| benny7 a întrebat:

Ce cauzează electricitatea statică?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Electricitatea statica se formeaza pe electrozi foarte bine izolati, cand o parte din electroni se muta de pe un electrod pe celalalt.
Aceasta mutare de electronise poate produce de o forta mecanica (frecare), electric (tensiune inalta, continua) sau prin ionizare (radiatii).
Izolatia dintre electrozi impiedica electronii sa se deplaseze inapoi la locul lor original (atomii moleculelor ramase fara electroni, cu surplus de protoni pozitivi).

| benny7 explică:

Electricitatea statică este unul dintre primele fenomene!

| Uvox a răspuns:

Acumularea de sarcini +/-

| Uvox a răspuns:

În ce? În nor, în blană de iepure, în mocheta sau in Van de Graaff?