ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a întrebat:

Ce este în definitiv iubirea?
Acest sentiment cu înţelesuri contradictorii, care poate lăsa urme şi... urmaşi în viaţa unui om, care poate aduce bucurie, nădejde şi speranţă, dar tot atât de bine poate aduce -prin lipsa sentimentului respectiv ca atare- tristeţe, deznădejde, disperare.
O definiţie scurtă şi concisă ar putea fi : "Iubirea este un sentiment nobil şi curat pe care nu-l pot avea decât cei care au o puritate sufletească ce tinde spre absolut "(aceasta fiind de fapt definiţia sentimentului de iubire adevărată şi nu a "înlocuitorilor"acesteia ).
Ne-am pus oare întrebarea legitimă şi firească dacă am iubit sau iubim oare cu adevărat?!
Sunt sigură că majoritatea dintre noi vom răspunde : "Da, am iubit " sau "Da, iubesc". Dar tot la fel de sigură sunt că o proporţie de cel puţin 50% dintre aceştia nu au ştiut şi nu ştiu, nu au trăit şi nu trăiesc adevăratul sens pe care-l inspiră acest magic cuvânt, care reprezintă de fapt sentimentul în sine : IUBIREA.
Iubirea de oameni, iubirea de prieten, iubirea de fiu, iubirea de mamă sau de tată, iubirea de soră sau de frate, iubirea de iubită sau iubit...
Acest sentiment întruchipează chintesenţa purităţii şi frumuseţea şi frumuseţii interior-morale a omului, însăşi esenţa vieţii ca atare.
Din iubire ne naştem, prin iubire trăim şi tot iubind trecem în nefiinţă.
Probabil... (şi nu probabil, în mod sigur!) însăşi iubirea este o punte între bine şi rău, între adevăr şi minciună, între naştere şi moarte.

Ce ne-am face oare fără aceasta?

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

"Iubire, tu nu existi decat la nivel de instinct, care hraneste trupul cu pulpa si sufletul cu fantezii.", zicea un mare poet, candva. (evident, tu nu esti de acord cu acest poet).

Ce sa zic. din punctul meu de vedere, 'unde dragoste nu e, nimic nu e', dar hai sa fim seriosi si sa nu ne mai mintim, asa cum o facem mereu. Probabil ai vazut si pe TPU, o gramada de fete (sau baieti) care spun "vreau sa il parasesc, dar nu stiu cum sa ii spun", iar in traducere asta ar insemna : "l-am placut la inceput, mai mult din punct de vedere fizic, acum inteleg ca e un mitocan si totusi nu am curajul sa recunosc ca am facut o greseala, deci nu stiu cum sa il fac sa ma lase in pace, fara sa isi dea seama ca am fost o superficiala".

De ce se iubesc doi adolescenti (in 95% din cazuri)? Pentru ca se plac fizic! De ce baiatul ala din liceu slab si plin de cosuri n-are prietena? Pentru ca e urat. De ce ciudata aia din clasa a 10-a care poarta haine aiurea si de care rad ceilalti nu are prieteni? Pentru ca e urata. Deci de asta cred ca la inceput, cand iubirea e necesara, se merge pe fizic. Si nu numai la inceput. Intr-un final, toti vad ca gresesc si mai lasa si fizicul de o parte (dupa 27-30 de ani)... dar isi dau seama ca e cam tarziu, si drama poate continua.
Iar daca cineva neaga ce am scris eu anterior (cu privire la fizic) fie face parte din cei 5% pentru care conteaza sufletul/vorbele/faptele, fie nu e capabil decat sa se minta si aici pe TPU, intr-o mare a anonimitatii.

Si, inca un lucru, iubirea e opusul fricii. Tot ceea ce faci in viata provine (la un punct de origine) fie din iubire, fie din frica. Cu cat vei face mai multe lucruri din iubire, cu atat vei reusi mai multe, asta cred eu.

Iar in ceea ce priveste iubirea de iubita si iubit... exista, cu siguranta, dar in ziua de azi e tot mai greu sa fie ceva sincer, adevarat. Se merge mai mult pe statut social, fizic (ups, din nou), situatie financiara.etc.

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Iubesc, deci exist!

| Razvan a răspuns:

N-ai cum sa definesti iubirea.Nimeni nu a reusit sa o faca si sa mai fie si obiectiv pe deasupra. Din putina mea experienta de viata pe care mi-o permit anii am observat ca ura este un sentiment mai puternic ca ura. Din pacate sunt mai multi oameni care urasc, decat care iubesc.Pana si cei care iubesc, urasc.Il/o urasc pe fosta/fostul intr-o masura mai mica sau mai mare. Orice forma de indispozitie care staruie, la un moment se transforma in ura
La fel si bunatatea asta fortata pe care oamenii si-o impun de Sarbatori.Patetica? O, da.Nu le pasa un an intreg de soarta ta si te suna de Craciun sa-ti ureze "un an mai bun"

| Laminin a răspuns:

Hei!
Jaeson Ma-Love (nu este dinaia cu "m-ai parasit, nu voi mai iubi niciodata chatterbox). Melodia aceasta chiar explica ce este iubirea. Mai mult de atat nu iti poti explica. happy
Gbu :]

mariana
| mariana a răspuns:

Eu voi da un citat, care m-a impresionat mult atunci cand l-am citit el este:"Toate limbile si tainele si toate stiintele n-au sa fie nimic fara iubire, care este marinimoasa, rabdatoare, care nu face rau, nu doreste onoruri, indura totul, crede oricui, spera mereu si invinge", cel ce a formulat asemenea ganduri a fost Henryk Sienkiewicz, unul dintre cei mai mari prozatori polonezi.
Intr-adevar fara iubire orice om este mai sarac si in saracia sufletului se naste o mare singuratate si stinghereala, poti sa spui ca ai trait degeaba daca n-ai iubit.
Asa ca eu acum in prag de sarbatori fac o urare celor care sunt singuri sa-ti gaseasca iubirea si sa faca totul pentru a o pastra aproape de suflet.

| jvEcu a răspuns:

Fiecare iubim pe cineva, poate ca nu ne dam seama pentru ca ducem o viata buna cu multe scurtaturi, dar iubirea apare la greuwinking. Fara iubire fiecare dintre noi ar fi un nimeni.

| Lollάღ a răspuns:

Fara iubie am vedea lumea-n alb si negru. Fara iubire am fi morti. Fiecare dintre noi iubim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu nu stiu. ca nu prea cunosc sentimentul.am o sotie de vreo 20 de ani, trei copii si pana la sotia mea, am avut jdemii de ...combinatii.da intrucat mi-ai spus ce e iubirea sa fiu atent sa nu trec pe langa ea. daca zici ca se intruchipeaza, poate o intalnesc si eu.pana atunci, o sa-mi iubesc sotia si pe toti ceilalti, asa cum stiu eu, fara chintesenta si puritatea si bla, bla, bla. pot doar iubi, pur si simplu?