| laidigaga a întrebat:

Ce au unii cu ateii? Ca tot nu pricep. De ce o persoana care nu crede in dumnezeu vi se pare atat de repulsiva? v-ati gandit vreodata ca poate aveti si voi in cercul vostru de prieteni sau printre colegii de la lucru, persoane ce nu va impartasesc credintele?

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bai Gaga lu'peste, de unde ai scos asta "o persoana care nu crede in Dumnezeu vi se pare atat de repulsiva"? Ai grije cand treci pe langa un ateu sa nu te muste de cap mai ales daca esti si blonda.
@florin275, de cand amesteci tu ateii(persoane care neaga existenta lui Dumnezeu si alte divinitati) cu lesbienele si homosexuali(stare de atractie sexuala fata de indivizi de acelasi sex) mai cretinule, in comunitatile homo si lezbi sunt si atei dar si credinciosi, ai capito!? Lumineaza-ti mintea putin mai puţa si nu mai fa confuzie intre coada vacii si stampila primariei. In fine, nu cantitatea mare de prostie pe care o debiteaza un individ ma ingrijoreaza ci numarul lor mare.

| cristi202 a răspuns:

Cindva am lucrat cu un om deosebit, si ne-am inteles de minune incit cind ne-am revazut dupa ani, am realizat inca o data cit de bine ne intelesesem la munca (era inca ceva intre noi). Eu eram credincios. El, ateu. Dar nu asta a contat. Am mers amindoi pe ceea ce ar trebui sa mearga fiecare om: pe acceptarea celui de linga el, pe respectarea convingerilor celuilalt, chiar daca sunt total diferite de ale lui insusi. Eu cred ca de fapt aceasta este dragostea pe care Dumnezeu o cere credinciosilor chiar si pentru cei ce cred diferit. E adevarat ca rar o mai gasesti. De ce? Nu stiu. Probabil ca adevarul, care are si el o importanta covirsitoare, e pus mai presus de dragoste, si, cum unii interpreteaza gresit adevarul, ajung sa uite dragostea ce trebuie sa le-o arate semenilor, crezind ca ei detin adevarul absolut si ca ceilalti sunt gresiti. Realitatea insa e alta, nimeni nu are adevarul absolut, si cind intelegi chestia asta, ca nici tu nu il ai (chiar daca esti mai aproape poate de el decit altii), caci si la tine exista o marja de eroare, oricit ai vrea sa fi de aproape de adevar, atunci devii mai intelegator, mai iubitor fata de ceilalti, chiar si fata de cei ce nu cred, ateii.

| ramona30 a răspuns:

Eu sunt din categoria ateilor. Chiar nu mi s-a parut ca ar avea cineva ceva cu mine. Dimpotriva mi se pare mai periculos sa fii suporterul declarat al unei echipe de forbal si sa ti-o iei de la alti suporteri ai altei echipe. Disputa intre atei si crestini e doar verbala si nici aceea nu este prea agresiva.

| DorelSudoru a răspuns:

laughingPentru ca le jicnim imaginiatia...
@Gergiana1998 Cine a zis ca ateii sunt un grup restrans?

| Thunder a răspuns:

Nu neaparat au ceva cu ateii, ci au ceva cu cei care nu le impartasesc aceeasi gandire. De ce se urasc musulmanii si evreii intre ei? De ce sunt spiritele aprinse intre catolicii si protestantii din Glasgow? Doar sunt tot oameni credinciosi, nu ar trebui sa fie pace intre ei? Pune 2 oameni de credinte diferite (nu numai credinte diferite, ci idei diferite) fata in fata si ai sa vezi ca iese cu scantei.

| bamse a răspuns:

E o moda noua in lume, si a inceput dupa al 2-lea razboi mondial. Anume sa ne victimizam. Eu cred ca in general persecutiile care se fac in lume se fac pentru bani si putere, pentru eliminarea concurentei daca vreti. In rest, intre oameni obisnuti ca noi, sunt discutii, cateodata aprinse, dar nu cred ca nici unul de aici nu am torturat nici macar vreun animal.

