| anonim_4396 a întrebat:

Ce cauzeaza cele patru forte fundamentale? Teoria unificatoare pentru cele patru forte fundamentale este ca toate cele patru forte sunt cauzate de un singur lucru: energia sau forta sau puterea infinita a lui Dumnezeu numita in Biblie Duhul Sfant sau Bratul Sau Puternic.

38 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Delir mistic.

| Nilsson a răspuns:

Simplul fapt ca exista niste legi ale fizicii stabile si in perfecta armonie e un argument ca exista un Legiuitor.
Dar e mai confortabil pentru unuii sa creada ca Universul acesta e rezultatul hazardului si ca nu trebuie sa dea socoteala in fata nimanui.

| NGheorghe a răspuns:

De la forțele fundamentale la divinitate este cale lunga.
In primul rând se numesc "fundamentale" deoarece sunt foarte diferite între ele si niciuna nu interacționează cu cealaltă ( câmpul magnetic nu interacționează cu câmpul gravitațional si nici cu cel alectric) si deci au cauze diferite, nicidecum " un singur lucru".
In al doile rând: este o diferența între "teoria unificatoare" si " teoria câmpului unificat"... adică tu spui ce vrei si fiecare înțelege ce poate. Eu, după felul in care te exprimi îmi dau seama ca nici tu nu înțelegi ce spui, ai auzit niște noțiuni si ai chef sa le folosești in propoziții. Nu prea vede nimeni cum ai reușit sa sari de la legile fizicii la legile psihologiei. ("animalele mici sunt plăcute pentru ca --- câmpul gravitațional" cum?, " florile miros frumos sau ba din cauza --- gravitației" cum?, si chestii mai simple "criminalii ucid din cauze electrostatice", orice explicație este binevenita! ca noi nu pricepem, poarte din cauza ca o fi crescut " strong force" in dimineața asta.

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

Forta presupune un "brat" a ceva ce cauzeaza aceste forte. Exemplu: daca un "brat" nu exercita o forta de rotire a cheii motorul automobilului nu porneste. Duhul lui Dumnezeu fiind energie dinamica primara sau pura cauzeaza cele patru forte care sunt diferite conform formulei E = Newton * metru = Joule.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! Trebuie sa scrii undeva explicatia asta ca sa nu o uiți. Si când ai timp o pui in teorie si explici detaliat" ce produce ce", " ce cauzează ce" si apoi adaugi niște formule.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Deci se pare ca afirmatiile mele au 50 punce rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Se pare ca afirmatiile mele sunt de 50 puncte. rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

-5 puncte din oficiu.
10 puncte pentru a fi afirmat ca mecanica cuantica este gresita fara sa ai dovezi puternice pentru asta.
20 puncte pentru folosirea mitului cu Duhul Sfant ca si cum ar fi fapt obiectiv.
50 de puncte pentru o teorie a unificarii facand niciun fel de predictii despre fenomene fizice concrete.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Iata si predictia care poate da valoare mai mult de 50 puncte. Universul material nu se va contracta niciodata catre 0 materie. Dumnezeu ce a creat ramane asa. Doar cu privire la om si ingeri au aparut probleme. Materia moarta nu a pacatuit asa ca Dumnezeu nu o va reduce la nimic niciodata, nici Soarele nici Luna nici Pamantul. Dumnezeu ce si-a propus va realiza. Cat despre cat dureaza expansiunea doar Dumnezeu stie. El e Atotputernic si are o putere foarte mare.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Predictii falsificabile: zero. Cum zicea Pauli: http://en.wikipedia.org/wiki/Not_even_wrong

Afirmatiile tale nu se ridica nici macar la nivelul de a fi gresite. Cum se spune pe romaneste: vrajeala de popa de tara.

E ca si cum ai spune: peste un milion de ani Hristos va fi detronat de Lucifer. Poti demonstra ca nu va fi asa? Nu poti demonstra. E ca si cum ai vrea sa demonstrezi ca Fat Frumos nu-l poate omori pe Greuceanu. Ca sa demonstrezi ca materia n-a pacatuit trebuie sa demonstrezi ca exista pacat in mod obiectiv, ceea ce nu se poate, deoarece "pacat" este o notiune mitologica. Cine ti-a zis ca pacatul ar desemna o realitate obiectiva si-a batut joc de tine. Doar credinciosii unor religii isi inchipuie ca pacatuiesc, necredinciosii nu-si inchipuie ca ar pacatui.

