| ChrisRo a întrebat:

Ce este inteligenţa şi cum poate fi recunoscută?

Ce inseamna de fapt inteligenta? Acumularea de date? Rezolvarea unor probleme grele de fizica sau matematica? Intelegerea si rezolvarea rapida a problemelor de viata?

Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Păi fiecare e inteligent in domeniu lui, un om de știință e inteligent in științele exacte, un sudor e inteligent in domeniul lui. Dacă îl punem pe omul de știință sa sudeze, se va descurca el? Nu cred, dar totusi, putem spune despre el că e prost? Nici aici nu cred. Si invers, desigur.
Deci, asta cu "persoane inteligente" cred ca e o mare prostie. Nici cel mai puternic om din zilele noastre, nici cel mai destept (după IQ) nu cred ca ar putea supravietui o săptămână în condițiile in care au supraviețuit și evoluat neanderthalii, de exemplu. Inteligent e Becali ca are avere, fără să dea cu sapa. Prost e unul cu facultate ca lucreaza in fabrica pe 2 mii de lei, daca mergem pe criterii de genul.

35 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Despre negrii bantu, am citit cu ani in urma si mi-a ramas in cap, pentru ca eu am IQ scazut si la un moment dat chestia m-a ofticat si am cautat raspunsuri, si am gasit asta, totusi asta a fost cu ani in urma, acum imi mie o lene de ma doare, sa caut tongue

TOTUSI poti sa ma crezi pe cuvant pentru ca vad asta cu ochisorii mei mici si porcini la mine personal, fac varza la testele de IQ, TOTUSI, cand imi pui o problema in brate, nu am idei imediat, dar in timp imi pot veni idei, uneori chiar geniale
asta inseamna ca am viteza de reactie a inteligentei mica, iar IQ nu masoara inteligenta ci viteza de reactie a inteligentei, mai ales ca ce teste am incercat TOATE au limita de timp, SI PUSA IN RAUTATE, iar asta cam dovedeste serios idea
deci poti sa fii inteligent dar cu IQ mic

iar oamenii imi spun ca sunt inteligent... de cand eram mic, insa si LENES... CAT CUPRINDE big grin

| RoCkKiD a răspuns (pentru Bizon95):

Faptul ca iti zic oamenii ca esti inteligent dar lenes e ca si cum ti-ar zicea maica-ta ca ai noroc ca esti dragut ca altfel se alegea praful de tine. Validitatea stiintifica e cam la acelasi nivel si e aceiasi situatie pe care am pomenit-o mai sus, romanii confunda inteligenta cu nivelul de studii sau cate chestii stii, poti fii foarte inteligent cu 4 clase sau traind in savana africana. happy

Acum, povestea cu viteza de manifestare a inteligentei ai inventat-o tu pentru ca ea nu exista in nici o teorie a inteligentei recunoscuta de oameni care studiaza povestea, si nu, inteligenta nu se manifesta cu diferite viteze. Viteza cu care poti rezolva o problema coreleaza cu inteligenta, chestie evidenta si din punt de vedere evolutiv. Daca ai un gigel maimuta care moare de foame, daca descopera ca poate da cu nuca de cocos de piatra ca sa o manace inainte sa moara de foame e un avantaj evolutiv. happy
Ina ceiasi masura inteligenta coreleaza cu memoria de scurta durata (care e la 6-9 termeni parca).

Testele de inteligenta vin cu o limita de timp, dar ea face parte din acea administrare in masa de care am zis mai sus. Ca sa compari inteligenta subiectului cu cei 1000 de oameni la care l-ai administrat in prealabil ai nevoie sa te asiguri ca administrezi testul in acelasi conditii.

Faza cu poti fi inteligent cu IQ mic e ca si cum ai zice ca poti fi bun la pat cu un penis de 5 cm, chestie pe care nu o combat dar sa zicem ca am niste indoieli.

Acum, faptul ca nu prea intelegi conceptul de inteligenta sau teoria din spate, ma ajuta sa inteleg de ce esti asa frustrat. Si pe scurt, nu ar trebui sa fii. Un IQ mediu, de 100 este suficient sa excelezi in orice iti propui sa faci. Da, nu o sa excelezi in mai multe domenii ca Einstein (se zice ca erea si un excelent violonist) dar esti suficient de bine echipat sa ajungi mare intr-un domeniu.
Mai mult decat atat, stunt aproape sigur ca nu ai facut nici un test de inteligenta serios, pentru asta trebuie sa mergi la un cabinet psihologic si trebuie sa platesti. cele de pe net sunt irelevante.

Daca te face sa te simti mai bine, si eu sunt tot pe la 100 deci sunt cam exact la medie. Nu trebuie sa fii asa frustrat din cauza asta. happy

| ChrisRo explică (pentru RoCkKiD):

Testul asta cat de bun crezi ca este?
https://mensaromania.ro/testari-mensa/test-online/

| RoCkKiD a răspuns (pentru ChrisRo):

Daca citesti descriere testului "Pentru a vă face o idee despre testul oficial oferit de Mensa România, vă invităm să parcurgeți această variantă online." o sa vezi ca ala e doar ca sa iti faci o idee.

Daca vrei testare pe bune trebuie sa mergi la ei cand organizeaza testarile alea de care zic pe site.

| ChrisRo explică (pentru RoCkKiD):

Da, pai si eu stiam ca testele astea de pe net sunt asa niste glumiţe.