| TeoCaramel a întrebat:

Ce animale traiesc in marea neagra? Puteti sa mai spuneti si pesti.

Funditaa.Si multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| AlexiaClaudia a răspuns:

Cu o frecvență mai redusă se întâlnesc și angiosperme, mai ales în partea dinspre uscat a etajului supralitoral. Pe lângă bacterii aerobe și - mai puțin - anaerobe, fauna include numeroase crustacee, insecte și viermi. Mare parte din aceste vietăți se hrănesc din depozitele de materie organică. O parte mai mică este formată din mici prădători. La acestea trebuie adăugate vietățile pasagere, în special păsările de mare. #

Meduză.
#

Actinie.
#

Guvid.
#

Pisică de mare.
http://www.zooland.ro/......ra-1010030

| unCalutz a răspuns:

Viata din Marea Neagra cuprinde fitoplancton(alge),zooplancton(protozoare si crustacee inferioare) si animale mai mari:mamifere(delfini)si pesti(rechini, plamida, scrumbie etc.).

Sper ca te-am ajutat.

| patrick2002 a răspuns:

Unii recini traiesc in marea neagra dar nu ataca doar cei din ocean sau din mari doar daca au drom sa plece pe la mari deoarece recini care vin din oceane se hranesc cu recini din marea neagra sau cu puii cei mici de recini din marea neagra! deoarece nu pot trece la noi findca este o plasa pe la mijlocul marii negre! ma refer la recini din mare nu cei care vin din ocean cei din ocean pot trece dar trec doar daca simt miros de sange sau santem raniti! este adevarat nu vin intot deauna doar daca se formeaza in grupe si hotarasc sa atace dar nu trebuie sa luati in considerare si sa ziceti vai de mine nu mai intru in mare ca poate vine recinul din ocean nu trebuie sa-o luati chestia asta in considereare nu va faceti griji recini din ocean si care au venit in marea neagra nu prea ataca ci plasa aceea este dintr-un matterial solid si mai sunt multe speci de pesti am citit intr-o carte ca unele balene albastre mai mici traiesc in Marea Neagra si va mai atentionez nici ekle nu pot trece de plasa aceea multumesc ca ati intrebat ce animale traiesc in marea neagra si daxca pot veni din oceane in mari si bla bla bla in fine multumesc ca m-ati intrebat nu aveti pentru ce sami multumit mi-a facut placere sa va ajut!

| Florin_Daniel_Stoica_1997 a răspuns:

Foca
alcanul
guvidul negru
labanul
zarganul
sardeauawinking
:X:X:X