| blondissima a întrebat:

Cat de important este in viata, sa-ti controlezi nervii?

Iti este usor, sau greu sa o faci?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Eu tare ma mir de tine ca esti in libertate.Chiar,esti?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Păi măi Kleptomane ce ai fundu mare,
Si orice lovitura ce ti-e trasa-n gura
Esti amortizat de curul bogat.
Eu cu curul mic ce pot sa mai zic,
De mi-o trege unu' in c*oaie cu pumnu'.
Cum sa nu imi sară nervi din balcon
Si sa nu pun mâna pe un mare topor.

NOname
| NOname a răspuns:

Să ştii să te stăpâneşti în cazuri extreme, să nu ai mintea tulburată, să nu pierzi legătura cu logica şi cei 7 ani de acasă, este foarte important.

Nu mi-e chiar uşor, dar nici foarte greu. Rar îmi pierd echilibru'. Îmi argumentez ideile cu mult calm şi mereu încerc să vin cu nişte argumente. Logice, reale, nu scoase din imaginaţia mea.

Iar să insulţi pe cineva, să ajungi la jigniri şi la violenţă, doar pentru că nu îţi poţi controla nervii, mi se pare o mare prostie, un handicap şi lipsă de maturitate şi înţelepciune.

Eu zic că e foarte important să nu pierdem legătura cu raţiunea, indiferent de situaţie.

| EmaS a răspuns:

Un om puternic si intelept, este stapan pe sine si are puterea de a-si controla toate emotiile.El poate transforma calitatile in valori.

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
In cadrul familiei sunt permise relatiile intime.Ba chiar sunt mai intense, mai pure, mai reale.Ele se bazeaza pe incredere, fidelitate si pe respect reciproc.

| EmaS a răspuns:

Sirius
Daca te iubesti atat de mult, atunci pupa-te!

| Vizitiul a răspuns:

Nervii si-i controleaza doar cei ce sunt constienti ca nu pot actiona in functie de ei. Daca ma enervez al naibii de tare pe un leu, iti dai seama ca nu ma duc sa-l iau in pumni si picioare, nu? Valabil si intre oameni. Nu-i deloc important sa-ti controlezi nervii in viata. Important si esential este sa te enervezi si sa actionezi in functie de nervi, sa lovesti, sa faci exact ce-ti trece prin minte, asta daca ai puterea, daca esti capabil, daca esti in masura sa agresezi. In caz contrar, te abtii, dar nu zici ca esti educat si temperat, zici ca ai deprins educatie (ipocrizie) prin frica. Educatia nu se cladeste cu frica! Imi este al dracu de usor sa ma controlez pentru ca nu ma enervez. Pentru mine exista doua sentimente: compatimire si simpatie. Bine, ma si iubesc exagerat de mult.

| Vizitiul a răspuns:

Woodenpints, Ema nu face sex cu sotul ei, ea face dragoste. Si nu oricum, ci prin d-zeu, ca el este iubire si "lipire" (dupa caz).

| Vizitiul a răspuns:

Ema, m-am pupat demult, si nu ca pupatul ar fi o dovada de iubire.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu e prea important, personal mi se pare o tâmpenie, mulți suportă cât suportă și după „pleznesc", mai bine te descarci pe moment, decât să acumulezi până nu mai poți.

| Klepto a răspuns:

Prea important este controlul, pacat ca se pierde intr-o clipa.
Cate insulte, batai, omoruri n-au avut la baza nervii?
O vorba este o secunda pe limba, dar o eternitate in minte, daca o scapi nu mai ai ce face.La nervi spui multe, partea proasta este ca nu poti sa le iei inapoi.Ca si la betie, la nervi spui adevarul(cateodata).

Imi sare tandara cam rar, nu prea sunt adeptul "rosu in fata ochilor", am fundul mare care atenueaza orice lovitura, o durere-n cot si o nepasare crasa, deci nu prea ma exista asa de multi catalizatori.

| Klepto a răspuns:

@Hombre

Fundul meu umflat,
Este ca un absorbant uzat,
Se umfla ca o capusa si pe loc is protejat,
Asa ca orice pumn este ca si iertat.

Fundul mic nu este de lepadat,
Este mai atractiv decat balonul meu bombat,
Cum sa spui ca fundul tau este de lepadat,
Preferi un fund care seamana cu un castravete murat.

Avatarul tau imi arata, ca n-ai nevoie de cur mare,
Fetele vor sa-ti vada arma din dotare,
Eu cu fundul meu mare atrag doar tepare,
Care ma lasa-n asteptare.

Fund mic sau fund mare,
Fiecare cu ce are,
Fiecare cu ce-l doare,
Dar tot fundul mare-i cel mai tare.

