| heyromania a întrebat:

Ce credeti despre sectantii care nu o cinstesc pe Maica Domnului? Parerea mea daca intervine vreun sectant in aceasta discutie o sa i-o spun pe mess: dragos_scolarul@yahoo.com

Răspuns Câştigător
| dudumihai a răspuns:

Pana-n 1054 exista o sg biserica - Biserica Crestina primara.Acestia ii cinsteau pe sfinti. Dupa 1054 s-a divizat in catolici si drept slavitori sau ortodocsi dintre care ortodocsii au pastrat cu sfintenie principiile Bisericii Crestine primare si Sfanta Traditie.Catolicii au modificat aceste principii. Dupa 1500 Biserica Catolica s-a divizat si au aparut Luteranii sau protestantii, apoi neoprotestantii.Au aparut penticostalii, evangelistii, dupa sec 18-19 Martorii lui Iehova, Biserica universala, Adventistii, sunt 2000 de toti.Fiecare cred in ce vor si fac ce vor deoarece fiecare om are libertatea constintei si libertate individuala.Problema e ca biserica se baga aiurea mai ales cand e vorba de culte diferite.Am fost intr-o tabara de vara unde erau penticostali si baptisti. Dupa plecare am pastrat legatura cu unii de acolo.M-or invitat la ei la biserica si mi-or facut oferte de convertire, or vrut sa ma cumpere.Sa trec de la Ortodoxie la Penticostali.Vi se pare normal, mie nu.Mi-a venit sa-l lovesc si -am bagat undeva.

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si unde le-o pui mai la cei care nu o cinstesc?

| wales a răspuns:

Cred că nu ai formulat bine întrebarea. La ce te referi exact când spui " nu o cinstesc? ". Dacă te referi la respectul cuvenit ca și mamă a Lui Isus e ok, dar dacă te referi la închinare să știi că nici un cult protestant și neoprotestant nu i se închină Mariei. Închinarea trebuie adusă doar Lui Dumnezeu.
Apostolul Ioan a încercat să i se închine unui înger, citește ce i-a spus îngerul:

" Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, prorocii, şi cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu." Apoc 22:9

Dumnezeu spune ca toți oamenii sunt păcătoși fără nicio excepție, iar cine se închină făpturii și nu făcătorului păcătuiește:

" după cum este scris: „Nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar." Romani 3:10.

" căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin." Romani 1:25.

O astfel de învățătură nu are suportul biblic, ci este o învățătură lumească. Un singur exemplu. Eu trăiesc în uk, iar aici biserica predominantă este biserica anglicană protestantă. Protestanții nu se închină la fecioara Maria, ci Lui Dumnezeu. După învățătură pe care o promovezi și o susții, toți englezi sunt sectanți. Greșesc cu ceva când spun asta?

| CobraLeon a răspuns:

Dar spune omule aici acel "ceva" care ma/ne va afce sa o cinstim pe maica domnului. Daca tot ai pus o intrebare, dezvolta aici...nu pe messenger

| MajorAsshole a răspuns:

Si daca sunt ateu, ce faci? Ia zi. Nu cinstesc pe nimeni. De ce scrii maica domnului cu litera mare? Maica domnului care?

| Birjaru a răspuns:

Da ce parere ai despre sectantii care o cinstesc pe maica domnului, daca aia care n-o cinstest nu-ti sunt pe plac?

| chokingvictim a răspuns:

Toate religiile sunt secte doar ca unele au mai multi aderenti

| dudumihai a răspuns:

Pentru Bubuxilinah. In 2009 la sf lunii august am fost in statiunea Moneasa unde am fost cazat la un Hotel.In urm zile au venit multi tineri circa 100, marea majoritate erau penticostali si erau si ceva baptisti pe acolo.Am vorbit cu ei si mi-or zis ca au venit in tabara si vor sta o saptamana.Pt ca am fost si noi pe acolo ne-am imprietenit, ne-am bagat si noi in tabara lor.A fost interesant, am discutat despre credinta, Dumnezeu, temperament, ne-am jucat volei, football...Pe scurt am vazut si eu obiceiurile lor.Ei nu au rugaciuni, ei au cantari de genu,, Dumnezeu e taria mea" si aveau un program cam strict. Dimineata dupa micul dejun 2 ore de lauda si cantari pentru Dumezeu, 2 ore de jocuri interactive, pauza, plimbare prin statiune, o ora predica sau discutie pe baza unui subiect, iar cantece de lauda, iar jocuri apoi somn.Ei erau respectosi, nu erau cu nasu' pe sus si erau primitori. Dupa plecare am pastrat legatura cu multi.Printre ei era un baptist ce era vecin de cartier.A inceput sa ma invite la el la biserica, am mers, si faceam pe prostu', eram cooperant si s-a gandit ca-s prost.Si m-a facut oferta de convertire,, nu vrei sa treci la noi ca e mai fain si vad ca-ti place.Credeam ca sunteti mai diferiti de Martorii lui Iehova dar vad ca sunteti la fel.Sunteti in criza de adepti.De atunci l-am lasat numa sa nu-l lovesc si nu mai ma intereseaza pers lui.

| Anabellasos a răspuns:

E posibil sa regret ca am intrat in aceasta discutie pentru ca se poate crea o cearta.Nu imi doresc unu!
Dar totusi o voi face...
Eu sunt ortodoxa, prietenul meu e baptist.
Baptismul NU este o secta!
Am decist sa incep o relatie cu el, stiind de la inceput ca este de alta religie, pentru ca "bariera" aceasta intre religii mi se pare o prostie.
Si iata ca dupa 2 ani am ajuns sa il admir enorm pentru credinta pe care o are.Are o legatura speciala cu Dumnezeu; iar din acesta cauza ne certam destul de des... incredibil.
Religia lui, in comparatie cu a mea, are teorii diferite.
Pe unele le consider ok, pe altele nu...
Iar in ceea ce o privete pe Maica Domnului... nici ei nu o cinstesc.
Deasemene nu au sfinti.
Explicatia pe care am primit'o este urmatoarea:
Sfintii/Maica Domnului au fost oameni ca noi toti... deci de ce sa ii cisteasca?
De ce sa creezi o legatura cu D-zeu printr'un intermediar, daca o poti face direct?
Dumnezeu are puterea!

Este expicatie pe care am primit'o de la o persoana in cauza.
NU e opinia mea!

| Anabellasos a răspuns:

Nu am spus ca eu nu o cinstesc! Prietenul meu nu o face...
Iar daca vrei sa imi spui ceva, astept un mesaj privat...

| Anabellasos a răspuns:

@dudumihai
pot sa te intreb in ce tabara ai mers? cum se numeste?

| heyromania explică:

Bubuxilinh contacteaza-ma te rog pe mess id-ul e acolo nu iese nici o cearta nu permit dar sa-ti spun ceva poate o sa te conving sa o cinstesti e maica domnului. sunt ortodox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io stiu ca fecioara Maria, este mai cinstita ca heruvimii si mai fara de asemanare decat serafimii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o sa mai nasca un isus va lua scaunul lui dumnezo! Sa vad cum te iei in gura pe Messenger cu budisti si cu monstrii spaghetilor zburatoare care nu au auzit de isusi si de fecioare.

| Raul_6585 a răspuns:

Cred ca te referi la Maria, mama lui Isus, si ce intelegi tu prin a nu o cinsti?