| anonim_4396 a întrebat:

Ce a vrut oare Oscar Wilde sa ne transmita, atunci cand a spus:
TRAGEDIA VARSTEI NU E DE A FI BATRAN, CI DE A RAMANE TANAR!?

32 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pe dracu, se mintea pe el, incepuse sa-i scape pârţurile cand a spus asta. Stii, chestia cu pisica si cârnaţii.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Daca la 41 de ani, cat avea, cand a spus cele citate de mine "incepuse sa-i scape parturile" asa cum spui tu, inseamna ca la anii pe care banuiesc ca-i ai, icepi sa te gandesti macar la ele...

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de la 41 de ani incepe numaratoare inapoi frate si incepe autoincurajarile, ca batranetea e frumoasa, are partile ei minunate, nepoti, pensionar bla bla bla, in realitate e o nenorocire pe capul omului, nu mai da nimeni doi bani pe tine la batranete, toti se impiedica de tine in afara ce copii.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Incep sa-mi explic acum de unde vin unele postari asa de indarjite. Timpul nu asteapta, intr-adevar. Numai ca saracul Wilde a murit la 46 de ani.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Postarile mele indarjite sau vobele de duh ale lui Wilde, stia el ca e pe aproape. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Vezi sa nu te asemeni prea mult cu el.Era si "putin" homo, d-aia a intrat la parnae.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Dobitoci, era singurul responsabil ce face cu gaozul lui. Atunci englezii ii baga la puscarie pe homo iar azi ii casatoreste.Pe unii chiar ii inobileaza, Elthon John.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Nu, ca nu el era cel activ cu gaozul.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar sunt in dilema, cum mai doar el a fost condamant, pai cum dracu vine asta, in aceiasi cauza numai el a fost condamnat, ca doar nu s-a judecat vreun viol?

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Pasivul era un lord, asa ca...

NOname
| NOname a răspuns:

Ca o mică paranteză,
http://youtu.be/4L_DQKCDgeM
http://i.imgur.com/WvOJ755.png
...se pare că Wilde era de altă părere şi vedea tragedii unde nu sunt neapărat.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Punctul meu de vedere seamna intru-catva cu cel din primul site, dar nu in sensul ca dai in mitea copiilor, cum se spune.
Tineretea iti poate ramane fie fizic, fie mental.Mai rar ambele la acelasi nivel,cand ce a spus Wilde nu mai este valabil,ba dimpotriva. Cand insa decalajul intre ele este mare,si mai ales atunci cand mintea ramane tanara,ajungi prea des sa -ti amintesti ca "ochii vad, inima cere, dar neputita te trage de maneca". Plus de asta, din prea mult "avant", risti sa devi uneori penibil.Cam asa ceva, si chiar mai multe, mi-a sugerat mie vorbele lui Wilde
In privinta lui Walde, ca om, cred ca a fost prea destept ca sa poata fii si fericit.In anumite conjuncturi, nu a fost numai vina lui. O seara placuta.

| anad a răspuns:

"Cu cât oamenii îmbătrânesc, cu atât spiritul lor devine mai suplu, mai cald, dobândind o înfățisare mai organică. S-ar zice aproape că pentru spirit, timpul este o dimensiune a întineririi." (Lucian Blaga)

| Kaℓi a răspuns:

Habar n-am despre ce vorbiti voi, dar Wilde cred ca voia sa spuna ca e o tragedie batranetea pentru cei carora spiritul, mintea le-au ramas tinere si lucide, dar trupul, carcasa s-a perimat si a imbatranit.

| summer12 a răspuns:

Daca vrei sa intelegi pe deplin, citeste sau macar uita-te la filmul "Portretul lui Dorina Gray" intrucat citatul provine din acest roman si are stransa legatura cu tema de baza a acestuia.

| andrei a răspuns:

Sa ramai imatur.

| MitroKta a răspuns:

Probabil s-a referit la lipsa maturizarii la un om. Ramane mereu pueril.

| Mădă0611 a răspuns:

Batranetea inseamna, sau ar trebui sa insemne, intelepciune, tineretea e doar antrenamentul, perioada in care nu trebuie sa inveti pentru ca ai timp destul, nu trebuie sa iti faci o familie, ai timp destul, s.a.m.d.
Batranul tanar e un fel de forever alone, sarac si prost, hai sa zic neintelept.

