| anonim_4396 a întrebat:

Cat credeti ca dureaza o zi pe luna(satelitul nostru natural)? De la rasaritu soarelui si pana la apus.

Răspuns Câştigător
| GyeBaek a răspuns:

Cred ca mai putin de o zi, deoarece luna i mai mica decat pamantul.

7 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Miscarea de rotatie a lunii e sincronica cu cea de revolutie in jurul Pamantului. Asta inseamna ca de la o faza de luna noua (momentul cand suprafata vizibila de pe Pamant a lunii nu e luminata de Soare) la urmatoarea trebuie sa treaca o luna (27 de zile).

HepHap
| HepHap a răspuns:

Larix are dreptate, m-am dus cu 2 zile mai departe. Cu permisiunea lui, reeditez si eu, sa nu dezinformam mai mult decat o fac altii deja. Explicatial lui lomna, de exemplu, e total gresita.

| Angel0 a răspuns:

27 zile, 7 ore, 43 minute si 12 secunde.

| Dannyjj a răspuns:

Ce mai răspuns ai desemnat ca fiind câștigător...
Ți-au spus ceilalți că 27 de zile și câteva ore, ți-am dat și eu explicația la cealaltă întrebare postată de tine, dar tu și acum mai crezi că o zi pe Lună durează mai puțin de 24 de ore? Chiar și după ce ți-am dat această explicație, știind că Luna este îndreptată mereu cu aceeași față(parte) către pământ:

http://burro.cwru.edu/denise/Spring03/Jan23/Jan23_files/image005.jpg

În partea din stânga, a)
Este vorba de cum s-ar mișca Luna dacă nu ar avea o mișcare de rotație.
În partea din dreapta, b)
Este vorba de cum se mișcă Luna într-adevăr.
Acuma ca să aflăm cât durează o zi pe lună, luăm o poziție de plecare, eu am luat partea în care lumina bate din spate, ACEL CERC ÎNSEAMNĂ mișcarea sinodică(timpul în care Luna face o rotație completă în jurul Pământului care durează o lună de zile), observăm ca în imaginea dată, trebuie să treacă o rotație completă ca lumina să bată din nou din spate, de aici deducem că o zi pe Lună durează o lună de zile, mai exact 27.32 de zile pentru că după o lună, Pământul s-a mai mișcat cu aproximativ 30, 41 de grade în jurul soarelui(depinde câte zile a avut aceea lună), ceea ce este explicat aici

http://www.youtube.com/watch?v=fLhxF6cnUoQ&feature=related

P.S. ESTE FOARTE GREU DACĂ NU LE AI CU FIZICA.

| nutepriveste21 a răspuns:

Se poate ca cineva sa dea un raspuns practic, din ce a constatat si a vazut el cu ociul liber si nu dupa ce a studiat temeinic la,, academia google''?

| Nicky29 a răspuns:

Nu am fost acolo ca sa vad imi cer scuze happy

| MandM a răspuns:

Mai.in primul rand cum sa vada cineva cu,, ociul liber " (care de fapt e oCHIul )cat dureaza o zi pe luna? laughing) si 2. mersi pentru raspuns Dannyjj tongue