| Diana90 a întrebat:

Cati km are planeta pamant? Si exista cer pe toate planetele? daca da, atunci ceru' cati km are?

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cati km are planeta pamant?
http://translate.google.ro/....../translate
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth
Si exista cer pe toate planetele?
Dacă numești cer ce vezi când te uiți în sus, fiind cu picioarele pe acea planetă da.
daca da, atunci ceru' cati km are?
cerul de la întrebarea 2 este diferit de cerul de la întrebarea 3!
Cerul de la 2 este ce vezi tu cu ochii la un moment dat, dar nu vezi tot cerul, ci o porțiune f mică din tot cerul real.
Cerul de la întrebarea 3 este infinit.

| Skylar a răspuns:

Cerul are cel putin 14 miliarde ani lumina

| necsarafa a răspuns (pentru Skylar):

Cum masa sa aiba?

| bluebios a răspuns:

Astea sunt "masurile" Pamantului:

Raza:
ecuatorială 6.378,137 km
polară 6.356,752 km
medie 6.372,797 km

Diametrul:
la ecuator 12.756,274 km
la poli 12.713,504 km
mediu 12.745,594 km

Circumferința:
la ecuator 40.075,02 km
la meridiane 40.007,86 km
medie 40.041,47 km

Suprafața 510.065.600 km²
Uscat 148.939.100 km² (29, 2 %)
Apă 361.126.400 km² (70, 8 %)

Volum 1, 083 207 3×1012 km³
Masă 5, 9742×1024kg

Cerul nu exista in realitate, chestia albastra pe care o vezi cand te uiti in sus este doar o iluzie optica creata de prezenta atmosferei. Pe toate planetele cu atmosfera se vede cerul de pe suprafata lor, acesta poate avea diverse culori in functie de compozitia atmosferei.

Răspuns utilizator avertizat
| russyy a răspuns:

Nu stie nimeni.Creatorul stiewinking

| necsarafa a răspuns (pentru russyy):

Esti prost!

| Anca_Miruna_Teodora_1996 a răspuns (pentru russyy):

Ihi!

| Anca_Miruna_Teodora_1996 a răspuns (pentru necsarafa):

Nu-i adevărat tu ești prostu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul are miliarde de ani lumina, nu m-am pus sa il masor.

| necsarafa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu masa sa aiba cateva miliarde de ani? Cerul este vizibil din cauza atmosferei, fara ea nu ar fi cer!

| nurckye a răspuns:

1. Nu pot sa iti spun exact deoarece pamantul nu este perfect rotund.
2.Ce vezi tu cand te uiti in sus dupa nave spatiale este spatiul si da se vede de pe toate planetele

| necsarafa a răspuns (pentru nurckye):

Trebuie sa existe atmosfera ca sa se vada cerul!

| razvan2011 a răspuns:

Cati vrea muschki inexistenti ai lu tovarasu gogîie

| AlexMilotin a răspuns:

40 076,59 KM are pamantul, adica circumferinta ecuatorului. Cerul e de fapt universul si da este peste tot ( pentru ca universul e inca nemarginit zic unii ) big grin

| necsarafa a răspuns (pentru AlexMilotin):

Cerul este atmosfera!

| AlexMilotin a răspuns:

Inca odata : 40 076, 59 KM are pamantul, adica circumferinta ecuatorului. Cerul e de fapt universul si da este peste tot ( pentru ca universul e inca nemarginit zic unii ) big grin