Nu-ti fa griju tu de topoare,
Ei stiu ca daca te ating, n-o sa aiba alinare,
O sa-i urmari pan' la disperare,
Si o s-ajunga sa-ti ceara iertare.

Bilutele tale moarte n-are,
Ca nici Chuck Norris n-are atata valoare,
Cu bilutele tale la-naintare,
Nici-o fata n-are scapare.

| miradoniz a răspuns:

hee hee am sa postez originalul,în engleza, că deunazi, vorbeam cu cineva căruia îi venea greu sa creadă ca tocmai GANDHI a putut spune asa cevahee hee politic(os) incorecthee hee "It is better to be violent, if there is violence in our hearts, than to put on the cloak of nonviolence to cover impotence"- după care asumăm rezultatelehee hee

| NickiMinaj a răspuns:

Nu mi se pare atat de important, e de preferat, dar in acelasi timp e uman sa iti pierzi capul.
eu ma enervez foarte greu, dar atunci cand o fac e dezastru pentru cel/cea care a provocat asta.

| Chris a răspuns:

Este important sa stii cand sa iti tii nervii in frau, insa sunt anumite momente particulare din viata noastra cand ei descriu perfect cum ne simtim in acea clipa, si atunci consider ca putem sa le dam putina libertate, nu trebuie sa ii ascundem sau sa ne chinuim stapanindu-i.
Nu imi este usor sa ii controlez, intrucat sunt impusliv si am un caracter dinamic, insa de cele mai multe ori, fac tot posibilul.

| MajorAsshole a răspuns:

Oooo. foarte important. Am invatat sa imi controlez nervii ATAT de bine incat intru intr-o stare de calm aproape exagerat atunci cand ma enervez. Deja imi e foarte usor. Cel mai amuzant pentru mine e ca atunci cand sunt foarte nervos, daca mai e o persoana nervoasa (dar care se exteriorizeaza) pe langa mine, se enerveaza si mai tare cand vede ce calm sunt eu laughing Crede-ma, ma distrez foarte mult pe chestia asta. La serviciu e cel mai eficient sa fii asa big grin

| anyia a răspuns:

Este foarte important sa ai puterea sa-ti controlezi nu numai nervii, ci totul. Ceva spus/facut cand esti furios poate avea urmari foarte grave. Autocontrolul e una din cele mai valoroase calitati ale unui om, pacat insa ca nimeni(cred eu) nu a reusit sa-si pastreze calmul de fiecare data desi e vital acest lucru. E greu s-o faci, ca doar nu stai zambind cand cineva "te calca pe nervi". Oricum(Woodenpints) nu e prea indicat sa omori un om cand iti vine s-o faci. Mai bine schimbi persoana.

| CristiPavel a răspuns:

Depinde de tine cat e de usor sau cat e de greu.

E bine sa existe un echilibru.

Gandurile tale sunt cele care te fac sa ai nervi, sau sa fii bucuroasa.

Cum sa ai grija de gandurile tale, poti gasi aici: http://castigatimp.com/ai-grija-de-gandurile-tale/

Daca vezi ca tot te supara si nu le poti stapani. NU MAI INCERCA SA LE SCHIMBI! Calea spre calmare sta in acceptare si in impacarea cu tine insuti, poti gasi mai multe idei pe aceasta tema aici: http://castigatimp.com/impaca-te-cu-tine-insuti/

Daca simti ca te tot lovesti de negativism, gasesti niste idei care te-ar putea ajuta aici: http://castigatimp.com/cum-sa-scapi-de-negativism/

Ca sa nu mai ai nervi, e nevoie sa gandesti predominant pozitiv, ce cred eu ca inseamna asta cu adevarat am scris aici: http://castigatimp.com/......ati-viata/

| SadRomance a răspuns:

E greu sa te controlezi. Mai ales o persoana exploziva ca mine, e greu sa stau calma pentru mult timp.Sunt foarte dinamica, nu am stare.Totusi, ma calmez daca incerc, dar foarte greu, mai bine zis, fac asta numai ca sa nu spun ceva necugetata la adresa unui prieten.

| selenasel a răspuns:

Pentru uni e usor pentru alti e greu eu stiu sa-i tin in mine dar cand ii dau afara ma opresc greu

| w1NNNd a răspuns:

Cum zicee
@si @Yume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e usor, din contra, mai ales pentru cei cu temperament vulcanic.Dar o data cu varsta vine si intelepciunea si vei invata sa te controlezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, ma controlez.Lipsa controlului,poate fi periculoasa,cu urmari extreme. Uneori, viata iti joaca atita feste, ca greu te poti stapini.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte important si foarte greu happy Excesul de furie este o patima mare intretiuna de draci. Noi suntem datori sa luptam cu aceasta patima, sa devenim mai calmi si mai buni happy Practic, asta e tot rostul vietii: sa luptam cu patimile si sa le invingem, mantuindu-ne!