| RAY a întrebat:

Cate celule are un virus sau un microb?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Bacteriile (microb este un termen folosit pentru organismele microscopice) sunt organisme unicelulare, iar virusurile sunt de cateva ori mai mici decat ele. http://www.freegrab.net/micro.jpg
Bacteriile se inmultesc singure, virusurile sunt inactive fara o celula gazda.

4 răspunsuri:
| TommyVercetti a răspuns:

Una.

| danyz a răspuns:

In primul rand virusurile nu sunt alcatuite din celule, nici macar dintr-una.Virusurile sunt entitati infectiosase parazite obligatoriu intracelular lipsite de metabolism propriu.Nu sunt considerate a fi organisme vii! Sunt alcatuiti din capsida virala si genom viral.Capsida virala este alcatuita din mai multe capsomere, dar deja intru in prea multe detalii.
Prin microbi cred ca te referi la bacterii.Sunt alcatuite dintr-o singura celula procariota(lipsida de nucleu adevarat, prezentand doar un material genetic neprotejat de membrana nucleara numit nucleoid). Unele bacterii sunt coloniale cum sunt streptococii, stafilococii, pneumococii etc.
Sper ca ai inteles! big grin

| Simion_Alexandru_1992 a răspuns:

Totul este Energie. Inclusiv noi, inclusiv ceea ce Tu numesti "microbi" sau "bacterii".
Pune o bucata de lemn la un microscop, si vei vedea atomi (energie). Pune o bucata de metal, vei vedea acelasi lucru. Pune o picatura de apa, vei vedea acelasi lucru. Pune un animal, vei vedea acelasi lucru. Pune-ti propria ta mana, vei vedea acelasi lucru : Energie/Atomi.
De aici vine si vorba "Noi Toti Una Suntem"

| gelubalan a răspuns:

Virusii sunt forne acelulare de viata deci nu sunt compusi din celule. Bacteriile sunt organisme unicelulare, nucleul nu este bine aranjat, fac parte din supraregnul procaryota