| Nycu77 a întrebat:

Cate specii de eucalipt sunt in australia?

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

Ce-mi plac intrebarile astea puse in bataie de joc si la care toti fraierii se reped sa caute pe Google si apoi sa se dea destepti pe aici. Cred ca te amuzi teribil Nycu-le. laughing)... Si o intrebare si de la mine " Cate omide traiesc in Brazilia" laughing))

| Nycu77 explică (pentru rossi46):

Peste 2444.5 specii
Ai aici cateva exemple Omidos
Extraomidos
Si multe altele printre care si cateva nedescoperite... cum ar fi Paraomidos
Deci eu nu am mai intrat sa vad raspunsurile la intrebarea asta laughing) crede-ma... Dar atunci cand am pus-o nu era la bataie de joc era pentru o tema parca... acum cand o vad chiar asa parelaughing

6 răspunsuri:
| WyvernSky a răspuns:

Eucaliptul crește în Australia și Tasmania ca și regiunea de est din Indonezia. Cele mai multe specii de eucalipt sunt arbori sau arbuști care cresc repede și au un lemn de esență tare, cu frunze verzi lobate tot anul. Astfel Eucalyptus vernicosa crește ca arbust sau arbori în estul Tasmaniei, pe când „Eucalyptus regnans" atinge 97 de m înălțime, iar trunchiul poate atinge un diametru de 20 de m (măsurat în Tasmania).

| ShaWorMaAgresiva a răspuns:

Eucaliptul este o planta medicinala cunoscuta pentru virtutile sale asupra aparatului respirator. Utilizat sub forma de infuzie, guma sau ulei esential, eucaliptul este recomandat pentru tratarea tusei si infectiilor de iarna, cum sunt raceala si bronsita.

Despre eucalipt

Eucaliptul este un arbore originar din Australia. Exista peste 600 specii de eucalipt, dintre care doua sunt utilizate in fitoterapie, sub forma de ulei esential: Eucalyptus globulus si Eucalyptus radiata.

Răspuns utilizator avertizat
| Layka a răspuns:

Peste 700. Aici ai cateva:
Eucalyptus amygdalina
Eucalyptus australiana
Eucalyptus diversicolor
Eucalyptus ficifolia
Eucaliptul albastru (Eucalyptus globulus)
Eucalyptus maculata
Eucaliptul de zăpadă (Eucalyptus pauciflora)
Eucaliptul uriaş (Eucalyptus regnans)
Eucalyptus rostrata
Eucalyptus viminalis