaiubitul dumnezeu cu mainile in san cand a vazut cate crime s-au comis in numele lui(bat apropo la Inchizitie). Un vis, era de ajuns in vis sa se arate papei sau omului care a pornit inchizita, si sa-l puna sa inceteze.Doar, a mai facut-o odata, lui Iosif, nu? Si a continuat inchizitia? DA.

Ce concluzie trag de aici? Ori dumnezeu nu are benevolenta de a scapa lumea de rau, ori nu exista.

Zi mersi ca exista atei, bai indoctrinatule imbecil. Ti-au spus familia si preotul ca cei care nu cred in dumnezeu sunt pacatosi si merg in iad, iar tu, ca un bun crestin ce isi iubeste aproapele, ii jignesti (facandu i incuiati/aplici principiul intolerantei). Zi mersi ca nu toata lumea a acceptat religia crestinilor/iudeilor, altfel inca am trai in societatea de acum 2000 ani approx., in care e mai grav sa te culci cu cumatra decat cu o fetita peste 12 ani.

Presupun ca nu vezi nici prietenii imaginari din copilarie, oare te prinde lumea vorbind de unul singur pe strada cateodata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lipsa stiitei duce la ateism

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lipsa stiintei duce la ateism

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@mrsmith, nu ai altceva mai bun de facut decat sa comentezi aici?