| Anonimuserr a întrebat:

Cate grade are lava unui vulcan cand iese la suprafata?

6 răspunsuri:
| Theo94 a răspuns:

A la suprafață suferă un proces de răcire rapidă, lucru care explică forma amorfă sticloasă, sau în cazul existenței într-un procent mai mare a gazelor, forma poroasă a rocilor (piatra ponce). Temperatura lavei diferă după tipul de lavă astfel: lavele acide au la ieșire o temperatură de 800 °C, pe când temperatura lavei bazice atinge 1200 °C.

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Temperaturile depasesc 300de grade C. Asta cu aproximatie ca exact nu se stie si depinde de la vulcan la vulcan. funda?

| Hellp a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Vulcan_(geografie) Spune aici că are mii de grade C

| Yumy a răspuns:

Are aproximativ 1000 grade.
FUNDA?

| SobOlandez a răspuns:

~ 700 - 1200 grade celsius