| Malvina24 a întrebat:

Nu e temaaaaaaaa! Eu sunt a 12-a am trecut de clasa a 10-a cand faceam psihologie.Si intentionez sa dau bacul la psiho si azi vazui in testele pentru bac urmatorul enunt:
Alegeti o problema si analizati etapele procesului de rezolvare ale acesteia.Eu stiu ca:

A gândi înseamnă a opera adecvat cu notiuni, principii, legi de maximă generalitate,
dar mai presus de orice, a rezolva probleme.
Problemele sunt de o foarte mare diversitate: probleme din stiinte exacte, probleme
morale, probleme sociale, etc.
Problema este o dificultate constientizata, un obstacol cognitiv; are un caracter de
noutate, iar subiectul trebuie sa caute si sa gaseasca solutii, pe care sa le si aplice; e
important sa fie o problema veritabila – nu falsa – respectiv sa contina atat date
cunoscute, cat si necunoscute (nu e o problema: un copil de 3 ani sa inmulteasca 32X47)
Rezolvarea problemelor = procesul de mobilizare a resurselor mintale pentru
depasirea obstacolului cognitiv – presupune parcurgerea de etape:
1. Aparitia situatiei problematice
2. Formularea problemei, reformularea datelor, stabilirea cunoscutelor si necunoscutelor;
3. Formularea unei ipoteze de rezolvare si a unui plan mental de aplicare;
4. Verificarea ipotezei si punerea in aplicare a planului;
5. Revenirea la situatia normala si imbogatirea ei;
In aproape orice moment ne aflam intr-un proces de rezolvare de probleme = gandirea
functioneaza in regim de "continuum problematic"
In general, toate tipurile de probleme sunt rezolvabile cu ajutorul celor mai
experimentati intr-un domeniu – nu putem trai singuri, fara ceilalti si aportul lor la
cunoastere
Procesul de rezolvare a problemelor consta in inlantuirea unor rationamente –
formate din notiuni – care legate intre ele permit intelegerea, bazandu-se pe
operatiile gandirii.

Torusi nu prea stiu sa formulez cu cuvinte adecvate.Adica una e o lucrare de control care poate fi mai putin importanta si alta e rezolvarea subiectului pentru bac. Din fericire am destule informatii dupa care pot invata si sper sa fie totul bine pentru ca la psiho am avut numai note bune.Totusi imi poate spune si mie cineva ce problema ar alege si cum ar face? Va multumesc celor care tratati intrebarea mea cu seriozitate!

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Tu, in intrebarea ta, ai precizat ca problemele sunt de naturi diferite si privesc specialitati diferite. Trebuie sa decizi tu ce domeniu iti este mai familiar si unde ai putea sa faci un studiu de caz optim si acel gen de problema sa-ti alegi.
Ai precizat ca probleme cu necunoscute pot fi in domeniu, economic, social, moral, stiintific etc.
Deci alege un domeniu pentru ca nu te poti intinde sa abordezi o gama larga de probleme ca atunci te-ai pierde si nu ti-ar ajunge timpul sa faci o lucrare elaborata si cu baze aplicabile in realitatea de zi cu zi.
Se vede ca ai cunostinte multe in domeniul psihologic si stii cum poate fi rezolvata o problema, placand de la elementele cunoscute la cele necunoscute care se cer precizate.
Psihologia ca si psihiatria nu sunt palpabile ele sunt cunoscute mai mult ca efecte decat ca si cauze si de aceea este bine daca putem sa concretizam cum poate fi rezolvata o problema practica, prin contributia psihologica a individului.
Eu iti doresc mult succes si ai sa vezi ca, atunci cand iti vei alege deja tema pe care vrei s-o dezbati, o sa-ti vina si ideile pe baza carora sa-ti sustii punctul de vedere.