| EmaS a întrebat:

Cat de important este in viata sa stii sa iti controlezi nervii? Poti sa dai intotdeauna dovada de maturitate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt mai dobrogean, deci mai grec din fire... de aia si imi da nevasta sa mananc numai din farfurii de unica folosinta rolling on the floor

58 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

La ce sa-ti controlezi nervii odata ce ii ai? Crezi ca toti mutileaza si reguleaza la nervi? Spre exemplu, eu, cand me enervez, incep sa rad si sa-mi dau cu mana prin par. Chiar nu are rost sa previn un zambet si o mangaiere sublima a podoabei capilare. In viata, e important sa nu conjugi maturitatea cu ale nervilor controale, ca teama-mi este sa nu te las insarcinata c-o sarcina nedorita, desi sunt un mucea, nu un matur.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Eu cred ca face parte din educatia primita. Un tanar( ma refer la tine) bine crescut stie sa isi pastreze calmul si bunul simt. El se comporta civilizat si iubitor conform principiilor educatiei pozitive.

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Io-s cel mai calm si cel mai iubitor tip cu bun simt, dar sunt neconformist. Parintii au incercat sa ma educe, dar n-au reusit. Nimeni n-o sa reuseasca sa-mi impuna ceea ce crede el ca e bine pentru mine.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Lasa ca o sa te insori si o sa te dea sotia ta pe brazda.

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Sa n-o dau eu pe pereti, in loc de amorsa.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

De ce esti atat de recalcitrant, de revoltat? Spuneai ca esti bun si iubitor, atunci? Cum iti arati tu dragostea?

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Femeia se tine in puf. Puf un pumn, puf un picior. Credeam ca se subintelege.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Cred ca o sa ramai neansurat cu asemenea mentalitate.Sau glumesti?

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Cred ca, pentru prima data, iti dau dreptate.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Desi nu ti-as dori asa ceva.Casatoria are rostul si farmecul ei.Trebuie sa iti schimbi atitudinea si sa te gandesti serios sa-ti faci o familie.

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Lasa-ma, femeie. Nu toti simt nevoia de-a abera in cor; eu prefer sa aberez de unul singur.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Dar nu o sa ramai vesnic tanar.Si cine o sa iti puna ventuze pe spate? Cine o sa te caute la batranete?

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

La batranete, prefer sa ma caute moartea. Sa stii ca raman vesnic tanar din punct de vedere mental (si nu-mi pot dori ventuze puse de altii in lipsa mintii).

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Sa stii ca multi isi doresc moartea, dar ea nu vine cand doresc ei.Chiar, tu nu iti doresti sa ai copii sa te bucuri de ei, sa ii vezi cum cresc sub ochii tai?

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Categoric nu! Sunt un egoist mult mai rece decat gheata, un insesibil cum nu intalnesti, decat in filmele de groaza. Daca as face un copil, l-as face pentru a-mi aduce unele beneficii, nu pentru a ma bucura eu de prezenta lui sau el de-a mea. Nu vreau sa am copii doar pentru ca trebuie sau doar pentru ca asa e la moda.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Un copil este un dar de la Dumnezeu. Poti sa te gandesti la el ca si cum ai fi tu in miniatura.Un copil este carne din carnea ta si sange din sangele tau.El te iubeste neconditionat.Nici nu stii ce sentimente te coplesesc atunci cand iti tii propriul copil in brate.Sunt momente care merita traite.

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc pentru recomandari. De-a dreptul sugestive; de o strasnicie iesita din comun, dar, cu toata parerea de rau si moaca brazdata de lacrimi...prefer sa-mi tin copiii in prezervativ.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Frumos mod de a te exprima!

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

...si eu sunt uluit.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

De ce nu te cred?

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Faptul ca te-ndoiesti nu-mi schimba starea.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Asa este si cu credinta. Daca tu nu crezi, nu schimbi realitatea. Exista rai, exista iad.

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Unde a deviat discutia, la rai si iad (tu esti obsedata in privinta asta). Tine credinta pentru tine, ca si eu tin dorintele mele pentru mine.

| EmaS explică (pentru Vizitiul):

Credinta nu poti sa o tii ascunsa.Atunci cand Il cunosti pe Dumnezeu nu mai poti sa taci! http://www.youtube.com/watch?v=6_V6cDhwlX8

| CoquineNoire a răspuns:

Depinde intotdeauna de situatii.
sunt momente cand trebuie sa ne descarcam, sa spunem ce avem pe suflet, pentru a ne simti mai bine dupa, si pentru a nu inghiti anumite rahaturi din partea unor persoane, trebuie sa ne impunem.
insa, sunt momente cand trebuie sa ne si controlam, vorbele spuse la nervi sunt exemplul cel mai intalnit.
daca tii in tine anumite lucruri, risti sa izbucnesti urat la un moment dat, datorita nervilor controlati.
maturitatea consta in modul cum iti expui motivele nervozitatii tale.

| mgtow a răspuns:

EU pot sa ma controlez in orice situatie dar depinde acum daca cineva e pisalog/a si nu tace e nevoie de putina voce tare.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dovadă de maturitate vrea sa dea doar omul prost,care nu-i în stare de altceva.
Dacă am chef să-mi descarc nervii pe ceva,o voi face, pentru că îmi fac mie mai mult rău dacă ţin în mine.
Că ceilalţi mă vor cosidera imatur şi alte baliverne de care mie nu-mi pasă, asta e problema lor.

