anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Ce este răul?

Răspuns Câştigător
| iulyana a răspuns:

Raul este ceva care face, în mod obisnuit, neplaceri altora...

Odată apărut, Raul a evoluat şi s-a înmulţit, s-a rafinat (precum strugurii devin vin şi mai apoi alcool) şi întărit… Aşa au apărut… gândurile rele, instrumentele din mâna forţei de ‘echilibru zero’.

Stii cum e vorba aia "Rau cu rau dar mai rau e fara rau"...

Ce ar fi raul fara bine sau binele fara rau?

Sunt ca doua magnete care se atrag...nu pot exista unul fara celalalt...

Eu cred ca de fapt "binele" si "rãul" vor coexista vesnic, precum lumina si umbra.


happy

20 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

O valoare morala pe care si-o alege fiecare.

daniela
| daniela a răspuns:

Ceva care nu ne place nimanui

Janina
| Janina a răspuns:

Raul il gasesti in fiecare dintre noi... e particica aia care te indeamna la rele!

| Wtf9000 a răspuns:

Opusul binelui. Teoretic...

| kh1ss a răspuns:

Antonimul binelui.

| maryana5 a răspuns:

"raul" este radacina campului lexical din care fac parte: zgarcit, invidios, gelos, iad, PACAT etc...
deci orice ai face... fa lucruri bunewinking
xoxoo, mary peace sign

| sorin a răspuns:

The Devilhappy

| inna a răspuns:

Nu cred ca puteam sa-i gasim o definitie exacta.Fiecare percepe raul din punctul lui de vedere, ceea ce eu pot sa consider ca este rau, altuia poate i se pare ca este bine.

| Ellena a răspuns:

In niciun caz ceva bun

| Chuck a răspuns:

Melodia lu Mj. I'm baaaaaaad, i'm baaaaad laughing

| ladybird a răspuns:

Raul reprezinta teama fiecaruia dintre noi. Nu toti il vedem la fel cum nu toti il descoperim.

| SimpleSergio a răspuns:

Luca are dreptate!devil.am vazut si eu videoclipul.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Opusul binelui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Absenta binelui!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

• daca o privesti k Dumnezeu = bunatate si Diavolul = rautate atunci ajuta chestia
• Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: "Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?"
• Un student a raspuns ferm: "Da!"
• Profesorul a pus o noua intrebare: "Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu e cel rau?
• Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, lasand profesorul sa concluzioneze ca el a "demonstrat" ca "credinta in Dumnezeu" este o poveste pentru copii, deci prea putin credibila.

• Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare.
Studentul s-a ridicat in picioare si a intrebat: "D-le Profesor, starea de frig exista?"
• " Bininteles!", i-a raspuns profesorul. "Ce fel de intrebare este aceasta?", a continuat profesorul... Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?
• Proaspatul student raspunse: "De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism."
• Si, continua studentul, "intunericul exista"?
• "Bineinteles!" raspunse profesorul.
• De aceasta data studentul zise: "Va inselati din nou, domnule Profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina.
Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina.
• In sfarsit studentul il intreba pe profesor, Domnule Profesor, exista raul absolut?"
• profesorul ii raspunde "Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei, vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului."
• Studentul raspunse " Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrate in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului.

| naya a răspuns:

Rau e atunci cand tu vezi ca a mai ramas o singura clatita si nu imi dai si mie.

| dEutSa_8892 a răspuns:

Raul?

Raul este acea forta care ne stapaneste pe majoritatea dintre noi si ne face sa spunem ceea ce vrem si ce nu...ne duce la acea ipostaza in care nu stim decat sa ranim oamenii pe care, de fapt ii iubim!

Raul este acea forta condusa de "diavol" cum s-ar spune, iar binele este condus de D-zeu

| 4inel a răspuns:

Fiinta umana spre deosebire de animale are capacitatea de a discerne ce este bine si ce este rau. In constiinta noastra Dumnezeu a lasat un cantar care, la un moment dat, realizeaza o fapta buna sau una rea. Doar Crestinismul sustine lupta intre bine si rau. Raul provine de la Diavolul, adversarul Lui Dumnezeu, care vrea sa distruga fiinta umana.
Binele vine de la Dumnezeul care a creat fiinta umana si doreste sa o restaureze dupa caderea in pacat. (Pentru aceasta Dumnezeu ne-a lasat Biblia ca sa vedem ce este bine si rau)

De obicei oamenii care nu vor sa asculte de Dumnezeu omoara in fiecare zi acea constiinta (sau acel cantar) a discernerii binelui si raului.

Ateii nu cred in bine si rau. Ei zic: "Numai omul decide ce este bine si ce este rau." Ex. (Daca eu consider ca este bune sa calc pe beregata unui om ca sa ajung cineva, cine esti tu sa-mi spui ca este rau? Asta doar eu decid). Sunt multi care gandesc cam asa.
"LUPUL ESTE RAU PENTRU CA MANANCA OAIA PE CARE VREAU SA O MANANC EU"

| cesege a răspuns:

Este ceea ce facem celuilalt in doi timp si trei miscari ca sa ne fie noua bine!? Se face mult mai usor decat bine, ne da satisfactie daca suntem un dur al zilelor noastre, interesat de bani, masini si gacici! Raul este arma celor dornici de A FIatunci cand NU sunt! Si fericirea celor de doi bani care NU pot sa parvina ALTFEL!

| necunoscutul a răspuns:

Qpusul binelui.