| UltraViolette a întrebat:

Ce este cu adevarat dimensiunea spatiu-timp?

8 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Dimensiunea spatiu-timp este legata de miscarea corpurilor astrale; daca ai 80% timp vei avea 20% spatiu - cu cat creste spatiul strabatut timpul devine mai mic; e un experiment cu 2 ceasuri astronomice, unul pus intr-un tren si unul intr-un avion ceva, cand le aduc la loc este o mica diferenta intre ele

planeta pe care existi merge prin spatiu cam in acelasi ritm (rotatie) insa nu prin acelasi spatiu; atunci cand mergi in acelasi loc sa zicem la magazin din punct de vedere spatio-temporal tu esti in alt loc in univers desi pe "acelasi" pe planeta, pun in ghilimele pentru ca, practic nu este acelasi loc desi poate arata la fel;
acest lucru se petrece si cu tine, in fiecare clipa esti o alta persoana;

cineva intreba cum functioneaza teleportarea raspunsul primit a fost ca fiecare avem in noi la un nivel o variabila de spatiu-timp daca schimbi acea variabila vei inceta sa existi in punctul A si vei aparea in punctul B; asta e valabil cu orice obiect

| Dreamer a răspuns:

Nu exista dimensiunea spatiu-timp. Este un continuum, 4 dimensiuni, 3 spatiale (L + l + h) si una temporala (care este relativa, dupa ce Einstein ne-a spus ca spatiul poate fi indoit, creandu-se o bucla spatio-temporala). Spatiul nu poate exista fara timp, cel putin nu dpdv logic. Si totusi mi se pare absolut necesar ca timpul sa fi aparut inaintea spatiului pentru ca altfel spatiul nu ar fi avut timp sa apara. Logic nu?!

Timpul nu l-as numi tocmai o dimensiune, ci mai degraba o consecinta (conditia absolut necesara) pentru aparitia spatiului nostru.

Acum, eu ma gandesc in felul urmator: ori spatiul este infinit, ori spatiul este relativ precum timpul (si atunci calatoria in timp este doar o iluzie) ori exista mai multe dimensiuni spatiale (multivers) si astfel se explica mai usor si relativitatea timpului. Cel putin asta cred eu acum...

Conditia pentru a exista alte dimensiuni spatiale decat cele pe care le cunoastem este ca acestea sa nu fie implicate in scurgerea timpului nostru, existand practic... dintotdeauna. Daca timpul nu exista in viata ta inseamna ca tu,, traiesti'' dintotdeauna. Logic nu?!

PS: dar s-ar putea sa le catalogati bazaconii asa ca ma opresc aici happy

| Shammal a răspuns (pentru Dreamer):

Imi place explicatia ta, eu iti spun sa nu te mai gandesti ca alti le-ar putea cataloga bazaconii, spui ce gandesti, simti si punct, reactia oamenilor la ce spui este strict partea lor;

daca spui ca spatiul nu poate exista fara timp, afirmatie cu care sunt de-acord cele doua sunt legate, inseamna ca au aparut amandoua odata
daca timpul nu exista in viata ta inseamna ca tu te plasezi in afara lui, practic inveti sa nu-l mai lasi sa te afecteze, el exista in continuare insa tu il netruralizei pentru tine;

existand dintotdeauna este un pleonasm, existenta are o calitate acea de a exista, din moment ce exista a existat si va exista, poate sub diferite forme

| Inferno a răspuns:

Dupa unele conventii timpul este considerat o dimensiune individuala.

| ErrorFound a răspuns:

La ce te referi? Timpul nu este de fapt o dimensiune, ci clasifica pozitia unui obiect in spatiu. Exista mai multe dimensiuni decat cele pe care le vedem noi, iar timpul nu face decat sa mai adauge un criteriu de clasificare.
La o axa "xoy" pentru spatiu, se mai adauga criteriul timp pentru a determina pozitia unui obiect. Bine, acest lucru este mai complicat si la scoala se invata doar axa, fara criteriul timp.

| TheStory a răspuns:

Intrebarea ta nu are sens.
Timpul nu este o dimensiune ci iti la ce timp se pozitioneaza toate obiectle fata de un punct fix.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cate spatii are dimensiunea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stie asta cu exactitate.