| klau95 a întrebat:

Cat timp ia la racheta sa ajunga pe luna? si e adv ca e de 25 de ori mai rapida decat un glont? mie nu prea mi se pare.

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ia puneti voi si transformati un pic 715m/secunda, viteza unui glont calibrul 7, 62 tras din kalasnikov.Racheta chiar ca nu stiu cu cit merge.

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu cat i-ar lua unei rachete sa ajunga pe Luna, insa se poate calcula. Cu siguranta insa nu este de 25 de ori mai rapida decat un glont. Nu am auzit inca de gloante de 50.000 km/h, eu stiu ca trec peste 3000 km/h, iar asta ar insemna ca o racheta de 25 de ori mai rapida sa treaca de 80.000 km/h. Nu am idee cat de rapida este o racheta cosmica, mai ales una purtatoare a unui modul cu echipaj uman, insa nu cred sa se fi ajuns deocamdata la asemenea viteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hi! Durata la racheta sa ajunga pe luna dureaza 24 de ore(o zi)
Si nu nu-i mai rapid.Glontul merge cu 50.000 Km pe ora.Racheta 10.000 Km pe ora. Funda?

| Jesye a răspuns:

Ca sa poata parasi atmosfera ii trebuie o viteza mai mare decat G (GRAVITATIA). acel g are o valoare de 9, 8 m/s si o "nava spatiala depaseste acea valoare. merge destul de repede laughing

| bloo_8714 a răspuns (pentru Jesye):

Mai jesye nu te mai crede inteligent ca dai dovada de prostie! in primul rand gravitatia nu are viteza, are atractie cu care atrage obiecte! si diferenta dintre nava spatiala si racheta este urmatoarea: racheta se descopune, are 5 parti, se duce combustibilu din una si cade pana ajung la cabina si cand ajung la cabina atrerizeaza pe luna si ca sa vina inapoi pe terra trebuie sa trimita pe atlii dupa esti cu nava spatiala. nava spatiala nu se descompune e ca un avion dar cu 3 motoare care scot fum... cand ajunge pe terra ea aterizeaza pe aeroport...[special]

| Jesye a răspuns (pentru bloo_8714):

Scuze domle.rachete se numesc si alea cu care au dat americanii prin irak sa'i scoata pe teroristi din pesteri. ideea e ca un obiect nu poate parasi atmosfera pamantului daca nu depaseste viteza de 9, 8 m/s.

p.s si creieru tau scoate fum (grija mare)

| regis a răspuns (pentru Jesye):

Nu stiu al cui creier scoate mai mult fum. Confunzi cred viteza cu acceleratia gravitationala, 9, 8 m/s este viteza la care ma plimb eu cu bicicleta, adica putin peste 35 de km/h.

| Batik a răspuns:

Eu unu stiu ca 2 si le si 8 ore minutewinking

| Adrian_Aditza_1993 a răspuns:

Mda...