| anonim_4396 a întrebat:

Cati stiu ce inseamna suferinta?
Stiu a nu sunt putini. Stiu, mai bine decat ati putea si ati dori sa credeti.
Ce va motiveaza sa mergeti mai departe?

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Suferinta este o modalitate prin care Dumnezeu ne atrage atentia. In Psalmul 107 vedem ca Dumnezeu ingaduie suferinta si alte necazuri pentru ca oamenii in stramtorarea lor, sa ceara ajutorul lui Dumnezeu. Am avut si eu parte de multa suferinta. Sotul meu a avut un accident foarte grav la locul de munca. Dar, am strigat la Domnul, si Domnul mi-a raspuns la rugaciuni. Am stat cu el prin spitale 13 luni. Era imobilizat la pat. Am observat ca oamenii care erau in suferinta, aminteau tot timpul in vorbirea lor, de Dumnezeu. Toti erau foarte credinciosi. Ei spuneau: Dumnezeu este bun, daca o vrea Dumnezeu sau cu ajutorul lui Dumnezeu. Omul in suferinta este nevoit sa recunoasca suveranitatea lui Dumnezeu. El lucreaza prin mainile medicilor, El le da intelepciune. Dumnezeu are in vedere fericirea noastra eterna. Vrea sa fim cu El in vesnicie. Chiar daca aici ne trece prin necazuri, daca noi chemam numele Lui, El ne da biruinta. Numele lui este Iehova-Rafa (Dumnezeu care vindeca). Ioan 15:1, 2,, Eu sunt adevarata vita si Tatal meu este vierul. Pe orice mladita, care este in Mine si n-aduce roada, El o taie si pe orice mladita care aduce roada, o curateste ca sa aduca si mai multa roada. Pe mine personal suferinta m-a apropiat mai mult de Dumnezeu. M-a facut mai buna, mai rabdatoare, mai plina de afectiune. Acum simt cu aproapele meu, imi pasa de cei care trec prin suferinta. Nu credeam ca va veni ziua in care voi spune ca aceasta incercare de foc din viata noastra a fost o adevarata binecuvantare. Privind din perspectiva lui Dumnezeu, pot sa spun cu certitudine ca ea mi-a schimbat radical viata, gandirea, umblarea in voia lui Dumnezeu. Mangaierea cu care noi am fost mangaiati, acum o dam si noi la altii. De meserie sunt bijutiera. Pentru a topi aurul, trebuie sa incalzesti creuzetul la peste 1300 de grade. Apoi se tine flacara pe aur, pana ce se curateste de toate impuritatile. Cand este gata, bijutierul isi poate vedea chipul in el. Este curat si stralucitor. Asa este si cu noi. Daca ne lasam curatiti de zgura pacatelor noastre, Dumnezeu ne face mai asemanatori cu El. Scrie in Biblie ca aurul este curatit prin foc. Dar, daca acesta nu se lasa curatat, este lepadat. Alegerea este a noastra. Dumnezeu este plin de dragoste, dar El este si un foc mistuitor. La cruce s-au intalnit justitia (dreptatea) lui Dumnezeu cu dragostea Lui. In marea Sa dragoste, a dat ce a avut mai scump pe Fiul Sau ca jertfa.

| Vizitiul a răspuns:

Faptul ca nu-mi place sa stau pe loc. Vreau sa fiu mereu in miscare, mereu in tangenta cu ceea ce este nou.

| harciog a răspuns:

Aia care stiu ce inseamna suferinta tac...

| Ecea a răspuns:

Suferinta. cred ca nu stiti ce vorbiti.
Oamenii din ziua de astazi mai mult mimeaza suferinta.
Sunt foarte putini cei care sufera cu adevarat.
In zilele noastre suferinta este atunci cand ne paraseste iubitul/a, nu ne dau parintii bani de discoteci si chestii de genul.

Nu cred ca mai exista multi oameni care sufera.

| KyraW a răspuns:

Honey,toti suferim, fie si din motive banale.Tu nu ai vazut fetite plangand ca "mi-a furat carnatuu!"? Ce ma motiveaza pe mine sa merg mai departe? Suturile in cur ale societati care ma imping cate un metru in fata

| KyraW a răspuns:

@delilah21 nimeni nu are de unde sa stie ca in spatele unui motiv banal se poate ascunde o problema grava si reala.Nu esti si nu sunt nimeni sa vorbesc in numele altora ca sa spun ca e banal sau nu un motiv. daca cineva iti spune ceva si ai de gand sa chestionezi daca e adevarat sau nu, gandeste-te de doua ori.Pentru ca nu e om care sa fii trait fara suferinta,si nu e om care sa fii trait fara tristete.
Look at me:am o depresie de ani buni, si in opinia mea, sinuciderea ar fi ceva ce as face doar ca sa vad fetele speriate de un corp mort si mutilat gasit in centrul; unui oras.Si motivatia? Nu trebuie sa existe cu adevarat.Mergi mai departe fie ca vrei sau nu, mereu sunt idioti care te imping in fata

| Luori a răspuns:

In loc de cuvinte, o sa vorbeasca 2 melodii in numele meu :

http://www.youtube.com/watch?v=VlJD1x5cBhM

http://www.youtube.com/watch?v=7gA9G7AVH1s

Versurile spun mai mult decat eu as putea spune!

| whatevernvm a răspuns:

Ma face sa merg mai departe interesul pentru gasirea unui motiv sa traiesc.

