| Flav a întrebat:

Un bărbat poate fi fericit cu orice femeie, atâta timp cât nu o iubeşte. [ Oscar Wilde ]
Femei! Dati-i in cap! Barbati, oare are dreptate?thinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm...asta este colectia toamna-iarna a citatelor. laughing
Uite cum vine problema, daca nu iubesti, nu are rost sa traiesti pe lume.Totul in jurul nostru este iubire, chiar daca iubirea inseamna suferinta.Insa sa te ascunzi dupa sloganuri nu mi se pare tocmai ok.Chiar si tu, asa misogin cum te-ai declarat, tot va veni vremea cand una iti va suci mintile si te vei lecui.Inca esti tanar, insa nu dispera, oricand te poti indragosti iremediabil si ii vei iubi in aceeasi masura si calitatile si defectele.winking

18 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Are drepate, cand iubesti cu adevarat suferi, daca nu iubesti de ce ai suferii?

| hominid dreak a răspuns:

Are ceva dreptate Oscar Wilde, un barbat indragostit e 99% nebun, isi pierde ratiunea si cand se trezeste dintr-o astfel de betie e prea tarziu, se afla deja sub papuc.Ideea este ca un barbat e mai bine sa se insoare cu femeia care il iubeste, decat cu femeia pe care o iubeste.

| MisterKat a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. e o chestie cu doua taisuri. Apropo, Oscar Wilde nu a fost gay? Eu asa stiam.

| Barajag a răspuns:

Fericit va fi, daca schimba femeile ca pe sosetehee hee.

| SweetCandy a răspuns:

Si tot el spunea asta "Cine, fiind iubit, este sărac?"... mie imi place ca scriitor foarte mult, deci ...nu am de ce "sa-i dau in cap" orice om de arta are ciudateniile lui...rept mie imi plc foarte multhappy

| JesterRO a răspuns:

Cand iubesti cu adevarat devi prost...si normal ca te abtii sa treci de pragul in care parfumul iubirii te ineaca.
Sau nu stiu...depinde ce intelege fiecare prin iubire...eu prin iubire inteleg sa te consumi la maxim pentru persoana aia pana ajungi la un moment dat sa fii foarte slabit iar acea persoana sa considere ca nu mai esti ce-ai fost si ca sunt altii mai buni la care s-ar putea duce. Cel putin asta mi s-a intamplat mie...si mai bine lasa.
Deci, ii dau dreptate lui Oscar Wilde.

| Himura a răspuns:

Nu, nu are dreptate. Fericirea izvoraste numai din iubirea adevarata, care porneste din suflet curat, din cuget curat. Iubirea adevarata este jertfa clipa de clipa pentru fata, femeia de langa tine, dar acest lucru este valabil si din partea femei catre barbat. Pe de alta parte iubirea fara Dumnezeu, fara binecuvantarea Lui, nu are sanse de reusita, este efemera si trecatoare, este doar o amagire de moment. Povestea Danion Vasile intr-una din cartile sale, nu mai tin minte acum, o intamplare cu un parinte care trecand in drumul sau prin parc, a intalnit, pe o banca, un baiat si o fata care se tineau de mana si se alintau unul pe celalalt. Si oprindu-se parintele in dreptul lor i-a intrebat un singur lucru:,, Mai copii, sunteti voi cu Hristos?,, la care amandoi rusinati, s-au departat putin unul de altul, desprinzandu-si mainile. Numai iubirea binecuvantata de Dumnezeu poate trece peste toate durerile, suferintele si incercarile de zi cu zi zle vietii acesteia si numai intru iubirea vesnica a lui Dumnezeu, iubirea celor doi devine si ea vesnica.

| Andraa_3088 a răspuns:

Eu cred ca are dreptate. Barbatii iubesc mult mai intens, femeile mult mai sincer. happy

| inna a răspuns:

Cred ca poate fi redactat putin "O femeie poate fi fericita cu orice barbat, atata timp cat nu iubeste nici unul" [Inna].

| deejayra a răspuns:

Fiecare barbat are nevoie de o femeie...de dragoste, sa te sfatuiasca, sa te ajute sa te indrepti, sa aiba grija de tine.Cunosc multe cazuri in care o femeie a ajuns sa puna pe picioare un barbat...de la un golan a ajuns sa aiba un serviciu, sa lase bautura, golania, sa fie mai serios.
Dar parca tot mai bine e burlacrolling on the floor

| tweety_8071 a răspuns:

Normal ca are dreptatesmug
atata timp cat iubesti o femeie si stai cu ea ea te raneste poate involuntar sau poate din rea vointa, tu suferi mult pentru ca ai pus suflet si o iubesti, dar daca nu iubesti o femeie nu-ti pasa de micile ei scapari .barbatii stiu mai bine asta cred ca ei pot fi cu o femeie fara sa o iubeasca fara sa intampine probleme. un barbat care e cu o femeie pe care no iubeste se distreaza este fericit si nu sufera.caci nu-l afecteaza ce face ea.:d. sper ca ai inteles...ca nu prea pot sa explic. dar are 100% dreptatebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing sunt total impotrivawinking
ma cam indoiesc ca asa este!
nu crezi?confused

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oscar Wilde a fost gay...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are dreptate.
Daca nu iubesti o femeie, nu poti sta cu ea decat daca o inseli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atitea teorii irelevante pentru un lucru atit de limpede...Omul ala a avut experienta de o viata cind a afirmat asa ceva.Mai clar de atit chiar ca nu se mai putea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca el a studiat turcii... ei sunt cu multe femei si nu tin la niciuna.la noi cred ca nu este cazul sa vb despre asta... exista si barbatii care sunt fericiti cu femei fara sa le iubeasca... dar mai rar.sincer nu as vrea unu ca asta.ma intreb oare cine ar vrea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi ce prostie, ca daca iubesti esti tot timpul fericit, sunt curios daca tu esti, ca eu cu siguranta nu sunt decat atunci cand sunt cu EA, atat, ca dupa apar ganduri, idei, din astea ciudate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine, GARANTEZ valabilitatea. Daca discutam despre relatii de durata!