| WildLatte a întrebat:

Ce credeti ca se intampla cu amintirile noastre atunci cand suntem amnezici?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Uneori sunt sterse, alteori sunt doar inaccesabile; de exemplu daca te lovesti cu capul de ceva, creierul se loveste de craniu si respectiva zona o sa fie afectata, o perioada, cat timp creierul e inflamat, sau pentru totdeauna.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Rămân înmagazinate undeva în creier!
Pa, pa.

| Shammal a răspuns:

Cu amintirile nu se intampla nimic, cu tine se petrece, nu mai esti capabil sa le accesezi

| Kaℓi a răspuns:

Se ascund...

| DiamondShine a răspuns:

Amnezia este de mai multe feluri, astfel ca depinde foarte mult la care din urmatoarele amnezii te referi:

Amnezia globala tranzitorie (ictus amnezic) reprezinta pierderea brusca, completa, de scurta durata si trecatoare a memoriei.

Amnezia anterograda (amnezie de fixare) se refera la incapacitatea de fixare a evenimentelor recente, in urma unei traume, in timp ce reamintirea evenimentelor din trecutul indepartat nu este afectata.

Amnezia retrograda (amnezie de conservare) se refera la stergerea amintirilor anterioare unei traume, in timp ce fixarea amintirilor noi este posibila.
Amnezia lacunara se refera la o perioada limitata si relativ scurta din timpul trecut si este caracteristica starilor confuzive.

Unele amintiri sunt pastrate in si revin in memoria celui care sufera de amnezie mai intai sub forma de imagini, franturi de filme si vise, altele se sterg definitv.

| DiamondShine a răspuns:

Ti se pare ca am spus altceva? Tu spui ca se sterg pentru o perioada de timp ceea ce este complet eronat! Am spus ca asta depinde de ce fel de amnezie este vorba.Si am explicat ce se intampla in fiecare din cazuri.Ti se pare ca am dat un raspus gresit?

| Deliiiia a răspuns:

Creierul nu le mai poate procesa si realiza conexiuni intre stimulii trecuti, pentru a realiza amintirea. Eventual, omul poate sa-si aminteasca doar un stimul cum ar fi mirosul unui obiect, fara sa-i recunoasca aspectul.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Amnezia inhiba capacitatea de a accesa memoria de lunga durata.

Amintirile uitate(fie ca vorbim de cele uitate in urma amneziei, sau, pur si simplu, de locul unde ai pus un obiect) sunt stocate in memoria subconstienta(/de lunga durata). Odata fixate acolo in urma amneziei, sunt dificil de accesat intr-o stare normala de constiinta.

De cele mai multe ori vorbim despre un incident care poate provoca traume, tocmai de asta, subconstientul decide sa "baricadeze" intramplarea pentru a te feri de sechele.

| elyfel a răspuns:

Daca suntem amnezici nu prea ne aducem nimic aminte, raman in subconstient pana cand creierul incepe sa functioneze normal la loc.

| MudvayneMurderer a răspuns:

Sunt sterse, si sunt sanse slabe sa revina.