Controversele apar cand oamenii vor sa-si impuna punctul de vedere, nu sa il prezinte. Si de multe ori vor sa-l impuna, pentru ca poate nici ei nu sunt asa de siguri de ce zic, iar o victorie intr-o disputa i-ar gadila un pic orgoliul. Acuma nu neg, ca mai sunt si cazuri, cand ai cate o discutie cu unu nesimtit asa, care cauta special tachinarile si cu ala trebuie sa fii mai dur. Dar nici asta nu poate fi numita persecutie, nici pe departe.

Eu apreciez pe vestici la capitolul asta. Desi in afaceri sau la serviciu sunt cele mai mari scorpii, ca vecini sunt oameni ok, linistiti, isi vad de treaba lor.

Eu cred ca este foarte important sa-ti vezi in primul rand de treaba ta, iar in discutiile cu ceilalti sa nu vrei sa te impui ci doar sa expui punctul de vedere.

| cRISS_5944 a răspuns:

E adevarat ce spui tu... s-ar putea sa fie si in cercul nostru de prieteni, oameni care nu cred in Dumnezeu. Ateii sunt repulsivi deoarece sunt diferiti de cum gandesc crestinii, pentru crestini ateismul este o sfidare la adresa lui Dumnezeu. Ei cred ca ateii vor aduce antichristul pe Pamant, eu nu cred ca e asa, pentru ca poate sa existe un om bun si sa nu creada in Dumnezeu, deoarece nu are suficiente dovezi sau certitudini sau pur si simplu au patit ceva in viata si nu mai ccred in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii, homosexualii, lesbiene...sunt persoane care fac parte din grupuri restranse. Nu ca ar avea cine ceva cu ei,insa majoritatea pur si simplu nu le impartasesc ideile,mai ales in Romania. In occident insa, acesti oameni, incep sa fie vazuti ca ceva normal. Noi mai avem cel putin 50 de ani, sa fim in pas cu lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar asa, a? "v-ati" (authentic posting, sa nu stricam originalul) gandit?
Ai copt intrebarea pana azi si florin27598754(pana striga linie) avea raspunsul tinut intr-un folder. Abia astepta sa imparta ateii in grupuri legate de homosexuali si lesbiene sau putea pur si simplu sa inventeze un cuvant "homolesatei" pentru ca asa e cu limba romana, e flexibila si sa ne bage pe toti acolo, el fiind pe margine.Da, foarte sigur pe sexualitatea si credintele lui incat vede ciudateniile in grupuri, aha...yes buddywinking ne-am prins.
Ema, completezi si tu cu ceva? hai! ca iar vine unu si baga grupurile de crestini langa homosexuali, de parca credinta si orientarile sexuale au la baza aceleasi disfunctii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vazut ca 90% din intrebarile de la SF sunt puse de atei. Nu mi se par asa persecutati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai noi crestinii,si mai ales eu care sant cel mai mare si mai neasemuit dintre crestini, si mai feroce, si mai ...io cred ca, da.daaaa.de trei ori da.nu prea gandesc da in general cred ca da.sigur ca ateiii, da nu chiar asa deeee, si totusi? ladigaga? da repulsiva, ce insamna? e de bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema a completat cu un stupid! mersi, primesc orice de la tinebatting eyelashes

| Georgiana1998 a răspuns:

Da ai mare dreptate unii oameni judeca fara sa -si dea seama ca si un om cu alta religie, sexualitate, sau rasa este la fel ca dansu...ei bine uite si tu esti ca mine si eu sunt ca tine ...ambii/ele avem 2 maini, 2 picioare.ambii/ele avem cap si creier nu conteza religia sau alte criterii in viata sociala.eu in clasa am mai multi baieti de alta religie si recunosc ca ma impac foarte bine cu ei nu ii fac nu stiu cum din cauza religiei Sper ca asta sa fie un mesaj la care sa ajunga si cei care au tot felul de gandiri preconcepute.