| Inferno a întrebat:

"Nu lasa pe maine ce poti face poimaine. " Oscar Wilde. Este oare mai corect decat celebrul citat: Nu lasa pe maine ce poti face azi.?

15 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Mira-m-as ca sa fie amu IQ-ul mai marelaughing ideea e sa nu lasi nimic din ce poti face in prezent, pentru viitorul apropiat; ziua de maine nu-i a tawinking

| aluna2000theo a răspuns:

Chiar ai citit chestia asta?!

| RAY a răspuns:

Cum sa lasi pe poimaine ala e slogan de lenesii, din contra azi fa totul ca maine sa faci iar totul, fiecare zi porneste de la zero fa ceva cu ea ca viata e scurta

| faramatania a răspuns:

Chiar nu ştiu cât de corect poate fi,dar sigur este un citat despre viitor,cum ar fi de exemplu,şi acesta"Să nu vă temeţi de viitor,deoarece voi sunteţi,viitorul"(Oscar Arias Sanchez).Iar,"Nu lăsa pe mâine ce poţi face azi",este un citat despre prezent,iar un alt exemplu, notabil, ar fi"Ce-mi poţi da azi, nu lăsa pe mâine(aforism, Costel Zăganu).

| Apokales a răspuns:

Filozofia... uneori chestiile astea se bat cap in cap, parerea mea este ca nu conteaza cand faci acel lucru.Important este sa-l faci la timp.Cum ar fi sa-ti spun acum ca niciodata nu e prea tarziu? Asa ai amana mereu lucrurile, dar daca le faci la timp este altceva.

| dragos9234 a răspuns:

Nu,nu este mai corect.

| Inferno explică (pentru dragos9234):

Este la fel de grestia ca si cealalta?

| dragos9234 a răspuns (pentru Inferno):

Aia cu " nu lasa pe maine ce poti face azi'' nu este gresita.
Asta cu ''nu lasa pe maine ce poti face poimine'' este gresita.
happyhappy

| iKronstadt a răspuns:

Mai corect... mai corect... Din ce punct de vedere mai corect? In ce situatie?

| Onio a răspuns:

De aici imi parea cunoscuta intrebarea anterioara a ta, Inferno.

"Oscar Wilde"

Omul care a dus "Logica" in unele citate spre absurd.

Gata am inteles, nu te contazic, daca tie iti place Oscar Wilde happy

| cei7pitici a răspuns:

Este o indemnare la lene, iar lenea nu este constructiva ci distructiva.

| tiger20 a răspuns:

Nu e mai correcta, e mai romaneasca!laughing

Răspuns utilizator avertizat
| BeautifulMind a răspuns:

Mie mi se pare ca se bat ptuin cap in cap.adica sunt in contradictoriu: prima incurajeaza lenea, iar a doua te indeamna la munca.

| GeorgiAmalia a răspuns:

Nu este deloc mai celebru decat citatul lui Oscar Wilde.Primul indeamna lenea, iar al doi-lea este un citat in care te indeamna la munca...