| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeti ca este filosofia? Cum ati descrie voi filosofia?
Iata cateva citate despre filosofie:

Oare cate batai de inima pot umple nimicul, tacerea si tot universul? – Ionut Caragea

Exista poezie fara filosofie, dar nu exista filosofie fara poezie. – Tudor Vianu

Filosofia raspunde unei nevoi a intelectului de a fi ceea ce este. – Jose Ortega y Gasset

Nu se poate invata filosofia, se poate invata doar sa filosofezi. – Immanuel Kant

Filosofia elibereaza sufletul de patimi. – Democritus

Filosofia e o jucarie de cuvinte. – Liviu Rebreanu

Filosofice sunt acele gandiri care intemeiaza oameni. – Lucian Blaga

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Filosofia a aparut ca raspuns la intrebarile oamenilor, intrebari cum ar fi :
Ce este existenta?
Care este raportul dintre existenta subiectiva si obiectiva?
Cum se constituie valoarea de adevar bine, frumos, dreptate?
Care sunt cauzele nefericirii omului pe pamant?
Ce este fericirea?

In jurul acestor probleme s-a constituit filosofia incercand sa dea raspunsuri incat filosofia vizeaza raportul omului cu lumea, cu existenta. Filosofia incearca sa explice in ce consta conditia umana, conceptul de conditie umana, de asemenea situatiile obisnuite si limita. In acelasi timp filosofia se preocupa de locul si rolul omului si il ajuta pe acesta sa ierarhizeze lumea.

8 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

AlanTigergerid,

Aşa este, "filozofia" ne e acea activitate a gândirii faţă de întrebările fundamentale şi încercarea de a elabora baze raţionale/logice pentru susţinerea unei poziţii sau a alteia. Şi luându-mă, după exemplele tale exmplific, şi eu că - în sec. al XVll-lea, filozofia îngloba totalitatea cunoştiinţelor; precum a lui Aristotel sau Newton, ori Bertrand Rusell, ce afirma :
"admiţând chiar că se poate pune la îndoială cunoaşterea în asamblu, căci fără asta nu ar fi posibilă nici o filozofie".

| Vizitiul a răspuns:

Daca ar fi sa descriu aceasta stiinta, as face-o cam asa:
Filosofia, este "boala" celor intelepti!

| Bacemi a răspuns:

Filosofia este arta de a sti cine esti si cine poti fi.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Filosofia este stiinta care studiaza lucrurile ce sunt ca fiind ceea ce sunt.

| zanesiprintese a răspuns:

Exact! Bine a spus Rebreanu. Chiar are dreptate(din punctul meu de vedere). Este un joc de cuvinte care nu este inteles de toti, poate si asta este farmecul ei. Am citit Cioran - despre neajunsul de a te fi nascut, superb, mi-a placut, dar este foarte greu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filosofia este iubirea de intelepciune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca iar confunzi lucrurile. N-a spus Rebreanu chestia aia, ca vad ca il aproba cineva pe aici, ci unul dintre personajele sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un joc de cuvinte, o abatare de la viata normala.