| Eatmygun a întrebat:

Caut intrebari interesante de logica. Dau funda pentru cea mai grea.

Răspuns Câştigător
| grgdlk a răspuns:

Daca cineva spune ca va gasi ceva mai greu si mai complicat decat asta o sa te minta, e facuta de einstein si doar mdificate cateva denumiri sa se potriveasca cu timpurile noastre, ia citeste aici:

- Există 5 case fiecare de altă culoare.

- În fiecare casă locuieşte o singură persoană, fiecare de altă naţionalitate.

- Fiecărui locatar al fiecărei case îi place o anumită băutură, fumează o anumită marcă de ţigări şi deţine un anumit animal de casă.

- Niciuna din cele 5 persoane nu bea aceeaşi băutură, nu fumează aceeaşi marcă de ţigări şi nu deţine acelaşi fel de animal de casă.

- Britanicul locuieşte în casa roşie.

- Suedezul are un câine.

- Danezul bea cu plăcere ceai.

- Casa verde se află în stânga casei albe.

- Locatarul casei verzi bea cafea.

- Persoana care fumează Pall Mall are o pasăre.

- Locatarul care locuieşte în casa din mijloc, bea lapte.

- Locatarul din casa galbenă fumeaza Dunhill.

- Norvegianul locuieşte în prima casă.

- Fumatorul de Marlboro locuieşte lângă cel care are o pisică.

- Locatarul care are un cal locuieşte lângă cel care fumează Dunhill.

- Fumătorul de Winfield bea cu plăcere bere.

- Norvegianul locuieşte lângă casa albastră.

- Germanul fumează Rothmans.

- Fumătorul de Marlboro are un vecin care bea apă.

Cine este proprietarul acvariului cu peşti?

| MoNoPo a răspuns (pentru grgdlk):

Super tare omule.Mai zi-mi si mie din astea si maine cred ca iti dau raspunsul la aceasta intrebrae. Daca iti dau raspunsul corect ma ajuti si pe mine cu ceva?
laughinglaughinglaughing

| grgdlk a răspuns (pentru MoNoPo):

Te ajut si daca nu mi dai raspunsul corect

| MoNoPo a răspuns (pentru grgdlk):

Am si acum un raspuns dar nu sunt sigur 100%daca e corect.Pai ai zis acolo asa:fiecare locatar detine un animal in casa, pai la pesti nu cred ca le putem zice "animale"si chiar daca le-am zicea totusi sunt mai multi si acolo ai zis clar"detine UN animal in casa"pai nu cred ca il detine nimeni.Maine iti dau raspuns exact :Bafta si mai da-mi din astea ca im plac la nebunie.

| 3TeoDora3 a răspuns (pentru grgdlk):

Daca o luam logic pestii nu sunt animale! Dar m-am organizat si mie mi-a iesit ca prima casa are acvariul cu pesti adica norvegianul care sta in casa galbena, frumeaza Dunhill si bea apa

| PetreMihai85 a răspuns (pentru grgdlk):

Care este rasp ca ma doare capul laughing)

| grgdlk a răspuns (pentru PetreMihai85):

Nici eu nu stiulaughing) am incercat sa l fac mi am pierdut rabdarea si nu am mai incercat, oricum sincer sa fiu nu cred ca l as rezolva chiar daca as incerca cu rabdare multa, cica numai 2% din populatia lumii ar fi in stare sa o rezolve, nu ma numar printre aia 2% cu siguranta, altfel n as mai fii scris aici acum sigur eram in alta parte cu alte preocupari cine stie... poate salvarea lumii de o invazie a extraterestrilor sau mai stiu eu ce geniu trebuie' sa ii sa poti rezolva aia, app crezi in extraterestri?

| ßσьσсєℓα a răspuns (pentru grgdlk):

Proprietarul este Germanul, am citit pe net.

35 răspunsuri:
| Eatmygun explică:

Grgdlk astept raspunsul la problema ta.

| petrica1111 a răspuns:

Tatal Elenei are trei fiice :Iunie, Iulie si?
A treia fiica?

| grgdlk a răspuns (pentru petrica1111):

Elena

| Maarriaaa a răspuns (pentru petrica1111):

Elena

| RainOfColors a răspuns:

Testul lui Einstein. Cauta pe Google.
Sau:
Dna Peabody, nevasta de fermier, duce la piata un cos cu oua. Doamna Black cumpara jumatate din oua si inca o jumatate de ou. Domnul Smith cumpara o jumatate din ouale ramase plus inca o jumate de ou. Apoi, doamna Lee cumpara o jumatate din ouale ramase plus inca o jumatate de ou. Domnul Jackson si doamna Fishface. La sfarsit, a mai ramas un singur ou si niciunul din oua nu a fost spart sau injumatatit. Cate oua erau a inceput?
Sau:
Un cowboy are 11 cai pe care vrea sa-i imparta fiilor sai. El i-a promis celui mai mare ca ii va da jumatate din numarul de cai, celui mijlociu un sfert din ei si celui mai mic o sesime.Cum poate sa imparta corect caii fara sa taie niciunul?
Indicatie: Vecinul cowboy-ului are un cal de vanzare, dar cowboy-ul nu are bani sa-l cumpere.
Sper ca te-am ajutat.

| gabytz18 a răspuns:

Intr-o ora si putin am rezolvat problema postata de grgdlk. trebuie sa stii sa te si organizezi putin tongue.

