eileen
| eileen a întrebat:

Pesimist sau optimist? De ce?

Răspuns Câştigător
| gabrielutzu a răspuns:

Realist.
Calea de mijloc, calea de echilibru consider ca este cea mai potrivita in viata.

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pesimista. Din fire.

| Nastia a răspuns:

Optimist cateodata ca sa visez la mai bine si sa vad otul k o rezolavare dar si pesimist ca sa fiu mereu cu picioarele p pamant si sa nu traiesc din iluzii.deci.mai bine pesimist, ca sa vad exact cu c trebuie sa lupt in viata si cat d rai sunt unii. ca sa ma feresc d unele chestii, pana nu e prea tarziu,.

| andreutz a răspuns:

Pana acum vreo 3 ani eram un pesimist notoriu...si toate imi mergeau prost... dar de cand am plecat si mi-am schimbat anturajul, nu stiu cum am reusit sa imi schimb opinia despre viata in general.am devenit optimist peste noapte...si toate au inceput sa imi mearga de minune big grin

carla
| carla a răspuns:

Pai optimista...si cu picioarele pe pamant, altfel cum as infrange obstacolele din viata?

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Optimista pentru ca asa este caracterul meu, insa trebuie sa recunosc ca cateodata sunt si pesimista.depinde de caz! big grin

| DenissaDeea a răspuns:

Depinde de situatie in momentul respectiv, cand sunt pesimista sau optimista.Imi place sa fiu optimista/realista, mai putin pesimista. Optimista sunt atunci cand ma pun in am-i vedea valoare, experimenta si alte lucruri, care imi dau satisfactie.pesimista sunt atunci cand imi merge prost o perioada de timp/dar ma vindec repede de pesimist...

tundenana
| tundenana a răspuns:

O pesimista inraita ...de ce? nu as putea sa spun de ce... asa am fost de cand ma stiu... poate pentru ca mi s-au intamplat multe, am trecut prin multe incercari neplacute...

| oooooooo a răspuns:

Eu inca mai astept aceea persoana care sa imi spuna de ce sa fiu optimista...si sa dovedeasca, in acelasi timp, ca are dreptate...eu nu am gasit absolut nici un motiv pentru care a fi optimist te ajuta la ceva.

| alexam a răspuns:

Optimist, sa nu fac riduri... happy

| eumi a răspuns:

Optimist.Pentru ca `mai bine sa fi optimist si sa nu se implineasca, decit pesimist si sa se implineasca`.

| Selena a răspuns:

In ultima vrema optimista! Incerc sa schimb ceva

| loredanarotariu a răspuns:

Optimista - pentru ca am o viata frumoasa, pentru ca sunt vesela si visatoare, pentru ca sotul meu este pragmatic iar eu il completez.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Foarte pesimista, deoarece confruntarile cu viata nu au fost intotdeauna usoare.

| pms a răspuns:

De cele mai multe ori pesimista, desi imi place sa cred ca in restul circumstantelor sunt optimista. De cativa ani am invatat ca nu are sens sa cred pana ce nu vad, pana ce nu am o dovada ca asa va fi. Dar totusi, ca orice persoana, sunt otimista in legatura cu vacanta de vara / concediul alaturi de parinti big grin

| miriam a răspuns:

Optimista.Pentru ca doar sperand reusesc sa trec peste greutatile vietii, care nu stiu daca numai la mine dar se tin lant, dar asta este se merge inainte sperand ca intr-o zi va fi mai bine sau in cel mai rau caz nu mai greu ca acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Optimist.De ce? pentru ca asa este firea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Optimist, pentru ca sigur maine va fi mai bine.Si daca viata inseamna, stres, munca, de ce n-ar insemna si satisfactie, implinire, iubire...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte pesimista...nu stiu de ce...asa sunt eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Optimista, dar mereu Realista. Daca reusesti aceasta vei stii intotdeauna sa zambesti, chiar daa trebuie sa asculti ideiile cretine, deviate si total nerealiste ale celor din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Optimist, imi place viata si consider ca ziua de maine va fi tot mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine optimista - iti da o sansa in plus ca totul sa fie bine

| enigma_2924 a răspuns:

Nee.de cand am citit poeziile lui George Bacovia. s-a dus pesimismullAlum oooooooooptimista:d