| MeScorpion a întrebat:

Ce este, pentru voi, un optimist? Dar un pesimist?
In ce categorie va incadrati?

14 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Dupa mine un optimist, este cel pozitiv si care are forta sa treaca peste toate- cu zambetul pe buze-, sa spun asa. Sunt optimista, daca asta te intereseaza.
Iar, pesimistul, este cel care gandeste negativ/depresiv si care nu are incredere in el, sa spun asa. Fiind demoralizat, cam cu greu face fata incercarilor vietii. Trebuie sa fie sustinut si stimulat in bine, ca sa prinda/aiba incredere/pozitivitate in el.
Imi cer scuze ca a trebuit sa revin cu raspunsul complet. (Am fost sunata la telefon- si din motivul acesta am trimis raspunsul incomplet..., n-am mai bagat de seama, ce si cum...). Sorry, mea culpa. tongue

| EmaS a răspuns:

Optimistul pleaca de la premiza ca exista in orice o parte pozitiva si crezand aceasta, are mai multe sanse de succes.Pe cand pesimistul vede doar partea negativa a lucrurilor.Eu sunt optimista.

| MeScorpion explică:

NU am intrebat ce e ala optimist si ce e ala pesimist, am intrebat ce e pentru voi, ce reprezinta pentru. voi, nu trebuie sa-mi spuneti mie ce inseamna cuvintele astea.

| bebetho a răspuns:

Optimistul e cel care crede că va reuşi, speră dar nu ştie să raspundă la întrebarea "pe ce te bazezi?". Dacă ar şti s-ar numii realist.
Pesimistul e cel care se bazează pe experienţă şi priveşte cu neîncredere lucrurile.Văd în pesimist o persoană mai realistă decât optimistul.

| Libelle a răspuns:

Pentru mine...
un omptimist il vad cazand, stand putin jos sa-si puna gandurile in ordine si ridicandu-se spunand...ma,asta e,o iau de la capat! N-a mers ca... poate nu trebuia

nu vad optimistul fericirea intruchipata, dar il vad ca omul care isi pastreaza un oarecare calm si o stapanire pe situatie mereu, gandeste limpede

un pesimist...doar nu face asa.e temator,nesigur pe el,ramane jos si nu gaseste o rezolvare pentru ca de fapt nu o cauta,isi plange de mila

nu raspund unde sunt eu pentru ca obisnuiesc sa stau ceva mai mult jos, sa-mi plang de mila, dar ma ridic brusc intr-un final. poate candva voi face mai mult de atat

| whatevernvm a răspuns:

Dupa parerea mea persoanele carora le merg rau 90% din timp si vor sa aiba totus un zambet pe fata, sa mearga mai departe sunt persoanele optimiste, dar nu sunt prea multe.

Persoanele pesimiste insa sunt predominante. E usor sa il iei pe nu in brate, ba chiar sa recurgi la unele gesturi din cauza disperarii.

Eu nu ma incadrez in niciuna din acele categorii, sunt fericita ca in ciuda momentelor nasoale invat sa le ignor.

Bafta si o seara de vis!

| a1doru a răspuns:

Pesimistul este un optimist bine informat.rolling on the floor

| InnocentSmile a răspuns:

Optimist:omul care infrunta greutatile cu zambetul pe buze si cu o gandire pozitiva spre viitor.
Pesimist:om care crede ca tot ce face va iesi prost.
Eu sunt un om optimist, zambesc mereu indiferent de ce probleme am si le infrunt mereu cu capul sus.cateodata fac haz de necazhee hee

| Psihiatra a răspuns:

Optimista este acea persoana care vede binele dincolo de rau, si continua sa-ti faca sperante si sa se ghideze dupa ele.Pesimistul este persoana opusa, care se asteapta mereu la lucruri rele.Eu una m`as incadra intre.Depinde de zi.

| Dominicc a răspuns:

Un optimist? Hmm... o persoana care daca am o stare deprorabila... sau fara vreun interes de a face ceva. sau vad numai negativul in orce. ma va ajuta. Ma va face sa vad dincolo de pesimism. Orice fapta are o pare buna dca stii cum sa o faci sau sa o vezi. Bati dincolo de limita care ti-ai impus-o.

Pesimismul e ceva banal. Am avut si eu starea asta de multe ori, pana a intelege de fapt ce se intampla. Este un fel de scuza a creerului pentru a nu mai face ceva. Sau a nu fi motivat. Si ii trebuie mereu cate o palma. spre luminare

| aumih16 a răspuns:

Pentru unii a fi optimist in ziua de astazi sa aiba o familie un loc de munca sa o duca bine cu alte cuvinte iar unul pesimist negativist nu poate sa o duca foarte bine daca nu are familie si un loc de munca e vai de mama lui parca este un vagabont boschetar care cerseste bautura si mancare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea pesimistul este persoana care alege dintre doua rele pe amandoua si optimistul este cel care nu alege niciuna.Eu sunt pesimist de felul meu.Bafta

| emima a răspuns:

Optimist este acel om care gandeste pozitiv iar pesimist omul care vede lucrurile in negruadica negative eu ma incadrez in ambele tu?

| HelPP a răspuns:

Optimist e o persoana care are mereu incredere in ea si nu se da batuta de la nimic iar pesemist e o persoana care cand vede ca a gresit un lucru minor s-a dat inapoi de la acel lucru sper ca te-am ajutathappy