| Popa_Alexandru_1998_Hjjd a întrebat:

Salut, de ce ai nevoie pentru a construi un panou solar?

15 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Fotovoltaic? De incalzire?

| Popa_Alexandru_1998_Hjjd explică (pentru Radu284):

Fotovoltaic

| Radu284 a răspuns (pentru Popa_Alexandru_1998_Hjjd):

Pai ai nevoie de un panou din ceva gen aluminiu, policarbonat, OSB, etc.
Celule fotovoltaice... si ceva care sa pui peste, cel mai bine sticla sau plexiglas. Bineinteles, iti mai trebuie si niste cablu, si niste fire, ceva cu care sa legi celulele intre ele.

| Popa_Alexandru_1998_Hjjd explică (pentru Radu284):

Am vazut ca pe celulele fotovoltaice se aplica niste benzi cu care se interconecteaza celulele intre ele, din ce material trebuie sa fie acele benzi?

| Radu284 a răspuns (pentru Popa_Alexandru_1998_Hjjd):

Un metal conductor, care, de preferinta, sa poata fi lipit cu cositor. Deci nu aluminiu. Cuprul este probabil cel mai bun material, ca pret.

| Popa_Alexandru_1998_Hjjd explică (pentru Radu284):

Si aceste conductoare se lipesc cu cositor direct pe celule?

| Radu284 a răspuns (pentru Popa_Alexandru_1998_Hjjd):

Da, direct pe celula. Desi unele sunt mai usor de lipit decat altele, in functie de tipul celulei.

| Popa_Alexandru_1998_Hjjd explică (pentru Radu284):

Mulțumesc mult pentru ajutor.

| Radu284 a răspuns (pentru Popa_Alexandru_1998_Hjjd):

No problem. Daca vrei sa-ti faci panoul tau, incepe cu ceva de genul 4 celule, ca sa nu le strici in caz ca nu merge. Fa un test, daca merge foloseste aceleasi materiale si aceeasi metoda.

Nu folosi policarbonat pentru suprafata transaprenta, acesta se v-a ingalbeni cu timpul de la razele UV. Foloseste sticla sau plexiglas, si intreaba sa fi sigur ca este protejat la UV.

| Popa_Alexandru_1998_Hjjd explică (pentru Radu284):

Cum pot capta energia produsa de panou?

| Radu284 a răspuns (pentru Popa_Alexandru_1998_Hjjd):

Baterii plumb/acid, si un charge controller. Ma rog, poti si fara charge controller, dor cu diode, dar nu e asa de eficient si risti sa strici bateriile.

| Popa_Alexandru_1998_Hjjd explică (pentru Radu284):

An vazut intr-un vidoclip ca lipea firele pe o celula pe fata pe un pe spate are vreo importanta cum legi celulele sau pot fi lipite si pe fata si pe spate?

| Radu284 a răspuns (pentru Popa_Alexandru_1998_Hjjd):

Sunt mai multe feluri de fotocelule. Unele au doua fire care ies din ele frumos, altele se lipesc pe spate si/sau fata.

| Popa_Alexandru_1998_Hjjd explică (pentru Radu284):

Si de unde as putea sa cumpar celule?

| Radu284 a răspuns (pentru Popa_Alexandru_1998_Hjjd):

No idea. Probabil din China. Cauta pe net. Eu ma jucam cu ele in America.