| Mirc22 a întrebat:

Cat produce un panou solar?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa calda su energie...depinde de marime si acumulator, de zona in care este amplasat, daca are soare la 45 de grade inclinare mai mult de 6 ore pe zi, fii mai explicit

5 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Cit? .depinde de tipul acestuia, de tehnologia folosita, de suprafata, de amplasare(respectiv de dotarea cu senzori si mecanism de urmarire a miscarii Soarelui pe bolta...)
Acesta poate produce energie termica sau direct energie electrica(dotat cu elemente fotovoltaice)
Exista mai multe centrale solare:ex. SolarOne din Nevada produce en. electrica cu o putre utila mai mare de 18 Mw, asigurind alimentarea citorva zeci de mii de locuinte din Las Vegas

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu stiu cantitati exacte, dar un panou solar nu produce energie destula pentru toata aparatura electrica si electrocasnica dintr-o casa.panoul solar este de preferat sa functioneze alaturi de curent, pentru ca tu sa fii sigur ca nu cade curentul.

| myhaelamar86 a răspuns:

Un panou de 100W de aprox 1 mp, produce anual aprox 120 kW pe an in Romania

| CAsToReL a răspuns:

Fix 7

| scienceman a răspuns:

12 v