| anonim_4396 a întrebat:

Cati oameni realizeaza in momentul visului, ca viseaza?!

Răspuns Câştigător
| ThePoet a răspuns:

Cam putini. Ai nevoie de o putere de concentrare destul de mare, adica sa fi inzestrat cu ea. Totusi, poti sa realizezi momentul unui vis de intensitate slaba, care are loc de obicei spre dimineata sau dimineata. Acele vise n-au influenta mare asupra omului si uneori reusesti...

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu știu câți, dar eu sunt unul dintre ei.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu e un numar prestabilit....cam toti oamenii au asemenea vise lucide macar o data in viata.
Unii le au mai des, altii mai rar...iar explicatiile intarzie sa apara!
Se crede ca factorii din mediul exterior pot sa influenteze visele lucide...de asta oamenii obositi tind sa aiba astfel de experiente mai des decat cei care se odihnesc destul!
..citeste mai multe aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vis_lucid
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t837294.html

| harciog a răspuns:

Mi s-a intimplat sa visez o femeie din copilarie care a murit de mult si, in vis, vorbea cu mine si eu i-am zis ca nu-i posibil sa vorbeasca cu mine pentru ca era moarta.Nu stiu daca constientizam ca visez.

| Sentinel a răspuns:

Fiecare om poate realiza in vis ca viseaza. De fapt, realitatea e tocmai invers, lumea fizica e visul (iluzia). Cheia pentru a te trezi in "vis" este de a fi constient in realitatea fizica. Exersand un timp mutarea atentiei pe propria ta persoana, facand din persoana ta punctul focar al atentiei, punandu-te pe tine pe primul loc inainte de a face orice altceva, incepi sa devii constient. Acest obicei se inradacineaza in subconstient si atunci cand "visezi" iti dai seama ca de fapt "visezi" si poti explora in voie.

| Thunder a răspuns:

Eu realizez, dar visele din care incerc sa ma trezesc imi dau o panica grava in mine. In momentele alea trag de mine sa ies din vis. In rest nu prea constientizez.

| anonim_4396 explică (pentru Thunder):

Si eu am patit la fel...si culmea, mai visasem visu` asta 1 data; trageam de mine sa ma trezesc ca stiam ca e vis, era rau, si nu reuseam, pana la urma m-am trezit si eram f. usurat; m-am trezit si dintr-unul frumos pe care il re-visam si am fost foarte dezamagit; am incercat sa ma culc la loc si n-am mai reusit

| Dreamer a răspuns:

Toti realizeaza in momentul visului ca viseaza, insa nu sunt constienti si tocmai de aceea sunt foarte putini oameni care isi pot aduce aminte 10 - 20 % din vis....restul exagereaza cu povesti.

| Rapplex a răspuns:

Am visat lucid de 3 ori in viata mea (16 ani).Mai multi oameni realizeaza asta, dar foarte rar.

| beautifulkiss a răspuns:

Sunt destul de multi si pot spune ca ma numar printre ei.De multe ori s-a intamplat sa realizez in vis ca visezhappy
Numai bine.

| Komododragosh a răspuns:

Eu sunt unul dintre ei, mai ales in momentul cand visez urat. Par atat de constient uneori incat pimi pot schimba visul! Mi se intampl rar, dar mi s-a intamplat spre exemplu cand visam ca fugeam de niste caini si m-am urcat pe un zgarie nori si apoi am realizat ca eu de fapt visezsi am sarit de pe zgarie nori. Stiu ca suna ca la filmul ala inception laughing, dar asa este sa stiti. Inima ti-o la trap cand faci o chestie sinucigasa si automat te trezesti. Iar cand visez ceva cu absolut minunat ceva ce ti-ai dorit sa faci mereu, atuncea este momentul cand visul e frumos si te simti atat de minunat, incat atunci cand te trezesti vei fi numai cu gandul la acel visez, dar in cele din urma le vei uita. Insa pe cele mai minunate si mai insemnate nu le vei uita niciodata!

| Wøodenpints a răspuns:

O singură dată am reuşit. Şi e mai frumos decât realitatea...

| Downfall a răspuns (pentru Wøodenpints):

O da. Păcat că până la urmă tot ne trezim...