Bratul puternic al lui Greuceanu produce fortele fundamentale. La acest nivel intelegi sa porti discutia.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Biblia nu e carte de povesti. Diavolul va fi nimicit. Apocalipsa 20.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Datorita pacatului mostenit de la Adam murim. Materia nu are nevoie sa moara pentru ca este anorganica sau fara energia vietii.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Din punct de vedere fizic, nimic nu e diferit intre bratul puternic al lui Dumnezeu produce fortele fundamentale si bratul puternic al lui Greuceanu produce fortele fundamentale. De ce Dumnezeu si nu Brahma sau Zeus? Din punctul de vedere al fizicii ar fi tot aia.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, este:

Exodul a doua milioane de evrei din Egipt (600 mii de luptatori + femei + copii + multimea amestecata)=scorneala;
Invadarea Canaanului prin blitzkrieg=scorneala;
Din monarhia unita a lui David si Solomon nu s-a gasit nicio urma;
Ierusalimul din vremea lui David avea intre 3 si 4 hectare (conform lui Israel Finkelstein si Ronny Reich) sau mai putin de 5 hectare (conform lui Michael Coogan). Asta e mai putin decat un cerc cu diametrul de 254 metri.

Asta ca sa nu mai vorbim ca sportul favorit al lui "Pavel" in cadrul Noului Testament este sa combata eshatologia propovaduita de Pavel in cadrul aceluiasi Nou Testament. Iar Faptele Apostolilor relateaza viata lui Pavel in contradictie cu ce relateaza Pavel despre propria viata.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

S-au gasit dovezi arheologice despre David, DAR nu acesta este obiectivul meu aici. Daca tie iti convine sa crezi criticile false si sa crezi in erorile cosmogonice care se bazeaza pe pure presupuneri e alegerea ta. Nu e problema mea ca tu nu ai studiat atent Biblia. Eu nu sunt aici ca sa iau Biblia si sa explic ce rezulta clar de acolo din punct de vedere pur istoric.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios, problemele despre Pavel sunt cunoscute de cel putin o suta de ani. Deci: cine nu cunoaste Biblia? Use the Force (of Google).

Opiniile teologice ale lui Pavel/"Pavel": eshatologie iminenta (in cursul generatiei sale), eshatologia va deveni iminenta dupa ce se va arata Antihristul si eshatologie realizata. Astea sunt de fapt trei teologii diferite.

Referitor la David exista 1 (una) bucata de dovada arheologica, din care reiese: casa regala a Iudei se revendica drept provenind din David (beyt dawid). Asa ca pluralul ("dovezi") nu se justifica.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Tu nu ai studiat atent ce scrie in Biblie, deci comentariile tale legate de Pavel sau luate dupa Google sunt irelevante.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am citit Biblia din scoarta-n scoarta (canonul protestant) si am citit n-spe carti de biblistica scrise de profesori universitari de Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Avea Pavel tripla personalitate de a formulat trei teologii contradictorii despre sfarsitul lumii? Citeste ce am scris mai sus, ca cele trei teologii ale sale au si nume (denumiri) in literatura de specialitate.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Descriele pe scurt cele trei teologii si apoi vorbim. 1.2.3. Sunt curios.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Dar tine cont ca Biblia are un singur autor: Dumnezeu ce alcatuieste un "tablou" clar al evenimentelor si asupra scopului lui Dumnezeu cu omul si universul material.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Apreciez cu stima ca te-a preocupat Biblia dar retine ca informatiile au si contrainformatii adica dezinformare.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Pavel: sfarsitul lumii poate veni in orice moment (de-a lungul generatiei de fata, adica a generatiei cu care vorbea Pavel).

2. Sfarsitul lumii poate veni in orice moment, dar abia dupa ce se va arata Antihristul.

3. Sfarsitul lumii a si venit, iar crestinii au inviat impreuna cu Hristos.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli, Biblia este un ghiveci de opinii si teologii care se bat cap in cap. Iov si Ecleziastul iau in balon profetii, cartile apocaliptice spun ca e taman invers decat spun profetii, etc. Profetii spun: bine faci, bine gasesti, rau faci, rau gasesti (pe lumea asta).

