| anonim_4396 a întrebat:

Ce esie PROSTIA? Este prostia o notiune relativa,sau nu? Poti fii prost in general,sau numai intr-un anumit domeniu? Exista o paradigma a prostiei? Se poate confunda prostia cu lipsa de cunostinte si in acest caz cum poti face diferenta intre prostie si nestiinta? Ce te indreptateste sa ii afirmi prezenta? Tu personal consideri ca,uneori, ai dat dovada de prostie? Cum ti-ai dat seama? Prostia contribuie la progresul societatii, macar si indirect? Prostul gust este tot un fel de manifestare a prostiei? Nu iti este teama ca raspunzand la toate aceste intrebari ai putea fii catalogat de altii drept prost?

Răspuns Câştigător
| Sabrrina a răspuns:

Buna. Unele intrebari iti comunic ca nu le-am nu le-am stiut. Asta poate fi un exercitiu, iti faci o parere ulterior daca am parut proasta in pofida faptului ca n-am stiut.

1. Poti fii prost in general sau numai intr-un anumit domeniu?
Exista intelecte deficitare si persoane cu lipsa de curiozitate (inhibata de diferite circumstante si experiente ce nu le voi preciza) ce pot fi considerate imbecile la general, caci nu si-au dezvoltat niciun fel de inteligenta din cele cunoscute: inteligenta emotionala, inteligenta lingvistica, logico-matematica, spatial-vizuala, muzical-ritmica, corporal-kinestezica, naturalista, interpersonala, intrapersonala si spirituala. Desi e foarte rar acest caz presupus, trebuie sa fi jucat un sport s.a.m.d. Restul oamenilor pot fi numiti necunoscatori in anumite domenii, deci prosti specific la acel lucru. De asemenea mai exista aroganta ce poate fi perceputa ca o spoiala a prostiei din cauza imaturitatii, asta tine de inteligenta emotionala. Raman la ideea centrala, deci ambele sunt valabile.

2. Se poate confunda prostia cu lipsa de cunostinte si in acest caz cum poti face diferenta intre prostie si nestiinta?
Prostia este nestiinta in unele planuri si lipsa de logica in altele. Diferenta dintre retinere si invatare. E putin ambiguu aici, nestiinta e parte integranta din ''prostie''.

3. Ce te indreptateste sa ii afirmi prezenta?
Faptul ca desi vorbim pe termeni cunoscuti, nu intelegem unele lucruri in profunzime din cauza capacitatilor slab dezvoltate sau din cauza limitelor creierului. De aceea exista termenul de perspicacitate.

4. Tu personal consideri ca, uneori, ai dat dovada de prostie?
Poate chiar si acum o fac dand unele raspunsuri aberante, dar eu nu constientizez asta caci suntem subiectivi.

5. Prostia contribuie la progresul societatii, macar si indirect?
Contribuie la dorinta de competitie, asadar de dezvoltare, astfel de afirmare intr-un colectiv ce te indeamna. Parca era in natura umana.

6. Prostul gust este tot un fel de manifestare a prostiei?
Aici tine mai mult de standardele fiecaruia. Prostul gust tine de lipsa de originalitate, dar in acelasi timp de extravaganta. Nu pot face legaturi actualmente.

7. Nu iti este teama ca raspunzand la toate aceste intrebari ai putea fii catalogat de altii drept prost?
Nu mi-e frica, dar mi-ar provoca o neplacere peste care voi traversa. Inevitabil o sa am impulsul de a critica inapoi, si cu autocontrolul de a nu o face o sa mai evoluez si eu.

Foarte interesante intrebarile, bravo.

| anonim_4396 explică (pentru Sabrrina):

Sabrrina,prosti nu sunt cei care se exprima intr-o problema, desi nu au cunostinte in domeniul respectiv, daca nu stiu acest lucru.Prosti sunt cei carora chiar daca li s-a atras atentia, persista.
Iti multumesc pentru raspunsuri

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Prostia face parte din personalitatea umana.Este o notiune relativa. Nimeni nu este scutit de prostie.Atatia prosti au faima falsa de geniali.

| NGheorghe a răspuns:

Prostia este o notiune ce reflecta naivitatea si credinta oarba.
Cum nu exista boli ci doar bolnavi, tot asa nu exista prostie ci doar prosti.
Lipsa de cunostinte nu te poate transforma in prost, sa-ti dau un exemplu: cine nu are permis de conducere nu poate fi considerat prost sau primitiv, insa cine nu are permis de conducere, se urca la volan (nesupravegheat de instructor) si mai si conduce o masina pe drumuri publice este, clar, un prost.

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

1.Nu sunt sigur.
2.Eu cred ca este, e ca si cum ai intreba ce este viata sau muzica.
3.Nu stiu ce este o paradigma.
4.Mi se pare ca prostia e insusi lipsa de cunostinte, sau mai bine zis, o foarte mare lipsa.
5.Sunt inconjurat in fiecare zi de prosti.
6.Foarte mult.
7.La teste, cand radeau colegii, sau cand ei vorbeau despre sex si eu nu stiam partial despre ce vorbeau.
8.Da,daca esti prost gresesti, si din greseli inveti(problema este ca daca esti foarte prost nu vei invata niciodata)
9.Ma tem ca da, mai ales manelele.Pana si cei care asculta Heavy Metal sunt extrem de educati(pe bune).
10.Nu,jumatate din viata voiam sa vad de ce sunt unii oameni(colegii mei) asa de prosti. Apoi mi-am dat seama ca incurc prostia cu rautatea.Pe bune.

| sweetnov a răspuns:

Vorbitul in necunostinta de cauza reprezinta una dintre cele mai evidente dovezi de prostie.

| anonim_4396 explică (pentru sweetnov):

Este corect, dar in fond este ca si cum la intrebarea "ce este apa?", ai raspunde numai H2O. Este prea putin,mai ales pentru cineva pe care nu-l afecteaza niciodata,pe niciun plan, starile psihice proaste (cred ca am interpretat corect raspunsul tau dat unui "intrebator", desi sincer iti spun, nu inteleg cum nu te poate afecta, macar si putin)