| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai greu, sa te lasi de unele obiceiuri sau sa incepi noi obiceiuri?

22 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Asta-mi imi aminteste de cei care primesc laude datorita faptului ca se lasa de nu stiu ce, mai multe decat cei care nu se apuca.
si sa-ti tii curiozitatea in frau este greu, precum lasatul.
depinde de viciu sau obicei.

| anonim_4396 explică (pentru CoquineNoire):

Despre curiozitate am o definitie bine finita. daca esti un om cu interese si standarde mai inalte, ti se rupe de multe chestii care pentru altii sunt o tentatie criminala. si de obicei aceste persoane au un ego asa de mare, ca s-ar simti jigniti daca isi petrec timpul pe lucrurile de care nu-s curiosi, desi prezenta lor este solicitata acolo.

| CoquineNoire a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am standarde inalte si curiozitatea de a incerca fumatul, de exemplu, nu s-a intamplat in preajma unor persoane care o faceau, doar pentru a dadea bine.; am refuzat invitatia lor pur si simplu, dar in sinea mea nu mi s-a rupt de actiunea de a fuma, tot eram tentata.
singura am incercat, inteleg ce ai zis, dar nu se aplica la toti...
uneori interesele mari nu prea coincid cu nepasarea fata de tentatii criminale.

| anonim_4396 explică (pentru CoquineNoire):

Nu generalizam, ca nu-s genul ala. e clar ca atunci cand ai standarde inalte, majoritatea curiozitatilor nu apar din cauza influentelor din jur. avem si cateva interese mici noi cei cu standarde inalte, stiu. de exemplu, TPU este un interes foarte mic, care oricand il las in urma, nu pare interesant si nimic nu ma tenteaza. e ca un "gap in the ocean" intelegi. si nu faceam referire doar la tentatiile pentru lucruri rare, ca rare nu inseamna si grele.

| Musique a răspuns:

Să te lași de ceea ce deja a devenit o obișnuință.Mai ales atunci când nu ai destulă voință.
Baftă!

| ElenaSA a răspuns:

Cred ca mai greu este sa te lasi de cele formate.Indata ce s-a format automatismul trebuie destructurat si format altul.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa inlocuiesti un obicei vechi cu altul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da' nimeni nu pomeneste de blocajul psihic.

| NAdrian a răspuns:

Sa te lasi de vechile obiceiuri.

| BlackRaven45 a răspuns:

E mai greu sa te lasi. De exemplu fumatul: De inceput e foarte usor dar e foarte greu sa te lasi. Cam la fe si cu drogurile si bautura. Nu spun asta din experienta!

Răspuns utilizator avertizat
| NYK4u a răspuns:

Sa te lasi de cele vechi este mai greu.
Pentru noi obiceiuri este mai usor, mai ales cand e vorba de obiceiuri 'proaste' laughing

| RandyMarsh a răspuns:

Sa te lasi.

| Kamiichu a răspuns:

Eu zic ca cel mai greu e sa te lasi big grin

| anonim_4396 explică (pentru Kamiichu):

Spune de ce

| Kamiichu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca iti intra in obicei sa faci un lucru, si oarecum vrei sa-l mai faci (aici depinde despre ce vorbim), iti dau un exemplu: tigarile ( un subiect comun ). Eu nu fumez, dar am prieteni care fumeaza si le este greu sa se lase, acum depinde de la caz la caz. Iar sa incepi alte obiceiuri nu cred ca este greu, ti-am spus, depinde despre ce obiceiuri e vorba. Un an nou fericit!

| PsychologistT a răspuns:

Mai greu e sa renunti la obiceiuri, pentru ca te-ai invatat in felul ala.

| Lhurricane a răspuns:

E mai greu sa te lasi de vechile obiceiuri deoarece ele deja au devenit automatisme, deja le faci fara sa mai fi constient de asta, in schimb obiceiuri noi poti deprinde destul de usor.

| SonicTheHedgehog a răspuns:

Sa te lasi... De exemplu cand ai inceput sa fumezi si dupa te lasi greu.

| Ryx a răspuns:

Mie personal mi se pare mai greu sa incep obiceiuri noi.

| LoveTheMusic a răspuns:

Odata ce ti-ai format un obicei, este mai greu sa te lasi... happy Dar presupun ca e foarte greu si sa iti formezi altele... happy Sper ca te-am ajutat.

| LoveIsInTheAirForever a răspuns:

Eu zic ca este mai greu sa te lasi de unele obiceiuri deja formate, dar daca ai vointa te poti lasa de ele, daca vrei, pentru ca te afecteaza intr-un mod negativ. In orice caz, mie imi place sa incerc lucruri noi. Mi se pare interesant si palpitant, iar unele experiente ne devin obiceiuri. happy