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

E un ghiveci pentru ignoranti. Faptul ca tu nu vezi tabloul biblic in ansamblu si te uiti doar la pixeli nu inseamna ca poti fi si coerent in explicatii si evident ca poti ajunge la contradictii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Armaghedonul nu vine cand crede omul ci cand decide Dumnezeu. Dumnezeu are un timp fixat pentru Armaghedon stiut doar de El.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te-am facut atent. Daca omul stie ceva nu inseamna automat ca va sti mereu acel lucru. Exista contrainformatie. La fel s-a intamplat cu Eva-Adam. Cand a venit contrainformatia sau dezinformarea Eva-Adam au ajuns sa nu mai stie nici ce stiau corect despre Dumnezeu adica s-au lasat sa fie "spalati pe creier" ei si urmasii lor. Astfel oamenii sunt usor de manipulat si de exploatat si de indus in eroare de catre Diavol. El a venit doar cu o intrebare la inceput apoi a strecurat dezinformarea amagirea. La fel face si azi prin oamenii bogati fata de saraci.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dezinformarea amagirea dezbina si NU uneste. Oamenii nestiind ce sa mai creada sunt usor de dezbinat si de condus.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine zice, ala e. Cum ar zice Freud: suferi de complex de inferioritate compensat. La toate universitatile importante din lume se preda ca Biblia contine contradictii si greseli, dar tu o tii ca e Batman. Iar pe urma ti se par ignoranti cei care-ti zic ca e popa.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si daca trambita va da sunet nelamurit, cine se va pregati de razboi?" Asta e pe scurt problema Bibliei: da sunet nelamurit, de fapt reda sunete discordante. Ca dovada: eternele certuri intre denominatiile care urmeaza la sange Sola Scriptura.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu esti Pavel. Opinia ta nu se pune drept opiniile lui Pavel/"Pavel".

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Daca tot ma iei cu pixelii unii verzi unii rosii unii negru etc care "se contrazic intre ei" nefiind la fel, tin in primul rand ca traducerea Bibliei citita de tine denatureaza tabloul fiind tradusa gresit din textele originale. Apoi te-as ruga sa prezinti toate acele versete unde apar in Biblie. Apoi putem discuta si la nivel de pixeli cu cartea pe masa sub lupa cum s-ar putes spune. Te bagi? Nu trebuie sa scrii mult. Poti incepe cu Pavel. Punctul 1: verset. Punctul 2: verset. Punctul 3: verset. Despre trambita: verset. Eu am o Biblie bine tradusa pe care ti-o recomand. Se cheama "Traducerea lumii noi" in care nu apar contradictii in inteles. Eu merg pe principiul "tabloului" cand e vorba de Biblie. Ca si cum ar fi o opera de arta stiintifica, care datorita unor mici greseli de traducere denatureaza restul imaginii. Cand zic arta nu ma refer numai la literatura artistica. Zic artistica pentru ca contine si simboluri bine alese.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu care speram sa nu ajung sa dau explicatii pe marginea Bibliei ci doar din fizica chimie biologie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Traducerea lumii noi" este cunoscuta ca fiind printre cele mai proaste traduceri.

Versetele le gasesti mentionate aici: http://biblicalstudies.org.uk/article_paul_woodbridge.html

La tine, cine nu este de acord cu punctul tau de vedere, nu este de acord pentru ca "Haiti, Diavolul!" De ce nu toti oamenii gandesc la fel? Raspunsul tau: "Haiti, Diavolul!" Istericale ieftine...

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Exact ce ti-am spus despre tablou. Dumnezeu a facut Pamantul sa fie locuit de oameni drepti si nu sa fie un loc de tranzitie. Acest lucru il are in vedere pentru viitor. Dumnezeu alege un grup de oameni limitat 144000 care sa fie in cer cu Cristos. Pavel vorbea in numele celor ce aveau sa traiasca in timpul prezentei lui Cristos incepand cu 1914 si care fac parte tot din grupul celor 144000 din care face si Pavel. Pavel si cei din timpul sau aveau sa moara. "Voi" adica cei din acelasi grup de 144000 care traiesc acum in timpul prezentei lui Cristos ca rege intronat in cer, in momentul cand mor nu trebuie sa mai astepte in moarte ci sunt inviati imediat adica li se da corpuri imateriale nemuritoare. Cand a fost instalat Cristos ca rege in 1914 au inceput invierile din randul celor 144000. Primii care au fost inviati au fost apostolii lui Cristos Pavel crestinii din primul secol si cei care au fost alesi si au murit pana in 1914. La sunetul ultimei trambite imediat inainte de izbucnirea Armaghedonului cei ramasi dintre cei 144000 vor muri instantaneu si automat li se va da corpuri spirituale imateriale astfel ca la inceputul Armaghedonului numarul celor 144000 care vor fi fost inviati in cer va fi complet. Pavel ducea o lupta cu sine dar Dumnezeu i-a dat putere sa-si sfarseasca misiunea cu succes cat timp a fost in carne adica pana a murit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Printre primii inviati face parte si Maria mama lui Cristos care este din cei 144000.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci fizica nu are raspuns pentru aceasta intrebare. Stiam. Am vrut doar sa vad daca stie careva mai mult de atat.