| ITstul a întrebat:

Ce credeti exista viata dupa moarte?

68 răspunsuri:
| Veverita229 a răspuns:

Eu cred in Rai si in Iad

| r0xanyka0 a răspuns:

Nu cred.

| EricaxD a răspuns:

Da, exista happy Rai, si iad. Si oamenii de stiinta stiu asta dar nu vor sa recunoasca, pentru ca nu au dovezi chatterbox

| shadovv a răspuns (pentru EricaxD):

Ceea ce ai spus e probabil cel mai stupid lucru pe care l am auzit astazi!

| ஐღArinaღஐ a răspuns (pentru EricaxD):

De fapt multi oameni de stiinta cred in existentza lui Dumnezeu big grin

| EricaxD a răspuns (pentru shadovv):

cool Bai, ma bucur ca ti-am facut dimineata mai buna. Serios acum, daca sunt atatea intrebari la misto, de ce nu ar fi si raspunsuri? o.O

| shadovv a răspuns (pentru EricaxD):

Raspunsul tau nu a fost "la misto". A fost doar stupid. De ce? Pentru ca e gresit rationamentul tau. Foarte gresit.

| EricaxD a răspuns (pentru shadovv):

Nu o sa ma contrazic cu tine pe un site absolut inutil doar pentru ca tu ti-ai facut o impresie gresita despre mine. Nu ca m-ar misca cu ceva, dar totusi, tine-ti parerile pentru tine.

| shadovv a răspuns (pentru EricaxD):

Nu am nici o parere despre tine caci chiar nu te cunosc. Dar am o parere, si una proasta, despre argumentul tau referitor la pozitia savantilor in polemica religiei. Nu stiu de ce raportezi treaba asta la tine.

Cat despre "a mi tine parerile pentru mine" asta e restrictia exprimarii, care e cale sigura spre totalitarism. Deci prefer sa mi urlu in gura mare, metaforic, parerile.

| EricaxD a răspuns (pentru shadovv):

Uite, eu am scris aici strict parerea mea despre acest subiect -.- si da, toti avem diferite pareri dar asta nu inseamna ca trebuie sa 'judecam' fiecare raspuns diferit de al nostru. happy

| ADBadea a răspuns:

Eu nu cred, sunt sigur ca nu exista viata dupa moarte. Studiaza cu adevarat, puneti intrebari in legatura cu asta, gandeste rational, cantareste lucrurile, alege logica s.a.m.d si vei descoperi ca nu exista, doar dati interesul.

| Mn0 a răspuns (pentru ADBadea):

Eu am zis ca exista 100%, tu zici sigur ca nu exista...ce sa mai inteleaga omu care a pus intrebarealaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mn0 a răspuns (pentru ITstul):

Iti voi lasa un mesaj mai tarziu acum plec prin oras, poate ce o sa-ti zic o sa te puna putin pe ganduri...

| blackjackxdd a răspuns:

Eu nu vreau sa zic "cred"vreau sa zic DA sunt sigura!happy
Cum a spus si @roxkiss,chiar este ceva magic.Ce rost ar avea sa traiesti,sa respiri, sa cunosti oameni, sa zambesti, sa plangi, si apoi sa te infunzi in lemn, intr-un aer imputit de oasele tale care putrezesc?
Si acum imi amintesc de ceva ce am discutat cu tata intr-o seara, daca toti dupa ce murim ne-am reincarna in alt trup nu neaparat unul de aceeasi natiune care am fost asta ar insemna ca sunt un numar destul de mic de suflete? De genu mor 2 persoane unul se duce intr-un trup si unul in alt trup dar sunt aceleasi persoane. Daca nu ar exista reincarnarea am fi mii de suflete.Din punctul meu de vedere omul este compus din :suflet, cel din care vin sentimentele, dragostea si alte lucruri inexplicabile si corpul care cu moartea inceteaza sa mai functioneze.
Sau ma mai gandeam la faptul ca toti zic uni ca exista suflete pe pamant care"bantuie", uni zic ca exista rai si iad si in functie de ce ai facut toata viata ta te inclini intr-un loc, poate iad-ul acela zis este pamantul sa ramana inchisi pe pamant fara sa poata faca ceva doar sa stea.SAU sa presupunem ca fiecare persoana are o anumita data de a muri daca moare mai devreme fara sa fie"chemat" sa ramana pe pamant inchis, sau ma rog sunt o groaza de spus daca am merge pe existenta lui Dumnezeu.Eu una cred in Dumnezeu, de ce sa cred intr-un loc negru, plin de pamant, o scandura si eu arantand oribil acolo? Cand pot sa cred in lumina.happyMa rog, fiecare cu propia parere, cei care nu cred in viata dupa moarte, ei spun ca sunt"realisti" iar asta insemnand doar ce este din jurul pamantului si atat, si faptul ca nu totul se intampla doar aici, acum sa fim sinceri exista extrateresti si multi stiu asta oh go on, deci nu exista viata doar aici, eu una vad o alta viata si alte actiuni si dupa pamantul asta.happy

| BaiatulCuDobermanul a răspuns:

