| antoniamorar a întrebat:

Care sunt substantele compuse anorganice cu utilizari practice? vreau exemple de substante.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Substantele compuse anorganice sunt: oxizi, baze, acizi, saruri.
OXIZII AU O GAMA FOARTE LARGA DE UTILIZARI:
-materie prima pentru obtinerea de noi substante; din oxizii de fier se obtin fonta si otelul; din oxidul de aluminiu se obtine aluminiu; -catalizatori (MnO2, V2O5; etc.); -pietre semipretioase(Al2O3); -pigmenti. Dioxidul de siliciu sub forma de nisip este utilizat la obtinerea materialelor de constructie, a sticlei de cuart, la obtinerea diferitiilor compusi ai siliciului, in industria optica, in metalurgie. Oxidul de calciu si dioxidul de carbon se obtin prin descompunerea termica a calcarului. Componentul principal al calcarului este CaO. Oxidul de calciu are intrebuintari in constructii. Dioxidul de carbon : -prepararea sodei de rufe (carbonat de sodiu); -fabricarea bauturilor carbogazoase (sifon; Coca-Cola; etc.); -stingerea incendiilor; -tratarea unor bolii.
Ex. de baze: - Hidroxidul de sodiu sau soda caustică (NaOH); - Hidroxidul de calciu sau varul stins Ca(OH)2
Primul produs, fabricat la Combinatul Chimic Borzesti, a fost soda caustica sau hidroxidul de sodiu, cu largi aplicatii in industria petrochimica, in industria sapunurilor si detergentilor. Hidroxidul de sodiu sau soda caustică (NaOH) este utilizata la: soda de rufe; rafinarea produselor petroliere; fabricarea sapunului; fabricarea celulozei; fabricarea colorantilor organici; fabricarea matasii artificiale; tratamentul apelor; mercerizarea bumbacului; reactiv de laborator;
Utilizarile hidroxidului de calciu (varul stins): -este utilizat în construcţii la tencuială şi mortar;-in stabilizarea solurilor, în rafinarea zahărului şi în prepararea altor compuşi;-este folosit în prelucrarea pieilor, pentru a îndepărta părul. Procedeul este cunoscut încă din secolul al III-lea d.Hr; prin imersarea pieilor de animal în var stins timp de o lună, se obţinea pergamentul;-este folosit în medicină pentru tratarea arsurilor provocate de acizi, precum şi ca antiacid(pentru neutralizarea acidităţii stomacale);-deoarece hidroxidul de calciu reacţionează uşor cu dioxidul de carbon, formând carbonatul de calciu, o mixtură de gaze poate fi testată pentru prezenţa de CO2 amestecându-l cu apa de var într-un recipient curat ; dacă este prezent dioxidul de calciu, se va forma un precipitat, carbonatul de calciu;-este utilizat în agricultură, în amestec cu alte substanţe se foloseşte pentru combaterea dăunătorilor;- este folosit la văruirea pomilor si a caselor.
Utilizarea acizilor: Acidul clorhidric (HCl) se foloseste la obtinerea in laborator a hidrogenului, clorului, a clorurilor si acizilor mai slabi. De asemenea, se foloseste si in industriile colorantilor, medicamentelor, pielariei, textilelor si maselor plastice. Mai este utilizat la curatirea metalelor (decapare), fabricarea gelatinei si ca reactiv in laborator.
Acidul sulfuric sau vitriolul (H2SO4) este considerat sangele industriei. Se foloseste la obtinerea sulfatilor, a ingrasamintelor chimice, a hidracizilor si a oxiacizilor, a lacurilor si vopselelor, a detergentilor, a maselor plastice, in industria farmaceutica, ca reactiv in laborator, ca oxidanti si la acumulatorii auto.
Acidul azotic (HN03)are largi utilizari in industria ingrasamintelor, chimice, a explozivilor, a colorantilor, a firelor si fibrelor sintetice.
Utilizarea sarurilor: ca materiale de constructii (calcar, ciment, var, mortar, beton, etc), la fabricarea sapunului, a hartiei, a sticlei, a maselor plastice, a ingrasamintelor chimice, la rafinarea cuprului si in medicina.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acid sulfuric, gaze moarte(argon, neon.etc).Au o multitudine de intrebuintari practice.Da-mi in privat daca esti interesata de utilizarile lor.

| viorel170295 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie-mi te rog mia despre utilizarea substantelor anorganice