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu stiu, dar eu de cele mai multe ori imi dau seama. cand visez urat sau se intampla ceva ce mi se pare imposibil imi dau seama ca e un vis chiar daca se poate intampla si in realitate. cand visez ca am realizat ceva important, mi-am indeplinit o dorita, am facut ceva ce vroiam din toata inima nu realizez deoarece vreau sa fac acel lucru si sunt intr-o stare euforica si ma tine toata ziua, chiar daca uneori nu-mi aduc aminte ce am visat. unele vise se si indeplinesc si atunci imi aduc aminte ca am mai facut asta odata si imi dau seama ca a fost un vis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In momentul visului nimeni nu poate realiza ca viseaza; creierul mare fiind "la odihna". Abia dupa ce se trezeste Intel; ege ca a fost un vis.Numai bine.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Destui.Mie mi s-a intamplat de 100 ori mai ales la cosmaruri.Ma gandeam ca visez si in 3 secunde ma trezesc iar in 3 secunde m-am trezit.Sau am mai facut ca la jocuri "apasam" escape imi aparea meniu si dadeam quit happy Dar mi sa mai intamplat si sa visez de exemplu ca iau un pahar cu suc in mana si sa ma trezesc cu mana intinsa in lateralu patului eu dormind pe partea stanga a corpului happyhappyhappy

| Neinteresantul a răspuns:

Eu mi-am dat seama de multe ori ca visez si totusi nu m-am trezit. Ba chiar mi-am facut de cap in vis happy

| danimotenel a răspuns:

Eu realizez cand visez fiindca imi dau seama ca ceva este in neregula si zic "ba da stai asa ca eu ..sau n-are cum sa."
Si de cele mai multe ori atunci visul se termina.

| Floris83 a răspuns:

Da, cine i-a numărat!? eu am pățit-o de mai multe ori, oricum, n-are nici o importanță, visele nu ajută la nimic pe nimeni!

| NOname a răspuns (pentru Floris83):

Ba, și încă foarte mult.
Dacă nu am visa deloc, am înnebuni.
E o metodă a creierului de a se reface, de a restabili echilibrul, de a estompa situațiile neplăcute, de a ne scăpa de stres, de a ne apăra și a așeza totul la locurile lor.
S-au făcut niște studii și a fost demonstrat științific.

| Floris83 a răspuns (pentru NOname):

mda, trebuie lăsate să-și facă treaba lor, greșeala oamenilor neștiutori e că le dau prea multă importanță, aleargă după vânt, în sensul ăsta nu le ajută la nimic!

Răspuns utilizator avertizat
| OKxGIRLx a răspuns:

Eu imi dau seama cam pe la sfarsitul visului dar imi fac de cap cat mai pot!

| Vali2012 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat.

Dar cred ca ar fi interesat de vazut ce viseaza oamenii? care a fost cel mai absurd vis, cel mai placut, etc?

| Nicoletarox a răspuns:

Interesante raspunsuri. Eu una niciodata nu am realizat in timpul visului ca vizez.ba chiar cand visam urat ma trezeam si ma uitat in jur credeam ca a fost adevarat fiind foarte speriata. Sau cand il visam pe william levy ma trezeam si realizam ca a fost un vis si ma culcam iar cu gandu la vis casa continuie visul si chiar reuseam. Deci eu nu prea cred ca e cineva care realizeaza in vis ca e doar un vis hmmmm

| marulverde01 a răspuns:

Nu stiu, dar eu constientizez ca visez de fiecare data cand visez, si cand am un vis mai frumos ma simt rau ca stiu ca nu e realitate happy

| GicuBalta a răspuns:

Glumesti,nu?
Trebuie sa fii micul Enstein ca sa poti gasi raspunsul la aceasta intrebare!