| Claudiu_Dinu_1994 a întrebat:

Ce constelaţii sunt la apus de soare şi ce constelaţii sunt la răsărit?

2 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Variaza asa cum Pamantul calatoreste variabil in univers. Momentan steaua polara ar fi un reper dar se poate schimba. N-ai decat sa iei harta constelatiilor denumite de unii si sa le identifici pe cerul senin si instelat si sa stii care e vestul si estul. E de ajuns sa identifici una ca apoi le identifici si pe restul. Nu-i mai bine sa le descoperi tu?

Totul pare la fel cu ochiul liber pe cerul instelat adica e ca si cum cineva a aruncat o galeata de nisip de stele mai mari sau mai mici pe cer. Doar ca aranjarea e putin diferita. Cine poate numara toate stelele si constelatiile si sa le bage intr-un catalog? Nimeni. Asa ca nu te mai obosi sa spui aia e constelatia cu tare si cu tare. Pot sa-mi imaginez o multime de constelatii. Pot sa desenez pe cer tot felul de lucruri avand stelele ca reper. Astronomii se obosesc degeaba sa catalogheze stelele si planetele. Numai Dumnezeu le stie pe toate. Cerurile sunt ale lui Dumnezeu. Cine poate sa inteleaga lucrarea lui mareata in totalitate? Nimeni. Doar Dumnezeu poate si stie.

| Logann a răspuns:

Pai difera de la ora la ora in functie de programul aeroportului.