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~☆Suferinta dispare asa cum si apare, daca te lasi prada negativitatii pici in capcana si traiesti crezand ca viata este limitata si fara sens.Nu este intelept sa traiesti suferind cu ura,agresivitate,lacomie,invidie,frica, amaraciune, traind in trecut(din trecut doar sa extragi lectiile si sa meditezi asupra lor si nu sa traiesti in trecut) in acest mod te autodistrugi si te limitezi cand ORICE Suflet este Nelimitat si Iubire Pura in Starea de a Fi.Mai bine spus nu cati stiu sa sufere ci cati stiu sa IUBEASCA cu Adevarat in lumea asta pe acest Pamant? Unica si Pura motivatie este IUBIREA UNIVERSALA este Solutia pentru ORICE problema intampini in calea ta.Numai Bine si Pace in Suflet, Fi FERICITA Fi Tu INSUTI Suflet Frumos ☆~

| Dominicc a răspuns:

Buna. Ho, ho'. stiu ce inseamna suferinta destul de bine. Si nu spun ca sa completez un raspuns. un chestionar. sau sa ma afirm ca sunt prezent.

Am suferit din prostie. am suferit pierderi (de oameni.) am suferit din cauza altora. am suferit ca nu vroiam sa vad ca se poate mult mai bine. am suferit din cauza sanatatii.

Totusi. cu cat suferi mai intens. mai mult. cu atat vei deveni alt om. Bineinteles. daca vrei sa treci peste acest obstacol. si sa inaintezi. sa te dezvolti. ci sa nu ramai in fata obstacolelor. sau sa treci pe sub ele. si sa ramai in continuare cu urmele. care se pronunta iar in timp.

Toti am suferit. suferim. doar ca fiecare are alte moduri. Unii cer sfatul unui prieten. unu cere sfatul parintilor. altul poate se descurca singur. Cum? se ambitioneaza. vrea sa iasa singur din cerc. Stii, de obicei cand esti in suferinta, depresie mai precis. una mai slabutza, te invarti in cerc! adica? nu faci nimic sa te scoata. asculti de comenzile inimii care spune "stai aici! sufera! " si nu ai ce face. Insa, daca chiar reusesti. ceea ce putini facem. inaintezi! poti. contra tot. Pana iesi din cerc. apoi te pui usor usor pe picioare si nu iti mai planfi de mila.

"Ce va motiveaza sa mergeti mai departe?"Ce ma motiveaza? pai sa vedem:

Oamenii care au pierdut tot si au inceput de la 0! si s; au ridicat din nou unde au vrut! nu are legatura mare cu suferinta dar. ma motiveaza sa merg mai departe orice ar fi! sanatos sa fiu!

Materiale motivationale! mp3-uri. video.

Aerul! iesi afara! bate vantu usor. ce observi? te duci intr-o etapa ciudata. una din trecut. iti aduci aminte de niste intamplari. triste. placute. depinde. Sau. realizezi ca nu s-a sfarsit nimic. totul abia incepe.

Oricare ar fi varsta. 17 ani. 20. 25. 30...
Se poate. sa faci orice sa mergi mai departe! tine doar de tine. Esti un simplu om, nu ai cum suferi atat de mult incat sa te puna in genunchi si sa cedezi! asta o faci doar cu acordul tau. Si mai 1 sa iti pui intrebarile: Merita? chiar e sfarsitul?

Raspunsurile sunt de multe ori "Nu!" deci? Go on!
Limita e' cerul!

| Alinutaaaalina a răspuns:

Nu stiu ce ma motiveaza, dar stiu cine ma ridica si imi da sperantebig grinumnezeu!