| lpavel a răspuns:

Adica esti batran dar gandesti ca un tanar care nu a trecut prin viata si nu stie destule!

| Wøodenpints a răspuns (pentru lpavel):

Nu prea aş zice asta, la câţi bătrâni trecuţi prin viaţă dat în acelaşi timp încuiati la minte şi de-a dreptul retardaţi am întâlnit.

| WhiteLife a răspuns:

Tanar sunt mai multe ispite si nu ai intelepciuna si experienta vietii de a le refuza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a referit omu' la naivitatea specifica varstei fragede, na, ce sa-i faci?!

"Cei lași ucid cu sărutări
Iar cei viteji cu spada."
De aici ne dam seama ca era camatar si purta sabie de feliat la el, plus ca femeile nu-l prea iubeau si cauta nod in papura unui banal sarut.Nu l-as lua prea mult in serios, asa cum nu ma iau nici pe mine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Versurile citate de tine le-a scris in 1897, cand se afla in inchisoarea din Reading, sub impresia executarii unui coleg de celula, deci ce spui tu sunt simple fabulatii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In afara de cuvantul fabulatii, nu vad nimic original la tine.Mi-ai dat aceeasi replica pe care o pot gasi mot a mot cu google.Eu mi-am recunoscut fabulatiile la sfarsitul frazei, macar ai bunul simt sa gandesti cand dai reply...dar comoditatea asta are un gust prea dulce.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca o gasesti chiar mot-a-mot, dar este si normal sa existe.Nu aveam cum sa inventez ceva in biografia lui. Daca pentru tine neincredere=fabulatie, te rog sa ma scuzi.Eu cunosteam cu totul alte semnificatii pentru cuvintele respective. In privinta bunului simt, mai ramane sa refectam...

| Zabbyel a răspuns:

In mare parte e facuta "Special" pentru femei devil) devil) si la batranete ele vor ramane "tinere" si "frumoase" rolling on the floor))

| AlbaAura a răspuns:

Tinerii sunt sclavii viselor.Batranii,servitorii regretelor.

| anonim_4396 explică (pentru AlbaAura):

Nu stiu al cui este citatul respectiv, dar parerea mea este ca "tinerii sunt sclavii viselor", numai atunci cand se nasc batrani.
Nici batranii nu sunt "servtorii regreterol", ci mai curad "inventatorii trecutului".

| AlbaAura a răspuns (pentru anonim_4396):

Ințelesul pe care am vrut sa-l dau este ca la tinerețe visezi sa faci multe, ai dorințe, vrei sa te realizezi și sa traiești fericit.Trudești o viața intreaga, te zbați, faci eforturi și sacrificii iar cand ajungi la batranețe, constați cu regret ca din ceea ce ai visat a ramas in mare masura doar dorința.Parerea ta mi se pare un paradox.

| SimionAlexandru a răspuns:

Nu e nimic rau, in a visa, in a avea o dorinta ce pare greu/imposibil de indeplinit. De fapt, Nu exista imposibil. Priveste in jur. Tot ce te inconjoara, cand exista doar in imaginatia omului. De exemplu, un laptop, era "imposibil" sa existe acum 600 de ani, corect? Era "imposibil"? Eu zic ca, mai degraba era NEDESCOPERIT. Nici de cum, imposibil.

| anonim_4396 explică (pentru SimionAlexandru):

Alexandru,gandurile tale sunt frumoase, dar nu au legatura cu ce a spus Wilde.
Eu vreau sa-ti atrag insa atentia ca faci o confuzie intre DESCOPERIT (ceva deja existent, dar necunoscut inca) si INVENTAT (ceva realizat in premiera, pe baza unor elemente deja existente).

| Patrick0Star a răspuns:

Probabil s-a referit la viata nesfarsita, idealul vietii pentru oamenii din trecut si pentru unii in ziua de azi era o viata vesnica, dar in care sa fii mereu tanar. Si na. nu toti traiesc vesnic. si mor. Iar daca tu esti etern, ceilalti mor pe langa tine, si pe langa suferintele pe care le asimilezi, incepi si te plictisesti de viata, orice devine rutina. Eu asta cred