| DianaAlexandra0214 a întrebat:

Ce este aceea o terapie prin hipnoza?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Fara sa fiu un psiholog sau psihiatru, am inteles din discutii cu acestia precum si din filme si carti (ultimile mai mult sau mai putin S.F.-uri), ca este o metoda care imbina hipnoza cu diverse tipuri de terapii. Spre exemplu
, in cazul psihanalizei, se considera ca unele din tulburarile psihice apar in urma unor experiente din copilarie. Asociind hipnoza cu psihanaliza, se poate reaminti pacientului acele scene mai inainte petrecute, (readucerea in constient a planurilor reprimate din subconstient).In acest mod, pacientul isi vindeca respectivele tulburari.Valabil desigur in cazul acelor tulburari psihice neasociate, neprovocate de cauze fiziologice-adica de suferinte somatice-fara cauze provocate de leziuni).

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Diana hipnoza este starea in care inconstientul devine activ adica e ca cand ai visa

| suffarstar a răspuns:

Mergi frumos la un psiholog profesionist,te hipnotizeaza si apoi incepe sa "vorbeasca " cu tine. In stareade hipnoza,subconstientul iese la suprafata,toate emotiile, gandurile, trairile se exteriorizeaza iar psihologul te citeste. In timpul hipnozei, subconstientul este foarte receptibil la sugestie. Daca de exemplu psihologul iti spune sa fii mai calm, sa acorzi mai multa atentie familiei etc., mintea ta constienta va actiona in acest sens. Vezi filmul Trance.

| Lαrisα a răspuns:

Te hipnotizeaza... cred. thinking