| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti de filosofie sunt potrivite pentru un incepator?

2 răspunsuri:
| catalinten a răspuns:

O istorie a filosofiei intr-o forma foarte captivanta gasesti in Lumea Sofiei (https://ro.wikipedia.org/wiki/Lumea_Sofiei)

De asemeni, ai putea incepe cu Dialogurile lui Platon (Lysis, Gorgias, Apologia lui Socrate, Banchetul etc). Sunt in acelasi timp profunde si nepretentioase (fara termeni de specialitate, inteligibile pentru cineva care doreste sa invete subiectele si maniera de abordare a filosofiei).

| ExprimareLibera a răspuns:

Incepi cu ceva mai digerabil:
Constantin Noica - "Jurnal filozofic", apoi
Nietzsche - "Antichristul"
Schopenhauer - "Arta de a avea întotdeauna dreptate";
"Viața, amorul, moartea"
Emil Cioran - "Lacrimi si sfinti"