| Laura1092 a întrebat:

Cat cantareste planeta pamant?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Daca te referi la planeta Pamant cat cantareste rezultatul este 0. Ar putea avea greutate pamantul numai daca ar fi pe suprafata unei plenete mai mari ca planeta noastra spre ex. planeta Jupiter iar greutatea Pamantului acolo este functie de forta gravitationala a acesteia. Pamantul pe orbita lui nu are greutate ci se supune fortelor sistemului solar.
Masa pamnatului 5.927 (la puterea 24) kg
Dupa alte studii si cantarirea diverselor componente ale pamantului greutatea aprox. este de 6 cvadrilioane.

9 răspunsuri:
| TychoB a răspuns:

Aproximativ 6^24 kg (derivat din F=G*(m1*m2)/r^2. Interesant ca multi nu prea stiu ei cu ce se mananca fizica si totusi isi dau cu parerea...

| William a răspuns:

Ma tu crezi ca a pus cineva planeta pe un cantar sa vada cat e de grea? Nici nu exista un cantar asa de mare ca sa pui planeta pe el.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Nu cred ca cineva din toata lumea stie greutatea pamantului.

| ஐIForgotMyNameஐ a răspuns:

Aca vrem sa aflam cate kilograme are Pamantul, trebuie aleasa cu grija intrebarea. Nu "cat cantareste Pamantul?", ci mai degraba "ce masa are el?". In orice caz, se pare ca planeta noastra a devenit mai usoara.

Prabusirea navetei rusesti Phobos-Grunt a atras atentia asupra cantitatii din ce in ce mai crescute de deseuri spatiale care orbiteaza in jurul Terrei. Acest lucru ar putea insemna ca masa Pamantului devine din ce in ce mai mica? BBC a incercat sa afle raspunsul.

Exista factori care determina cresterea si scaderea masei Pamantului, odata cu trecerea timpului, potrivit doctorului Chris Smith, microbiolog al Universitatii Cambrigde. Acesta a reusit, cu ajutorul unui coleg, sa estimeze cantitatile care ies din atmosfera Pamantului si cele care intra.

Masa Pamantului creste...

Factorul care contribuie cel mai mult la cresterea masei Pamantului il reprezinta cele aproximativ 40.000 de tone de praf cosmic care ajung pe Pamant, in fiecare an. Acesta reprezinta fie urme ale sistemului solar initial, fie bucati foarte mici ale unor asteroizi care s-au sfaramat.

"Pamantul actioneaza precum un aspirator urias, alimentat de gravitatie, atragand in atmosfera sa particulele de praf", afirma Smith. Un alt motiv pentru care planeta isi mareste masa este dat de incalzirea globala, care contribuie insa mult mai putin decat praful cosmic. NASA a calculat ca incalzirea globala contribuie cu 160 de tone anual, datorita cresterii temperaturilor.

Astfel, un calcul... mai mult

| andrei1121 a răspuns:

Daca ar avea o greutate am cadea in abis na mai sta langa soare si luna

| andrei1121 a răspuns:

Ce vreau sa spun e ca in spatiul nimeni n-are greutate daca ar fi o cladire cu 500 de etaje pe luna ai putea so ridici cu mainile goale ca n-are gravitatie funda?

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru andrei1121):

Luna are gravitate. E de 6 ori mai mică, adică totul e de 6 ori mai uşor.

| Maria2012Jade a răspuns:

Nimeni nu stie greutatea.Chiar daca am stio, planeta tot ar ''pluti'' datorita gravitatiei.

| bande a răspuns:

Wiliam din primul tau raspuns ar rezulta ca ai un coeficient de inteligenta maricel, dar uitandu-ma la al 2-lea,mi-am dat seama ca este la fel de mare cat greutatea unei furnici, exprimata in grame; revenind la intreabrea ta Laura, pamantul are o masa aproximativa de 5. 972e24 kg