| ThePathWalker a întrebat:

Ce e un newton? Forta cu care este?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Newton (N), este unitatea de masura a fortei, si reprezinta forta care se aplica unui corp cu masa de 1 Kg si ii imprima acestuia o acceleratie de un metru pe secunda la patrat.

| ThePathWalker explică (pentru neutrino):

Ca sa inteleg acceleratia=distanta/timp la patrat, in timp ce viteza=distanta/timp.
Stie cineva de ce? Vot

| sabin89 a răspuns (pentru ThePathWalker):

Dupa parerea mea, cel mai bine intelegem o teorie cand se pleaca de la un exemplu. Si uite ce propun eu. Gandeste-te la o masina care pleaca din repaus si accelereaza usor astfel incat dupa 10 secunde ajunge la viteza de 40 km/h. Ce s-a intamplat in acest timp? Dupa prima secunda avea 4 km/h, dupa a doua secunda avea 8 km/h, dupa a treia 12 km/h... dupa 10 secunde a ajuns la40 km/h. Cunoscand cum s-a desfasurat procesul, putem sti viteza la un anumit moment dat. De ex., ce viteza avea la secunda a 7-a? Avea 28 km/h, adica 7x4. In felul acesta s-a nascut formula v = a*t; acea cantitate cu care creste viteza a fost numita acceleratie (in cazul nostru acel 4 care se adauga la fiecare secunda). Acum, daca v = a*t, rezulta ca a = v/t. Sa ne gandim acum la aceasta ultima formula. In ce se masoara viteza intr-un caz general? Sa zicem m/s. Dar timpul? In s (secunde). Deci in ce se va masura acceleratia? Pai (m/s) : s, adica m/s^2 (metru pe secunda la patrat). In felul acesta a aparut acel m/s^2 ca unitate de masura a acceleratiei. In cazul de la care am plecat noi, daca vrem sa stim acceleratia in m/s^2, transformam viteza 40 km/h in 40, 000/3600 = 11, 11m/s si apoi a = v/t = (11, 11 m/s)/10s = 1, 111 m/s^2

| ThePathWalker explică (pentru sabin89):

Multumesc.

8 răspunsuri:
| Anonim0100 a răspuns:

Uite: 1m/s2

| ThePathWalker explică (pentru Anonim0100):

1metru/2secunde
Nu inteleg

| Azµre a răspuns (pentru ThePathWalker):

Metru / secundă la pătrat!

| Anonim0100 a răspuns (pentru ThePathWalker):

Metru pe secunda la Patrat.

| Skrillex2000 a răspuns:

Newtonul, având simbolul N, este unitatea de măsură pentru forță în Sistemul Internațional de Unități de Măsură (SI).
Un newton este forța necesară pentru a imprima o accelerație de 1 m/s² unui corp cu masa de 1 kg. Ca atare, newtonul se mai poate scrie kg•m/s².
Unitatea de măsură newton este numită în onoarea matematicianului Sir Isaac Newton.