| 123098lolol a întrebat:

Ce este adjectivul participial?
Am de facut cu ajutorul structurii subst + adj. participial + vb la supin etichete pentru un salon de inventii.
Ne-a dat exemplu: "cana gradata pentru masurat lenea".
Si nu imi dau seama ce sa mai scriu.

Răspuns Câştigător
| BlackBeauty a răspuns:

Cartea lucrata pentru scoala e gata. E sipmlu daca te gandesti logic: adjectivul participal este adjectivul care provine din verb la participiu. substantivul si verbul la supin consider (sper) ca stii ce sunt. in rest, gaseste combinatii pe structura care ai scris-o si totul va fi binewinking

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi pe http://temelaromana.webs.com/