| anonim_4396 a întrebat:

Câți dintre Dumneavostră vă considerați Excelenți?
Câți trăiți doar pentru a excela prin excelență?
Eu am ajuns să mă doară în cot de salariu și remunerații, am nevoie de lucrări, joburi complicate să găsesc soluții la probleme teoretice și practice.
Doar asta îmi aduce extazul sau agonia.
Bucuria, Nirvana.
Așa că mă implic, îmi pun viața gaj pentru că de multe ori nu am bani să achit dacă ideile mele vor da greși. Așa că mă constrâng să învăt să găsesc soluții.
Eu văd știința ca o profesie, ca o vocație.
DE MULTE ORI REZOLVAREA UNOR PROBLEME COMPLEXE îmi dauc fericirea

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cui ii pasa? Nimănui, asta nu e site de lăudat, Socrate nu se lauda nici Einstein

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Eu.
Doar asta îmi aduce extazul sau agonia
Bucuria Nirvana. Cum și le aduce?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și eu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred că fac mai multe decât tine, și nici măcar nu mă chinui.
Excelențe sunt ăia din familiile regale.
Atât timp cât nu a auzit nimeni de tine, lasă mai moale stima de sine.
Găsește leacuri pentru cancer, dacă tot îți plac provocările.

| Mosotti a răspuns:

Eu nu ma consider deloc excelent, traiesc doar sa ma bucur de fiecare zi cat pot si atat.
Tie poate iti aduc fericirea rezolvarea unor probleme complexe poate din dorinta de la nivel inconstient de a-ti arata ca esti capabil.
Poate cine stie, in copilarie ti s-ar fi spus ca nu esti in stare sa faci aia si aia.
E doar o parere.

| Wr3nch a răspuns:

Nu ma consider, nici nu vreau sa fiu, ca nu imi face nimeni statuie. Placerea o gasesc în D&D, jocuri video de calitate, si bauturi mixate cum trebuie.

| Frank51 a răspuns:

La câte greșeli gramaticale și făcut, excelent ești doar când dormi. Nu este nimic rău în a fi mediocru.

| johnnny123 a răspuns:

"acum 15 ore | extraterestri explică (pentru Wr3nch):

Imi e scârbă sunt leneș sunt puturos sunt comod
eu sunt adeptul :"AM O ȘPAGĂ DE DAT " de cât să muncesc"

Deci până la urmă cum e? Te zbați să fii excelent și să rezolvi probleme complicate, sau ești "leneș, puturos și comod"? Se pare că nu ești foarte hotărât.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda, cu cat e salariul mai mare cu atat e mai bine. Dupa parerea mea asta cu Excelenta este o abureala, la fel cum este si ce spui tu acolo, in enunt, tot o abureala. Munca se face pe bani. Restul tine de hobby, de pasiune. Nu vad legatura dintre ele. Daca se intampla sa fii platit (foarte bine) pentru pasiunea pe care o ai, atunci este foarte bine. Daca nu esti platit foarte bine, atunci ar fi (poate) indicat sa cauti un job prin care sa fii.

| tudorvolcano a răspuns:

Ai făcut o facultate de științe, fizică, inginerie, matematică etc?
Trebuie mai întâi să știi metodologia pentru a rezolva o problemă, și pentru ca soluția ta să fie considerată ca fiind validă.

Un experiment făcut incorect în știință este complet ignorat, neluat în seamă.

Deasemenea, la o facultate vei citi foarte multă literatură științifică, și vei vedea dacă soluția care o propui tu a fost deja descoperită de altcineva sau nu.

Poți urma și cursuri la fără frecvență, și după îți iei diploma, dacă nu în 3 ani, atunci în 10.

Dar descoperirile științifice îți vor aduce satisfacție doar pe moment.
A-L descoperi pe Hristos, prin Sfinții Părinți ai Bisericii Ortodoxe, aceasta îți va aduce cu adevărat fericirea.

| cristi202 a răspuns (pentru tudorvolcano):

"A-L descoperi pe Hristos..." e cel mai frumos "experiment"...

| goguPatent a răspuns (pentru tudorvolcano):

Tu:
"A-L descoperi pe Hristos, prin Sfinții Părinți ai Bisericii Ortodoxe"

Tot tu dar ieri:
"- Până și religia, ultimul suport al țării, s-a dus puternic în jos. Preoți și episcopi corupți, care cer bani pentru botezuri, cununii, înmormântări, hirotonii etc., fac simonie pe față, fără să le fie rușine, și mulți s-au alăturat ocultelor mondiale, unde nu aveau voie să intre."

| tudorvolcano a răspuns (pentru goguPatent):

Spunea Sfântul Ignatie Briancianinov de calea mai grea către mântuire, nu prin ascultarea de un părinte sporit, ci prin ascultarea de Sfinții Părinți.
Adică, cineva își ia un duhovnic doar pentru a-și mărturisi păcatele în fața lui Dumnezeu și pentru a primi smerit canonul, dar adevărata ascultare o face din citirea și împlinirea poruncilor Sfinților Părinți.

Dacă pe vremuri, în timpul Sfântului Ioan Scărarul, cineva ajungea la Theoria în maxim 10 ani, cu ajutorul unui părinte sporit, acum durează zeci de ani ca să treacă cel puțin de katharsis, pentru că în ziua de azi nu prea mai sunt părinți sporiți.
Nu e nicio contrazicere.

| goguPatent a răspuns (pentru tudorvolcano):

Aha.
Ok.
Da mai bine hai sa nu ne amagim cu povesti cu zei.

| MirceaCalNebun a răspuns:

Gramatica e usoara si nu prea te descurci cu ea, deci cum ai putea sa te descurci cu lucruri mai complexe?

| Ionelionelule2 a răspuns:

Profesionistul nu greseste. Faci ceva care te depaseste de asta gresesti.