Intrebari interesante (mai mult perspicacitate ):
1) DAca cocosul sta pe un acoperis cand face un ou, oul unde cade pe partea dreapta sau pe partea stanga?
2) CUm e corect pana de vulpe la palarie sau pana de vulpe la pelerie?

Daca vrei probleme de logica adevarate contacteaza-ma ca te pot ajuta in privinta asta!

| grgdlk a răspuns (pentru gabytz18):

Cocosul nu face oua asa cum nici vulpea n-are penelaughing

| gabytz18 a răspuns (pentru grgdlk):

Asta e ideea frate laughing) am metionat k sunt mai mult de perspicacitate tonguetongue dar pe mine ma leaga niste chestii extrem de hilare de intrebariile astea laughing)))) gen cum sa-ti chinui profa de engleza laughing))

| gabytz18 a răspuns:

Un om locuieste la etaju 9... in fiecare dimineata coboara cu liftul si se duce la servici. Seara estefoarte obosit, ii este foame, ii este frig. Vrea sa ajunga acasa cat mai repede, nu mai vrea sa faca nici o oprire in alta parte, dar in fiecare seara dupa servici el ajunge la bloc, ia liftul pana la 6 si dupa aia urca pe scari lana pa 9. Liftul functioneaza cum trebuie, nu se ia curentu, omul uraste sa faca miscare. De CE?

| grgdlk a răspuns (pentru gabytz18):

Este prea pitic sa ajunga la butonul pentru etajul 9

| gabytz18 a răspuns (pentru grgdlk):

Felicitari! Iim place cum gandesti.

Uite inca una.
Avem un pod cu capetele A si B. LA capatul A sta "proprietaru" care percepe o taxa de trecere a podului pentru carute. Ca sa nu fie pacalit, el a inventat un sistem imbatabil. la capatul podului a intins o sfoara, legata e un clopotel aastfel incat atunci cand treci pe acolo clopotelul suna. Chiar daca tai ata clopotelul suna. NU exista vreo modalitate sa treci fara sa sune clopotelul. Ion nu are taxa respectiva si totusi a reusit sa treaca din capatul A in capatul B, fara a plati nimic si fara a face vreun targ cu "proprietarul". Cum l-a pacalit sau cum a reusit?

| criss99991011 a răspuns (pentru gabytz18):

Omul este scund si nu poate ajunge la butonul 9 laughing

| ßσьσсєℓα a răspuns (pentru gabytz18):

S-a dus 10 metri mai incolo, si clopotul nu avea raza de detectie pana la el laughing.

| DaReZon a răspuns:

Pe o sarma sunt 10 vrabii. Un vanator impusca una. Cate au mai ramas?

| CrimiNNaLBoy a răspuns (pentru DaReZon):

Numai ramane nicio vrabie ca restul au zburat ca sau speriat de arma.

| grgdlk a răspuns (pentru DaReZon):

Nici una ca zboara toate, stiu ca mi apreciezi logica dar dupa calculul matematic mai raman decat 9, am si eu o intrebare pentru tine

3 femei pe strada savureaza o inghetata
una o linge
una o suge
iar alta o musca,
care dintre ele este cea casatorita?

3 femei
prima necasatorita face decat sex normal

| DaReZon a răspuns (pentru grgdlk):

Nu stiu, nu imi pasa

| TypeInterestingNicknameHere a răspuns (pentru grgdlk):

Cea care poarta verigheta?

| grgdlk a răspuns (pentru TypeInterestingNicknameHere):

Bravolaughing

| GhitaCelObraznic a răspuns (pentru DaReZon):

Nici1 au zburat toate!

| Dubaster a răspuns:

Stai sub un prun.te uiti in prun sunt prune te uiti jos nu sunt prune. apoi scuturi prunul.te uiti in prun nu sunt prune.te uiti jos nici acolo nu sunt prune.Cate prune au fost in prun?
Astept raspuns!

| MoNoPo a răspuns (pentru Dubaster):

Au fost un prun de prune

| grgdlk a răspuns (pentru Dubaster):

| Dubaster a răspuns (pentru grgdlk):

Fain, bravo

| ßσьσсєℓα a răspuns (pentru Dubaster):

2 prune, ai zis PRUNE nu PRUNA, una era jos si alta sus, jos nu erau prune, era o pruna happy si sus, nu erau prune, era o pruna happy usor... daca cauti pe net raspunsul.

| impulls a răspuns:

Ursul este in camara! unde este ursul?

| MoNoPo a răspuns (pentru impulls):

In camara e ursu! i-al de **** si da-l afaralaughing)laughing

| mikep a răspuns:

O familie intr-o seara mergeau pe o carare cin colo trebuiau sa treaca un pod aveau o singura lanterna, podul tine numai 2 persoane
Tatal trece podul in 1min
Mama-2 min
Fiul-5 min
Bunica-10 min
fa in asa fel incit toti sa treaca podul timp de 17 min-nu uita fara lanterna nu poti trece podul asa ca daca s-a dus lanterna incolo trebuie intoarsa cu o persoana!