| JustMeFlory a întrebat:

"Omul nu se simte bine in pielea lui, da-i o masca si iti va spune adevarul"! Oscar Wilde.
Ce parere aveti de citatul asta? Oare asa este?

13 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Da, eu cred ca asa este ptc oamenilor[unora] le este rusine de cine sunt si adesea se dau cine nu sunt.
Nu sunt de acord cu asta shame on you
:d

| Silvia a răspuns:

Sau...cum spune iDagger, din moment ce era homosexual, citatul i se potrivea lui...
Acum fiecare cum il intelege :d

| Silvia a răspuns:

Sau...cum spune iDagger,din moment ce era homosexual,citatul i se potrivea lui...
Acum fiecare cum il intelege :d

| Silvia a răspuns:

Am citit poveste aialaughing

cami
| cami a răspuns:

Sa fim seriosi... Tu nu ai mai mult tupeu din fata calculatorului? eh, cam la asta se referea Wilde.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cam da! De fapt, se leaga de essenta realitatii faptice, a riscului implicit de a fi sincer! Nu ai auzit niciodata ca oamenii se destainuie mult mai usor unui strain, in tren, (pentru ca stiu ca sansele de a-l reintalni sunt aproape nule...), fata de cineva apropiat, care, profitand, iti poate face rau chiar maine?! Mai cauta date si despre farmecul/essenta Carnavalului venetian, plin de masti, de sute de ani!, si poate ai sa intelegi si mai multe! Daca chiar nu, "da o fuga" la Venetia, ia-o la pas, un weekend, (cu sandviciuri multe la pachet - ca sunt preturi mari!) si asa, sigur ai s-o intelegi!

| JackieSue a răspuns:

Nu neaparat. Oscar Wilde era homosexual si de aia daca ii dadeai o masca nu-i mai era rusine sa spuna unele lucruri.Ca si pe net... ti-e mai usor sa destainui niste sentimente etc.

| JackieSue a răspuns:

Daca ai citit "Printul fericit" o sa vezi ca la un moment dat la moartea printului/sau a randunicii(nu mai stiu sigur) scrie "saruta-ma pe buze pentru ca te iubesc".
O.o...erau aman2 baieti... ti-e mai usor sa vorbesti cand lumea nu stie sigur cine esti...mai ales in cazul lui[big grin]...

| Diav0la a răspuns:

E realitatea vremurilor noastre si probabil multi dintre noi am vrut sa dam curs gandurilor, sa le transformam in cuvinte si nu am facut-o pentru ca nu am vrut sa-i ranim pe ceilalti... fiindca adevarul doare de cele mai multe ori venind din partea cuiva apropiat ...si e mai bine acceptat venind din exterior. Sau poate ne dorim atat de mult ceva si nu putem spune din pricina ca ne e teama de reactia pe care o provocam... O masca te protejeaza, iti da farmec, mister si de ce nu curaj ...curaj de-a face ce vrei, cand vrei, cum vrei ...pentru ca masca te protejeaza de judecata societatii, de judecata celor apropiati ...de judecata timpului ...de tine...

| jo a răspuns:

Eu il vad mai degraba ca pe un avertisment. Tentatia e sa ne purtam altfel, mai iresponsabil - si asta e o fata a noastra la fel de valabila ca cea oficiala - atunci cand identitatea ne e ascunsa. O persoana onesta, insa, va rezista acestei tentatii si va incerca sa se comporte cat mai aproape de eul adevarat atat in viata reala cat si in cea virtuala (fie ca e nick-ul de pe net, fie ca e o masca propriu-zisa).

| adi a răspuns:

Da... pai cam asa e, sub anonimat ai mai mult curaj sa spui lucruri.

| rubycaramel a răspuns:

Nu mai stiu daca e din "portretul lui Dorian Gray", dar oricum nu are nicio treaba cu faptul ca Wilde era homosexual, asta nu era masca lui, ci ceea ce era el. Doamne, ma enerveaza la culme cum intra toti slabi pe site aici si prejudeca sau dau comenturi de 2 bani. Se refera, acest citat, la faptul ca sub imperiul mastii oricine poate deveni ceea ce el este, pentru ca in felul acesta prindem curaj. In realitate, omul devine ceea ce cred altii despre el, iar el accepta in subconstient realitatea. Si nu are de-a face cu messengerul, desi e adevarat ce s-a spus mai sus - e mai usor sa fii tu insuti cand nu esti fata in fata cu oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeee omul are 100000 de fete... acum dupa cum ti-e norocul...pe care i-o descoperi mai intai happy