| anonim_4396 a întrebat:

Ce a vrut oare Oscar Wilde sa ne transmita, atunci cand a spus:
TRAGEDIA VARSTEI NU E DE A FI BATRAN, CI DE A RAMANE TANAR!?

32 răspunsuri:
| AlbaAura a răspuns (pentru anonim_4396):

Ințelesul pe care am vrut sa-l dau este ca la tinerețe visezi sa faci multe, ai dorințe, vrei sa te realizezi și sa traiești fericit.Trudești o viața intreaga, te zbați, faci eforturi și sacrificii iar cand ajungi la batranețe, constați cu regret ca din ceea ce ai visat a ramas in mare masura doar dorința.Parerea ta mi se pare un paradox.

| summer12 a răspuns:

Daca vrei sa intelegi pe deplin, citeste sau macar uita-te la filmul "Portretul lui Dorina Gray" intrucat citatul provine din acest roman si are stransa legatura cu tema de baza a acestuia.