| Inferno a întrebat:

Cate gauri are un pai?

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Uita-te pe gaura lui, si o sa-ti dai seama! happy

| sabin89 a răspuns:

Iar cu găurile paiului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

O fi ramas in pana de intrebari...

| darrio2007 a răspuns:

2. Una la un cap si alta la un cap.

| Nilsson a răspuns:

Depinde cum definim termenul de "gaura". In intelesul uzual, gaura unui pai inseamna suprafata plana care delimiteaza spatiul exterior de cavitatea interioara, de aceea nu-i gresit sa afirmi ca are doua gauri.
Altfel am putea si despre un fluier cu 6 gauri ca are una singura de fapt, ceea ce e un pic impropriu.

| Inferno explică (pentru Nilsson):

Daca gauresc o foaie de hartie cu perforatorul intr-un singur loc cate gauri am?

| Nilsson a răspuns (pentru Inferno):

Stiu ce vrei sa zici, dar din puncte de vedere matematic nu exista forma geometrica numita ``gaura`` ci corpuri de o forma mai mult sau mai putin regulata.

In limbajul uzual, termenul de ``gaura`` defineste ori scopitura intr-un material ori intrarile, cum e in cazul unui pai, de aici si confuzia privind numarul.

Sa zicem ca un instalator face o gaura intr-un perete care desparte
bucataria de sufragerie pentru a baga o teava si iti spune sa o introduci prin gaura de la bucatarie, practic nu vorbim despre doua gauri (chiar daca in teorie e de fapt una)?

| Inferno explică (pentru Nilsson):

"din puncte de vedere matematic nu exista forma geometrica numita ``gaura``"
Ai punctat bine.
In engleza exista cuvantul "hole", care are o definitie topologica clara.
Sincer nu stiu substituentul in romana dar presupun ca ar trebui sa fie "gaura" sau "orificiu".

Daca facem abstractie de notiuni matematice si o gândim pur logic:

"un instalator face o gaura intr-un perete care desparte
bucataria de sufragerie"
Chiar tu ai spus-o: face o gaura.
Iar tu cand discuti cu el ii spui sa iti faca o gaura in perete, nu doua.
Mi se pare mult mai logic sa consideram ca este o singura gaura.
Daca spunem ca sunt doua gauri atunci ar insemna ca tot doua gauri sunt si cand perforam o foaie de hartie, ceea ce pare absurd.
Ar insemna ca de fapt nu exista "gaura cheii", exista "gaurile cheii", si ca de fapt nici nu poti avea gauri individuale, ci doar perechi de gauri (pe o fata si pe cealalta). Ar insemna ca notiunea de "gaura",la singular, nici macar nu are sens in Universul nostru 3D in care fiecare obiect are o grosime anume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Atunci un fluier ciobanesc cate gauri are?

| Nilsson a răspuns (pentru Inferno):

Mi-am raspuns la propriul reply din greseala, dar sunt curios sa iti aflu parerea: un fluier ciobanesc cate gauri are?

| Inferno explică (pentru Nilsson):

Nu stiu daca alea sunt gauri, topologic vorbind. Sunt?

| Nilsson a răspuns (pentru Inferno):

Sunt la fel de ``gauri`` ca si acelea din capat.
E o chestie de perspectiva dupa cum am spus, si cum defineste fiecare ce inseamna acest termen.
Daca vrem sa fim supercorecti, putem spune ca un pai/ fluier are o singura cavitate interioara cu mai multe intrari si ramane la atitudinea fiecaruia sa defineasca ce inseamna gaura.
Mai logic mi se pare ca intrarile sa fie definite asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate vrei tu.

Răspuns utilizator avertizat
| emayperritos a răspuns:

2 gauri

Răspuns utilizator avertizat