| Marian3rd a răspuns:

@Ema draga mami in viata important este sa stii controlul vine de la sine, maturitatea nu este necesara mai ales in cazu fetelor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Defineste " controlat nervii". Din punct de vedere stiintifico/medical? Adica tremuram asa, gen Parkinson? E genetic.
Sau te referi religios? Pai Dumnezeu a dat Parkinsonul pe Terra, el sa-l vindece!
Sau filozofic? Pai filozofic tocmai asta e problema: cine nu are nervi nu exista. Cine nu-i controleaza, inseamna ca nu se lasa controlat.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Bineanteles ca tu nu intelegi niciodata din prima, deh, asa este cu juniorii! Ma refer la o situatie extrem de tensionata care este reactia ta, cum procedezi: te descarci prin certuri si injuraturi sau incerci sa te linistesti si sa te calmezi? Adica esti destul de intelept si de matur incat sa te stapanesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

NU TE MAI STAPANI! O sa iti explodeze vreo vena la creier daca mai tii mult raul in tine. Raul e ca o buba: trebuie sa o pocnesti intre degete sa iasa otrava din ea, ca altfel o sa faci septicemie, ce naiba!
Deci cand te-oi enerva, exteriorizeaza rapid oftica (voturi de stupid, ignor, injuraturi, blesteme, spart farfurii de pereti, poezii erotice, orice!) ca sa nu te sufoci spiritual... tu ce crezi, ce-o fi fost la gura lui Adam dupa ce i-a alungat Tatucul din rai...

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Waw! Nu imi doresc sa fiu in preajma ta cand esti nervos s-au suparat. Chiar spargi farfuriile si tot ce iti sta in cale? De ce nu incerci sa iti pastrezi calmul?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ce-si face omul cu mana lui se numeste handmade. Si pahare, tot de unica folosinta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema, cu tot respectul, eu manac in farfurii de unica folosinta pen'ca le sparge nevasta-mea cand ne certam... deh, mie imi plac femeile focoase, ce stii tu...

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu-i bai. Las' ca farfurii se mai gasesc, dar nevasta ca a ta, nu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Adevarat graita-i, multumescu-Ti Tie Doamne!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Acest raspuns merita funda, asa imi trebuie daca m-am grabit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Mda, eu mereu cand ma uit la ce postezi tu imi dai impresia unei mitraliere nitel ambalate... doar stii si tu ca Dumnezeu a facut lumea in 6 zile, si de-abia in a saptea s-a odihnit si a dat funde...
PS. Deci ce ziceai? Poti sa iti controlezi si tu nitel nervii si sa nu mai dai fundze/ignor din primul instinct de acum? Hmm?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Pai nu am fost nervoasa cand ti-am dat funda, mi-a placut ce ai scris. Ai fost amuzant! Cat despre ignore, nu promit nimic. De ce sa inghit insultele si ironiile unora sau sa le raspund cu aceeasi moneda sa ne certam ca la usa cortului, cand pot foarte simplu sa apelez la aceasta functie, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Eu sunt mai dobrogean, deci mai grec din fire... de aia si imi da nevasta sa mananc numai din farfurii de unica folosinta rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te duce capu nu te enervezi si rezolvi problema, daca esti matur dai dovada de maturitate

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Foarte bine gandit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Mi dor de vorbele tale

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Vezi,este rau cu rau dar mai rau fara rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Campania salveaza viata cuiva isi place?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Da,esti implicat si tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Eu am pornito ema voi merge la liceu sa pun afis si pe unde pot

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ce frumos, ma bucur mult ca te implici si ca iti pasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ma gandesc sa parasesc TPU, din pacate nu ma regasesc aici prea multa energie negativa

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

De ce, cu ce te afecteaza pe tine?

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, mai bine incearca sa faci exercitii fizice pentru ca te elibereaza de tensiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ma incarca cu energie negativa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Nu vrei sa le facem impreuna?

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu vreau,dar sa stii ca am vorbit serios, niciodata nu este prea tarziu sa incepi un program regulat de activitati fizice si sa obti beneficii privind starea de sanatate, indiferent de varsta pe care o ai.Incearca sa menti activitatea fizica in fruntea listei tale de prioritati! nu mai stai toata ziua pe TPU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Sa stii ca si eu am vb foarte serios doar nu te-as manca, am sala de fitnes la liceu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce legatura au nervii cu maturitatea in cazul asta? Prefer sa-ti rup doua degete si sa traiesc in liniste, decat sa te aud vorbind numai prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dovada de maturitate dau cand imi cer scuze ca nu mi-am putut controla nervii. asta nu se pune?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Da,are importanta faptul ca recunosti ca ai gresit si poti sa spui iarta-ma.Dai dovada de integritate, ai coloana vertebrala.Este ok.

| oOGuestOo a răspuns:

Este foarte important,si nu nu poti da intotdeauna dovada de maturitate (eu nu ma enervez repede si iert usor, dar cand ma enervez de mine nu mai scapi repede straight face ) si acum sunt nervoasa, cand deschid pagina de TPU sa pun intrebare, vad intrebarea ta... speram sa fie ceva mai multe raspunsuri pentru mine aici dar vadca sunt prima la raspuns.crying daca stie cineva cum pot calma nervii lasati-mi mesaj va rog! crying