| xchipershadow0969 a întrebat:

Ce a cauzat big bangul? Ce a fost inainte?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In prezent nu știm, nimeni nu știe, părerea mea este că a fost un univers cuantic cat un atom, iar acel univers sa extins, acel atom cum a apărut? Ceva apărut din nimic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu putem afla ce a fost înainte.

| dullcat a răspuns:

Nimic.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să afli pe TPU răspunsul la o întrebare la care nici cele mai luminate minți ale planetei nu au un răspuns?

| Hyperion7 a răspuns (pentru johnnny123):

Mai nou TPU e un fel de chat gbt sau google laughing

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Poti spune ca mereu a fost, doar ca varianta mai raw, inainte sa fie cool/mainstream. laughing

| Turbo223 a răspuns:

Eu l am cauzat.

| StimabiluI a răspuns:

Cred că s-a pus această întrebare mai des decât cea dacă malahia este păcat la categoria Religie.
Că a existat un alt univers înainte și că existența este un ciclu nesfârșit de big bang-uri și big crunch-ri, sau vreo altă explicație, până la urmă ajungi tot la ideea că ceva trebuie să existe dintotdeauna.

Orice moment inițial ai avea, tot poți să întrebi: "Ce a fost înainte?", așa că tot existența unei eternități rămâne cea mai rezonabilă de acceptat.

Iar când vorbești de eternitate, practic vorbești de posibilități nelimitate, aproape cu nimic diferit de conceptul religios de "Dumnezeu".

Scrie chiar și în Biblie:
Eclesiastul 3:11 VDC
"Orice lucru El îl face frumos la vremea lui. A pus în inima lor chiar și gândul veșniciei, măcar că omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârșit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu."

| RAY a răspuns (pentru StimabiluI):

Și brahma e tot acolo

Răspuns utilizator avertizat