Oameni de stiinta inca nu au dovedit viata dupa moarte aceasta este marea lor intrebare.Dar nimeni nu stie ce vei face dupa ce vei murii

| Quokeepac a răspuns:

Da,Dece? in primul rand daca nu ar exista Dumnezeu, toate astea nu ar mai exista ar fi ca un abis infinit si intunecat ( asa la-s vedea eu ) probabil spuneti ca eu vorbesc numai prostii si chestii dar, gandeste-te acum cand citesti, daca milioane de ochi te vad acum te privesc si 2 ochi mari care ar fi ( Dumnezeu ) cum mai vede lumea ca si un batranel cu barba lunga deoarece ar fi foarte batran pentru ca e de la inceputul timpului si cam asta ar fi, dar mai e o faza de fapt mai multe. Una dintre ele ar fi : Daca nu exista Dumnezeu si eu cred in el nu pierd nimic! Dar daca el exista si eu nu cred am pierdut TOT! Si mai ar fi multe chestii cum ar fi voi nu credeti in,, viata,, de dincolo de moarte cam e logic daca stai sa te gandesti daca esti mort nu poti fi viu dar, e ceva dupa adica nu se poate termina asa brusc. Pur si simplu mergi pe drum da masina peste tine (Doamne fereste ) si bam negru tot nu mai poti sa faci nimic. Refuz sa cred asta si de aia sunt si niste prosti care mai zic de ce Dumnezeu nu face minuni ca sa arate ca exista. Pai de ce? Pentru ca daca el ar indeplinii o dorinta la un om noi am vrea ca sa ne indeplineasca si noua. Asa-i? Probabil ai spune de ce tu esti mai prejos sau de ce noi suntem mai prejos ca x sau y si de ce nu putem sa ne indeplinim si noi dorinte si cam asa sar duce iubirea fata de el si ar intervenii setea de putere setea de bani de,, tehnologie, mancare, sex, toate poftele care le doresti practic ti-ai dorii sa fi tu Dumnezeu pentru ca ar fi cel mai usor si sar duce tot de rapa ganditi-va daca exista Dumnezeu cu adevarat cat de,, intelept si bun la suflet,, poate fi ca nu ne-a distrus pe toti nu vorbesc acum de dezastrele din China cu centrala nucleara cutremurul si Tunamilul cred ca asa se scrie

| DragosDrDra a răspuns:

Dumnezeu ne-a creeat din pămant și tot in pamant murim.Sufletul se detașează de corp si merge in RAI sau iad am văzut că unii spuneau că de ce nu dau cei morti un semn că există viață după moarte... după teoria mea spiritul calatoreste 40 de zile alături de ingeri si nu poate face ce vrea in cele 40 de zile ingerii ii arată ce păcate a făcut si ce dreptăti a făcut si il judecă pe ce drum va merge.O dată ajuns in Rai sau iad nu te mai poti intoarce.Și mai cred că spiritul poate sta pe pămant doar la inmormantarea sa deoarece am dovezi si nu as vrea să vorbesc despre asta.In concluzie DA cred că există viată după moarte si ea e veșnică (sper că te-am putut ajuta cu ceva) happy

| rogerfederer a răspuns:

Categoric Da!

| SanctiunE a răspuns:

Da!

| DrugFree a răspuns (pentru SanctiunE):

Dacă s-ar fi întors cineva, ţi-ar răspunde.

| angelinamarc a răspuns:

In momentul im care murim nu mai sumtem constienti de nimic. Corpul nostru putrezeste iar sufletul e luat de cel care ni l a dat.insa sfarsitul nu este acesta.se zice clar ca orice sfarsit are un nou inceput. Va veni vremea invierii in care toti vom reinvia din nou si asa cum suntem noi insa regulile si functiile noastre vor fii diferite.atunci vom fii judecati si va incepe viata vesnica.

| levergetdive a răspuns:

Da, dar nu este la fel ca prima viata, cred ca e mai complicat

| Costin_Valentin_1999 a răspuns:

I-ati un dispozitiv pentru comunicare de spirite si dovedestete singur/a?

| geoshy09 a răspuns:

Exista. viata dupa moarte,, judecata,, iadul si raiul scrie clar in biblie

| Mika123 a răspuns:

Da ...Omil mort e mort da sufletul nu moare!
Funda!happy