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Suferinta e sinonim cu viata mea.
Ce ma motiveaza sa merg mai departe? Pai, stiu ca dupa fiecare zi buna urmeaza sa am o zi rea...si invers.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Toata lumea ajunge in stari proaste, sufera, plange.
Asa este, sunt multi care stiu ce inseamna. Ce ma motiveaza sa merg mai departe? thinking Parintii oarecum, prietenii care ti-au ramas alaturi, incearcarea de a face o lume cat mai buna is promisiunile facute. happy.
Apropo. Te-ai gandit vrodata... Adica, sunt unele tipe (dau exemplu) care sufera atat de mult ca n-au iesit la plimbare seara, care au ratat o intalnire. Sufera asa e, dar oare cat de mult sufera saracii? Copii nascuti pes strazi, suferinzi si cu tot felul de boli mostenite, luate de la miliarde de bacterii? Suferinta acelor oameni e cu mult mai intessificata fata de rateul unei plimbari. Ar trebui sa ne gandim la asta nu? happy
O zi buna.

| Necunoscută a răspuns:

Eu nu cunosc. Oricum, de ce sa fii trist cand stii ca ai doar o viata? La dracu! Plangi, regreti, ai ganduri sinistre pentru ce? Sau pentru cine? Hai lasati-ma. Imi traiesc viata, daca ar fi sa regret, as regreta doar lucrurile pe care le-as fi putut face si nu le-am facut.winking

| RaluuRaluu a răspuns:

Ce ma motiveaza? Am momentee cand simt ca as vrea sa mor, Ca nu mai am nici un rost pe pamant. Am monete cand iubesc viataa, sh cand sunt inconjurata de prietenii, totuu` mi se pare ca ia alta intorsatura`a! Ceea ce ma motiveaza sa merg mai departe sunt prietenii! Eii te ajuta mereu, Ei te scot din confuzia in care esti mereu. Eii sunt cei care te fac sa razi atunci cand tu plangii. Consider ca in preajma unui prieten uiti totu`. E ca sh cum aveti lumea voastra! Lumea voastra unde totu` e perfect. Pe tine ce te motiveaza sa mergi mai departe?

| Genevive a răspuns:

Viitorul meu.
Dorminta de a trai bine.
INDIFERENTA! invata sa fii indiferenta.
Gandeste pozitiv.Gandeste-te doar la partea plina a paharului
Daca e vorba de un baiat, gandeste-te la care neplaceri ti-a cauzat si mai gandeste-te ca o sa gasesti altul mai bun, exact cum vrei :]
Roata se invarte, dupa ploaie urmeaza doare, dupa noapte vine zi etc.

Cheer up!

| MuJaRdIn a răspuns:

Suferinta face parte din viata noastra, trebuie sa ne motivam singuri si sa avem puterea sa mergem mai departe!

| MuJaRdIn a răspuns:

Nu poti trai din interest =referitor la viata=, te`ai nascut pentru a trai, daca am gasi si rezolva toate motivele pentru care sa traim ce bine ar fi! (viata e ceva ce ti se intampla atunci cand nu poti sa dormi)

| myxolaryy a răspuns:

Pai creca familia si scopul oricarui om in viata si increderea in dumnezeu (ca cea in sine nu o mai ai). Deci lupata pentru ceti doresti sin nu renunta de la un nimic

| IoanaKincaid a răspuns:

Am vazut un film,, The Secret" si de atunci sunt mult mai optimista si ascult muzica mereu, vorbesc cu prietenii, rad, fac poze, asta ma face sa ma simt bine.
Stiu prea bine ce e suferinta. (si aici nu ma refer la o despartire de vreun tip)

| Cristianne a răspuns:

Bună.Ooh da, știu perfect ce e suferința. Face parte din orarul meu zilnic.Ce mă motivează să merg mai departe? Nimic.Lumea e de c*cat și nimeni nu face nimic să o oprească.La un moment dat, si Terra o să se sature de noi și o să ne arunce în spațiu.Cool.straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De unde stii tu ce inseamna suferinta celor care iti raspund, cum poti face diferenta dintre un user care are in minte tastatura stricata si unul care are in gand o sotie transata de camatari.
N-au nicio relevanta raspunsurile la intrebarea ta...
Ce ma motiveaza? pfff...covorul rosu si noua mea pereche de snikersi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Speranta si credinta ca intr-o buna zi, soarele va rasari si deasupra mea si ca Dumnezeu isi va intoarce fata catre mine.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, si nici nu ma intereseaza. Cat despre motivare, nu este treaba ta cu ce viteza imi spal eu... masina. Cata filozofie...

| Fabulous a răspuns:

Ce ma motiveaza pe mine? Visele mele care au ramas neimplinite inca

| loveuandyouknow a răspuns:

Pai uite, mereu trebuie sa gandesti pozitiv pentru ca toate sunt trecatoare in viata: copilaria, tineretea, fericirea, tristetea. ar trebui sa-ti impui tu un punct unde ai vrea sa ajungi si sa te ambitionezi sa reusesti. nimic nu e imposibil. totul are o rezolvare, doar sa ai pe cine sa te descarci. :p. succes

| Columbeanca97 a răspuns:

Pai te gandesti la familie la prieteni si la gandul ca viata merge inainte si nu trebuie sa suferim pentru orice intr-o buna zi o sa apara si pe strada mea soarele. Fundaaabatting eyelashes