| anonim_4396 a întrebat:

Ce este miscarea zeitgeist?

Răspuns Câştigător
| rainman2010 a răspuns:

Iti poate pune in miscare si cele mai mici circumvolutiuni pe care le ai, ma refer in general, nu la persoana ta... fandul este bun, modul de aboradare este diferit fata de ceea ce stiam pina acum,... gandeste-te ca este la un stadiu in care combate ideea de D-zeu asa cum este sousa in religia(ile) contempoarane sau nu. asta de ce nu a amintit nimeni? Doar de ideea de financiar? e mai usor de abordat... Dar gandeste-te, ideea de religie in ZEITGEIST este complet si fundamental combatuta, fapt cu care multi oameni nu ar fi de acord... Dar... te pune in miscare

3 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E vorba de un nou stil de viata... complet diferit fata de cel pe care il avem acum... Unul in care nu conduc banii... Proiectul Venus care e intr-o stransa legatura cu aceasta miscare ne spune ca la resursele si tehnologia pe care o avem la ora actuala am putea trai foarte bine...
Exista mai multe documentare pe tema asta... daca nu ma insel de la ele a pornit... cauta-le... sunt interesante.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Miscarea Zeitgeist se vrea un pas spre trecerea de la o economie monetara intr-o economie bazata pe resurse, unde sa nu fie nevoie de bani. Zic se vrea, deoarece nu are nici un suport oficial si deocamdata e la stadiul de vorbe. Ideea e buna de altfel si e de apreciat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un concept; o tentativa de a scoate oamenii de sub dictatura banilor...
Banii stau la baza creierii competitiei; a egoismului; a concurentei...
La fel ca banii, alt motor al egoismului este sexul...Nu pot fi separate-banii de sex! Deocamdata!
O lume fara bani ramane destul de "concurenta" din cauza sexului... O lume fara sex, deocamdata, nu va fi acceptata nici macar de catre cei mai infocati sustinatori ai miscarii...
Si eu cred ca evolutia lumii materiale s-a rupt de spiritual; ca alienarea este maxima; ca egoismul conduce! Dar ce este de facut!?