| anonim_4396 a întrebat:

Cum e la profilul stiinte ale naturii? V-ati acomodat repede? La fizica si chimie se pune mult accent pe rezolvarea problemelor? Matematica de la acest profil ma ajuta daca vreau sa merg la ASE, de exemplu?

2 răspunsuri:
| Locre a răspuns:

De acomodat te acomodezi oriunde, nu asta e problema. Ca o parere sincera venita din partea unei fatuci care se afla si ea la profilul asta, e foarte echilibrat si te solicita foarte mult la materii cum ar fi matematica, biologia(oooh mai ales asta) si chimia. La fizica nu mi-am batut capul, dar nici nu pot sa zic ca profesorii au tras de noi prea mult. Aici a fost mai usor de trait. In schimb, chimia s-ar putea sa-ti dea batai mari de cap daca nu le ai aici. Evident ca se rezolva foarte multe probleme si se pune accent si pe teorie, fara de care nu poti sa rezolvi problemele dupa cum bine stie oricine. Cat despre matematica, se face foarte serios, avand in vedere ca intr-a 9a aveam acelasi numar de ore cu cei de la mate-info(4). Si da, cred ca te va ajuta destul cat sa mergi la ASE. Oricum dupa ce termini profilul asta, fiind real, ai mai multe optiuni spre deosebire de uman. Eu mai am un an si termin si pot sa zic ca anii astia trec al naibii de repede. Daca mai ai si alte intrebari, nu ezita sa le pui.

| Locre a răspuns (pentru Locre):

Trec repedee* si inca cum!