| bybyana21 a întrebat:

Ce ai alege dintre:
dragoste in saracie sau bogatie in singuratate.
Cele mai bune argumente au funda, iar fiecare raspuns primeste vot pe masura.
Argumentati!

Răspuns Câştigător
| LitlleBunny a răspuns:

Aici depinde si de persoana.Aproape toata lumea va zice dragoste in saracie dar nu toti oamenii pot trai cu cineva alaturi acei oameni probabil ar prefera bogatia. Dragoste in saracie, adica sa iubesti pe cineva pana cand acel cineva va muri dar daca acea moarte va fi cauzata de lipsa banilor(ex:nepermiterea unui tratament sau a alimentelor) sau sa ai bani si sa duci un trai decent insa in aceias singuratate de pana atunci?(crede-ma cateodata in viata esti legat la ochi nu mai conteaza cine este langa tine). Adevaru e ca basmele sunt basme iar unde exista dragoste si intelegere se va cladi si un viitor frumos.Eu una as alege dragostea in saracie dar dupa cum am spus depinde de om.Nu sunt de acord cu ideea ca banii aduc desfranare divort etc pur si simplu unele persoane se tem sa convietuiasca alaturi de altcineva sau prefera singuratatea, iar banii pur si simplu sunt niste unelte care trebuie sa stii cum sa le folosesti...

15 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Bogatie in singuratate? Varianta cade din start. N-ai cum sa devii bogat in singuratate, indiferent daca ne referim la bogatie spirituala sau materiala. Cel mai probabil, in decurs de cateva zile, o sa delirezi, te indrepti spre dementa. Dragoste in saracie? Depinde ce intelegi prin "saracie". Eu vad un om care nu are dupa ce bea apa. Se mai foloseste acest termen si pentru cei ce n-au cum au altii. In cazul acesta, da, as alege dragostea in saracie. Daca esti sarac lipit pamantului, nu prea mai poti iubi, ca te stingi rapid, si unde nu mai exista om (spirit), nici dragoste nu mai exista.

| FucktheSystem a răspuns:

Cred ca as alege bogatie in singuratate. In primul rand pentru ca sunt o fire singuratica si ma simt bine cand sunt singura si am timp sa reflectez asupra gandurilor mele.
Lumea poate sa zica ca sunt o persoana consumista dar nu este cazul, mereu am preferat sa ma tin departe de relatii lungi deci nici o relatie lunga in saracie nu ma atarge.

| DorelSudoru a răspuns:

Eu cred ca banii aduc vericirealaughing...Poi daca esti sarac nai ce manca, nai bani de medicamente, esti jegos...deci esti suparat. iubire poti primi din partea familiei si cand ai bani si oricum o sa vina pi*dele la tine oricand vrei daca ai bani

| Bogdanux a răspuns:

S-o zic in alt mod: mai bine bogat in suflet si "sarac material"...

| ELLSSA a răspuns:

Dragoste in saracie, mancand ceapa cu painehappy
La ce sa duca si bogatia, decat la singuratatea sufleteasca...Toti "te vor iubit" pentru banii/pentru ceea ce esti".

| ELLSSA a răspuns:

Multe cupluri au subiecte de cearta, banii.Totul vine de la bani.
Dar si cand ai banii si toti "te iubesc" pentru acestia sau mai bine zis "ii iubesc pe acestia(banii)".
Dar la saracie si greu se dovedeste/arata iubire adevarata.

| Lluvia a răspuns:

A 3-a varianta
toti cei care a-ti zis dragoste in saracie... serios? "stii iubire in seara asta te mai pup de 2 ori ca n-am ce sa-ti dau de mancare"
fi-ti cinstiti! macar aici unde nu va cunoaste nimenistraight face

| Miyukii a răspuns:

Dragostea in saracie poate insemna "o dragoste adevarata", unde cei 2 anonimi se iubesc cu adevarat nu pentru bani, averi, case, masini etc.Cand ai spus bogatie in singuratate te-ai referit probabil ca ai bani si nu-ti mai trebuie nimic, dar nu asta e calea cea dreapta.Caci poti avea tot ce-ti doreste sufletzelul. Daca n-ai iubire esti un om 0. Sper ca te-am ajutat.big grin

| Biib28 a răspuns:

Eu aş alege dragoste în sărăcie deoarece dragostea este la fel de importantă ca sănătatea! Poţi să fii bogat şi să nu ai inimă deloc! Atâta timp cât ai dragoste, sănătate şi familie, numai contează nimic! Asta este părerea mea!

Fundă?! puppy dog eyes. love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DRAGOSTE in saracie, daca este intelegere, iti garantez ca face mai mult decit orice avere.BANII? cind sint multi,duc la destramari de familii, si multe altele, mai rele.PASTE FERICIT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aleg bogatia pentru ca falsitatea oamenilor este mereu prezenta in jurul meu chiar si cand sunt sarac, asa ca n-am nimic de pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura problema la intrebarile astea despre bogatie si dragoste este ca sint puse unor oameni care n-au fost bogati niciodata si cum dragostea n-are nici in clin nici in mineca cu bogatia e clar ca cei mai multi au avut parte de ea si o cunosc intr-o cit de mica sau mare masura.Dar n-au fost bogati niciodata si e destul de clar ce vor alege majoritatea.

| Ionut01 a răspuns:

Dragoste in saracie parerea mea
ca-ti bani oi avea tu pe lumea asta nu poti sa cumperi iubirea adevarata nu acea pentru banii
asa sarac dar fericit poti sa-ti castigi banul prin munca si o sa ai si iubirea vieti tale
cat de bogat ai fi unele lucruri nu se poate cumpara

| Iulia513 a răspuns:

Pay banii nu aduc fericirea si dragostea iti inveseleste viata si mai bine sa fii sarac dar iubit decat bogat si singur

| Deiia99 a răspuns:

Scumpa mea, ai pus o intrebare, care m-a lasat fara argumente.Dar dupa mine, tot banii i-as alege, deoarece de firea mea sunt materialista.Nu mai traim in basme de adormit copii, e lumea reala, care se rezuma mai mult la bani decat la dragoste. Poti trai fara dragoste dar nu si fara bani.Gandestete, la cersetorii de pe strada, ce si-ar dori mai mult, si apoi iti raspunzi singura la intrebare! Asta e parerea mea.